Bevæger man sig ud i solskinsvejret uden for Hal C, finder man en flot K9 Biathlon for alle bane. Banen, der plejer at være 3, 6 eller 12 kilometer er her på EDS skåret ned til en mere overkommelig distance. Til gengæld er forhindringerne stadig drilske.
Det kan klart anbefales, at man kaster sig ud i prøvelserne sammen med sin hund. Man bliver ført rundt af kyndige folk, som kender banen, og det hele foregår i et tempo, der passer dig og din hund.
Vi fik fanget to modige mennesker, der prøvede banen sammen med deres hunde, og det var tydeligt, at hundene syntes det var en rigtig sjov oplevelse.
Har man ikke hund med her til Herning, kan man faktisk prøve banen alligevel. Flere mennesker går banen uden hund for at opleve, hvad det her K9 Biathlon nu er for noget.
Herunder lidt billeder af de modige deltagere, og husk at du i morgen klokken 9.30 kan opleve Lotte Höhrmann i Store RIng i Hal M, hvor hun fortæller om K9 Biathlon for alle. Hun har lovet, det bliver fedt.
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg er godt i gang, og Daniel Tyrell sørgede for at sætte kærligheden på dagsordenen på denne dejlige hundedag
K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa
Foreningen DIRTY PAWS, som er en Løbeklub for hund og ejer, inviterer til løb med hund den 24. februar i Tisvilde Hegn. Tag med og få en hyggelig og sjov tur med din hund.
Man kunne godt tro, at et virtuelt K9 Biathlon ville være en smule ensomt. Men det behøver det slet ikke være
Svenske Felicia på syv år kastede sig i weekenden ud i K9 Biathlon, og endte med en imponerende tid
350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.
Søndag er der igen guf for løbeglade mennesker og hunde, når HPM Dirty Paws Aarhus skydes i gang.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.