Dansk Kennel Klub åbnede dørene for næsten 2600 hunde ved dagens udstilling i Topdanmark Hallen. Vejret var i godt lune – nogle vil måske endda mene lidt for lunt lune på visse tidspunkter. De næsten sommerlige grader var dog ingen hindring for den selvsikre storpudel, der viste sig frem med charme, selvtillid og lækkert hår. 2 ½ årige Abica's Miles Ahead er opdrættet af Marianne Nielsen, Glumsø. Selvom Miles er dansk opdrættet, er alle linjer bag ham amerikanske. Han ejes i dag af Marianne Nielsen, hendes søster Kirsten Nielsen, amerikaneren Kathy Arnold samt svenskeren Mikael Nilsson. Miles bor hos Marianne Nielsen, men det er Mikael Nilsson, der ordner, træner og handler hunden. Miles’ glade ejere havde i det hele taget en forrygende dag – og mere end BIS–sejren at glæde sig over! BIS 4, Abica's Lucky 'leven, er nemlig opdrættet af Marianne Nielsen og ejet af hende samt Sue Oakley – og Mikael Nielsson og Fredrik Nilssons pomeranian Callevys Without A Trace blev placeret som nummer to i gruppe 5. BIS 2: Korthåret miniature gravhund Ygeia Adorado ejet af Lotte Jørgensen. BIS 3: Bullmastiff Librrani's Decimo ejet af Imran Durrani og Mette Libstrup Sørensen. Se flere resultater på Hundeweb via linket under billedet til højre.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker