'K9 Biathlon for alle' er et forhindringsløb for både hunde og deres ejere. Konceptet er enkelt, hvis en
forhindring skal forceres, skal både hundeejer og den firbenede igennem – sammen.
Og interessen er stor. På få år er løbet vokset fra godt hundrede deltagere til nu at være et af Skandinaviens
største med 500 løbere og deres bedste pelsede venner i alle aldre.
I år er yngste tobenede deltager bare 3 år gammel og den ældste er 80. Dertil kommer selvfølgelig hunde i alle afskygninger, former og aldre.
Der kommer ikke blot selskab af hundeejere fra hele Danmark, men fra en række andre europæiske lande. Der
findes nemlig ikke mange af den slags forhindringsløb og deltagerne rejser gerne langt for at være med.
Således vil der være både estiske, hollandske, tyske og svenske kommandoer at høre rundt omkring på ruterne.
Vand, vovser og vilje
Hund og ejer skal sammen igennem en række forhindringer på den valgte rute.
Det betyder, at ingen er tørre, når de endelig passerer målstregen, men smilene lige så store som mudderplamagerne i pels og på træningstøj. Der er nemlig skruet helt op for underholdningen, når de to- og firbenede eksempelvis kravler under forhindringer, gennem store traktordæk eller glider ned af en stor glatte rampe for til sidst at ende i en vandgrav.
Det er øvelser, der kræver tillid, viljestyrke og masser af gåpåmod hund og ejer i mellem.
Til gengæld er der plads til både den store schæfer, den sporty labrador og den lille Cain terrier.
Gratis entre for publikum
'K9 Biathlon for alle' er også for dem, der ikke selv vil kaste sig ud i mudderet, men som bare ønsker en
sjov dag i selskab med hundeentusiaster fra hele landet.
Der er nemlig mulighed for at nyde god mad fra en af madvognene på pladsen eller besøge en af de mange stande med alt lige fra hundefoder til lækkert hundeudstyr og sportstøj fra løbets mange sponsorer.
- Den korte: 2-3 kilometer, der enten kan gennemføres gående eller løbende. Her kan ALLE deltage,
børn under 15 skal dog være i følgeskab med en voksen.
- Den mellem: 4-6 kilometer, der enten kan gennemføres gående eller løbende. For lettere
rutinerede løbere og deres hunde.
- Den lange: 8-10 kilometer er for de rutinerede løbere og deres firbenede følgesvende, for her er
der skruet op for forhindringernes sværhedsgrad. Kun for løbere over 15 år.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
I alt 861 tilmeldte blev det til, da K9 Biathlon for alle i den forgangende weekend afholdt deres sidste løb i 2024: Dacia Gold Cup.
Lørdag d. 25. august var en dag vi havde ventet på med spænding og glæde. Der var det nemlig tid til K9-biathlon i de skønne omgivelser ved Vilhelmsborg. Et arrangement af Lilleskov Slot som blev lavet ifm. DKKs Hund i fokus
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Winnie Vestergård er ikke en kvinde der er bleg for at tage en udfordring. Som formand for Brugernes Førehundeordning og Danmarks eneste blinde førerhundeinstruktør var hun kun et splitsekund om at sige ja til at kaste sig ud i 12 km K9 Biathlon til Hundedagene på Vilhelmsborg d. 30 maj – 1 juni, da Lotte Höhrmann fra Hundedagene kontaktede hende
Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.
Næste weekend er der Hund i Fokus på Vilhelmsborg. Lørdagen byder blandt andet på et tilbud om en løbetur med forhindringer med sin hund, og det tilbud har mange taget imod
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?