Dansk Kennel Klub åbnede dørene for næsten 2600 hunde ved dagens udstilling i Topdanmark Hallen. Vejret var i godt lune – nogle vil måske endda mene lidt for lunt lune på visse tidspunkter. De næsten sommerlige grader var dog ingen hindring for den selvsikre storpudel, der viste sig frem med charme, selvtillid og lækkert hår. 2 ½ årige Abica's Miles Ahead er opdrættet af Marianne Nielsen, Glumsø. Selvom Miles er dansk opdrættet, er alle linjer bag ham amerikanske. Han ejes i dag af Marianne Nielsen, hendes søster Kirsten Nielsen, amerikaneren Kathy Arnold samt svenskeren Mikael Nilsson. Miles bor hos Marianne Nielsen, men det er Mikael Nilsson, der ordner, træner og handler hunden. Miles’ glade ejere havde i det hele taget en forrygende dag – og mere end BIS–sejren at glæde sig over! BIS 4, Abica's Lucky 'leven, er nemlig opdrættet af Marianne Nielsen og ejet af hende samt Sue Oakley – og Mikael Nielsson og Fredrik Nilssons pomeranian Callevys Without A Trace blev placeret som nummer to i gruppe 5. BIS 2: Korthåret miniature gravhund Ygeia Adorado ejet af Lotte Jørgensen. BIS 3: Bullmastiff Librrani's Decimo ejet af Imran Durrani og Mette Libstrup Sørensen. Se flere resultater på Hundeweb via linket under billedet til højre.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).