'K9 Biathlon for alle' er et forhindringsløb for både hunde og deres ejere. Konceptet er enkelt, hvis en
forhindring skal forceres, skal både hundeejer og den firbenede igennem – sammen.
Og interessen er stor. På få år er løbet vokset fra godt hundrede deltagere til nu at være et af Skandinaviens
største med 500 løbere og deres bedste pelsede venner i alle aldre.
I år er yngste tobenede deltager bare 3 år gammel og den ældste er 80. Dertil kommer selvfølgelig hunde i alle afskygninger, former og aldre.
Der kommer ikke blot selskab af hundeejere fra hele Danmark, men fra en række andre europæiske lande. Der
findes nemlig ikke mange af den slags forhindringsløb og deltagerne rejser gerne langt for at være med.
Således vil der være både estiske, hollandske, tyske og svenske kommandoer at høre rundt omkring på ruterne.
Vand, vovser og vilje
Hund og ejer skal sammen igennem en række forhindringer på den valgte rute.
Det betyder, at ingen er tørre, når de endelig passerer målstregen, men smilene lige så store som mudderplamagerne i pels og på træningstøj. Der er nemlig skruet helt op for underholdningen, når de to- og firbenede eksempelvis kravler under forhindringer, gennem store traktordæk eller glider ned af en stor glatte rampe for til sidst at ende i en vandgrav.
Det er øvelser, der kræver tillid, viljestyrke og masser af gåpåmod hund og ejer i mellem.
Til gengæld er der plads til både den store schæfer, den sporty labrador og den lille Cain terrier.
Gratis entre for publikum
'K9 Biathlon for alle' er også for dem, der ikke selv vil kaste sig ud i mudderet, men som bare ønsker en
sjov dag i selskab med hundeentusiaster fra hele landet.
Der er nemlig mulighed for at nyde god mad fra en af madvognene på pladsen eller besøge en af de mange stande med alt lige fra hundefoder til lækkert hundeudstyr og sportstøj fra løbets mange sponsorer.
- Den korte: 2-3 kilometer, der enten kan gennemføres gående eller løbende. Her kan ALLE deltage,
børn under 15 skal dog være i følgeskab med en voksen.
- Den mellem: 4-6 kilometer, der enten kan gennemføres gående eller løbende. For lettere
rutinerede løbere og deres hunde.
- Den lange: 8-10 kilometer er for de rutinerede løbere og deres firbenede følgesvende, for her er
der skruet op for forhindringernes sværhedsgrad. Kun for løbere over 15 år.
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Flere end 378 løbere og hunde kommer denne weekend til at kaste sig ud i et fantastisk K9 Biathlon for alle løb på Vilhelmsborg i weekenden. Du kan stadig nå at tilmelde dig
Lørdag er der K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg, og det viser sig, at sporten er for alle mennesker og hunde
Gadehunde eller herreløse hunde er på verdensplan en kæmpe udfordring.
De fleste af os, har sikkert oplevet en sulten hund tigge mad på en restaurant under ferien, og forsøgt at liste lidt mad ned til den. Udfordringen er bare, at det ikke rigtig løse noget i det store billede. For når vi tager jo hjem fra ferie, og hunden er derefter efterladt til sin egen skæbne igen
Søndag den 7. april blev det første Danske Mesterskab i Canicross afholdt under Dansk Canicross Forbund (DCF), arrangeret af K9Runners Mariager der stod for afholdelsen.
Når Winnie Vestergaard, der er blind, i pinsen skal løbe K9 Biathlon ved Vilhelmsborg får hun hjælp af en ganske habil herre
Har dig og din hund brug for at komme ud og bevæge jer efter en julefrokost, eller elsker du bare at bevæge dig med din hund? Så er Canicross adventsløbet i Mariager lige noget for dig.
Rejseregler for mennesker, rejseregler for hunde – at få hele familien inklusive husdyr med på rejsen er ikke uden forhindringer
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt