Storpudel bedst i Ballerup lørdag

16-06-2012 22:52, af Tine Luther
Storpudlen Abica's Miles Ahead sejrede på dagens internationale DKK–udstilling i Ballerup.
Copyright Ridehesten.com
Abica's Miles Ahead stod BIS 1 ved DKK’s internationale udstilling i Ballerup i dag. Mange vil huske ham fra den internationale udstilling i Fredericia tidligere på året, hvor han blev BIS 2. Her ses han med Mikael Nilsson og BIS–dommer Michael Leonard. (Foto: Wiegaarden/Tine Luther)

Dansk Kennel Klub åbnede dørene for næsten 2600 hunde ved dagens udstilling i Topdanmark Hallen. Vejret var i godt lune – nogle vil måske endda mene lidt for lunt lune på visse tidspunkter. De næsten sommerlige grader var dog ingen hindring for den selvsikre storpudel, der viste sig frem med charme, selvtillid og lækkert hår. 2 ½ årige Abica's Miles Ahead er opdrættet af Marianne Nielsen, Glumsø. Selvom Miles er dansk opdrættet, er alle linjer bag ham amerikanske. Han ejes i dag af Marianne Nielsen, hendes søster Kirsten Nielsen, amerikaneren Kathy Arnold samt svenskeren Mikael Nilsson. Miles bor hos Marianne Nielsen, men det er Mikael Nilsson, der ordner, træner og handler hunden. Miles’ glade ejere havde i det hele taget en forrygende dag – og mere end BIS–sejren at glæde sig over! BIS 4, Abica's Lucky 'leven, er nemlig opdrættet af Marianne Nielsen og ejet af hende samt Sue Oakley – og Mikael Nielsson og Fredrik Nilssons pomeranian Callevys Without A Trace blev placeret som nummer to i gruppe 5. BIS 2: Korthåret miniature gravhund Ygeia Adorado ejet af Lotte Jørgensen. BIS 3: Bullmastiff Librrani's Decimo ejet af Imran Durrani og Mette Libstrup Sørensen. Se flere resultater på Hundeweb via linket under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse