'K9 Biathlon for alle' er et forhindringsløb for både hunde og deres ejere. Konceptet er enkelt, hvis en
forhindring skal forceres, skal både hundeejer og den firbenede igennem – sammen.
Og interessen er stor. På få år er løbet vokset fra godt hundrede deltagere til nu at være et af Skandinaviens
største med 500 løbere og deres bedste pelsede venner i alle aldre.
I år er yngste tobenede deltager bare 3 år gammel og den ældste er 80. Dertil kommer selvfølgelig hunde i alle afskygninger, former og aldre.
Der kommer ikke blot selskab af hundeejere fra hele Danmark, men fra en række andre europæiske lande. Der
findes nemlig ikke mange af den slags forhindringsløb og deltagerne rejser gerne langt for at være med.
Således vil der være både estiske, hollandske, tyske og svenske kommandoer at høre rundt omkring på ruterne.
Vand, vovser og vilje
Hund og ejer skal sammen igennem en række forhindringer på den valgte rute.
Det betyder, at ingen er tørre, når de endelig passerer målstregen, men smilene lige så store som mudderplamagerne i pels og på træningstøj. Der er nemlig skruet helt op for underholdningen, når de to- og firbenede eksempelvis kravler under forhindringer, gennem store traktordæk eller glider ned af en stor glatte rampe for til sidst at ende i en vandgrav.
Det er øvelser, der kræver tillid, viljestyrke og masser af gåpåmod hund og ejer i mellem.
Til gengæld er der plads til både den store schæfer, den sporty labrador og den lille Cain terrier.
Gratis entre for publikum
'K9 Biathlon for alle' er også for dem, der ikke selv vil kaste sig ud i mudderet, men som bare ønsker en
sjov dag i selskab med hundeentusiaster fra hele landet.
Der er nemlig mulighed for at nyde god mad fra en af madvognene på pladsen eller besøge en af de mange stande med alt lige fra hundefoder til lækkert hundeudstyr og sportstøj fra løbets mange sponsorer.
- Den korte: 2-3 kilometer, der enten kan gennemføres gående eller løbende. Her kan ALLE deltage,
børn under 15 skal dog være i følgeskab med en voksen.
- Den mellem: 4-6 kilometer, der enten kan gennemføres gående eller løbende. For lettere
rutinerede løbere og deres hunde.
- Den lange: 8-10 kilometer er for de rutinerede løbere og deres firbenede følgesvende, for her er
der skruet op for forhindringernes sværhedsgrad. Kun for løbere over 15 år.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Allerede nu har over 550 tilmeldt sig stort terrænløb med hund i Mariager i midten af august og ikke mindst nordjyderne har taget godt imod det nye initiativ.
I alt 861 tilmeldte blev det til, da K9 Biathlon for alle i den forgangende weekend afholdt deres sidste løb i 2024: Dacia Gold Cup.
Kunne du godt tænke dig at gå til en sport med din hund, men har du svært ved at vælge, så kom til Store Hestedag, hvor du kan få smagsprøver på flere forskellige sportsgrene
350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.
Da tidligere håndboldspiller og nuværende træner i KIF Håndbold havde sidste kamp som træner for det ungarske hold, Siófok, fik han en noget særpræget afskedsgave
HPM Dirtypaws skal 5. december deltage i et trailløb, som ellers kun er for mennesker
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.