Først og fremmest er det vigtigt endnu engang at understrege, at hunde ikke har behov for store mængder frugt og grøntsager, men mange frugter og grøntsager har en gavnlig effekt på helbredet med deres høje indhold af vitaminer og mineraler.
Broccoli har et højt indhold af C-vitamin og kalium, og så består broccoli af hele 42% protein! Dens hårde, næsten træede konsistens fortæller også om et højt indhold af fibre. Så tilsyneladende er broccoli den perfekt grøntsag ikke kun til mennesker, men også til vores hunde – men så alligevel ikke helt.
Broccoli indeholder som nævnt giftstoffet isothiocyanat, som alt afhængig af hunden kan forårsage en mere eller mindre kraftig forgiftning. Så vil du servere broccoli for din hund, er det bedst, at mængden ikke overstiger 10% af hundens daglige foderindtag. Over 25% må du forvente en kraftig reaktion og eventuelt forgiftning.
Selve stilken har i nogle tilfælde fra USA givet anledning til kvælning hos små hunde. Her så man, at stilken satte sig som en prop i spiserøret, hvorved det trykkede så meget på luftrøret, at hundene blev kvalt. Der er med andre ord god grund til at passe på.
Så ja, du må godt give din hund broccoli, hvad enten den er rå eller kogt, men bestemt ikke for meget og helst skåret ud i små stykker.
Kilde: akc.dk, maddata.dk, hundeleksikon.dk
Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.
Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.
Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.