Bevæger man sig ud i solskinsvejret uden for Hal C, finder man en flot K9 Biathlon for alle bane. Banen, der plejer at være 3, 6 eller 12 kilometer er her på EDS skåret ned til en mere overkommelig distance. Til gengæld er forhindringerne stadig drilske.
Det kan klart anbefales, at man kaster sig ud i prøvelserne sammen med sin hund. Man bliver ført rundt af kyndige folk, som kender banen, og det hele foregår i et tempo, der passer dig og din hund.
Vi fik fanget to modige mennesker, der prøvede banen sammen med deres hunde, og det var tydeligt, at hundene syntes det var en rigtig sjov oplevelse.
Har man ikke hund med her til Herning, kan man faktisk prøve banen alligevel. Flere mennesker går banen uden hund for at opleve, hvad det her K9 Biathlon nu er for noget.
Herunder lidt billeder af de modige deltagere, og husk at du i morgen klokken 9.30 kan opleve Lotte Höhrmann i Store RIng i Hal M, hvor hun fortæller om K9 Biathlon for alle. Hun har lovet, det bliver fedt.
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.
Flere end 378 løbere og hunde kommer denne weekend til at kaste sig ud i et fantastisk K9 Biathlon for alle løb på Vilhelmsborg i weekenden. Du kan stadig nå at tilmelde dig
Lad os lige glæde os over, at denne weekend i den grad bliver fyldt med nogle af landets bedste hunde på Vilhelmsborg
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Godt 80 hunde blev i weekenden bedømt på helt andre parametre, end hundefolk er vant til
Med de mange nye aktiviteter, der findes rundt omkring i det danske hundeland, er det også blevet muligt at indføre Årets Hund i nye discipliner. Nu kan dansk/svenske gårdhunde blive Årets Hund i K9 biathlon
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN