Rundt omkring på en udstilling klinger forskellige sprog op imod hinanden. Et sprog fylder dog en hel del mindre i Ballerup, end det plejer på de danske udstillinger. Det er naturligvis norsk.
Ved ring 14 står dog et ensomt norsk flag og reklamerer for det land, der går gennem så meget ondt i hundeverdenen netop nu.
Ved siden af flaget står Bjarne Sørensen med sin tjekkiske chesapeake bay retriever, Lotte. Hun er seks måneder gammel og er netop blevet kåret til bedste hvalp.
Bjarne Sørensen er ikke ked af at reklamere for, at han er norsk, selvom han på mange måder må have det som Palle alene i verden.
– Det er helt perfekt at være norsk i Ballerup. Det er dog blevet bemærket, at jeg taler norsk, men så fortæller jeg, at jeg bor på Møn, og så er der ingen problemer, lyder det fra den danskboende nordmand.
Han følger dagligt med i sygdommen i Norge, men mener dog, at der er nogen hysteri omkring det.
– Det er blevet lidt hysterisk, synes jeg. Det er mærkeligt, at den ikke spreder sig til Sverige. Man siger jo, at det kan være det varme miljø, men det er jo det samme i Sverige, siger han og fortæller, at mange nordmænd havde tilmeldt sig udstillingen i Ballerup.
– Jeg ved, at der var en, der havde tilmeldt 12 hunde, så det er jo ærgerligt, at de ikke kan komme med, lyder det fra Bjarne Sørensen.
En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel.
Her får du en oversigt over vinderne i lørdagens Store Ring. Tillykke til alle
Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte
Det gik ikke stille for sig i kommentarfeltet, da hunden.dk tidligere på ugen skrev positivt om det gule bånd. Vi har mødt en af de kritiske læsere på udstillingen i Ballerup
På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i rally 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer
Selvom lørdagen i Ballerup var fantastisk, var der hundehår i suppen, der ødelagde en smule af glæden
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kamp om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf kl. 10
Tilbage i september blev den danske perdiguero de burgos Bluecorne's Bubulcus første hund i racen, der kom på podiet i gruppe syv uden for racens hjemland Spanien
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.