Har du hørt en loppe gø? Sikkert ikke, men en koloni af lopper i en hunds pels, kan frembringe gøen og kløen hos selv den stærkeste hund.
Derfor er lopper også noget, man skal være meget opmærksom på, når man holder hund. En enkelt loppe kan på bare to måneder blive til 20.000. Derfor er det vigtigt at skride hurtigt ind.
I Danmark er den mest almindelige loppe katteloppen. Navnet skal dog ikke få hundeejere til at ånde lettet op og begynde at hånle af katteejerne, for katteloppen sætter sig nemlig både på hunde og katte.
Derimod er der en loppe, der hedder hundeloppen, som kun sætter sig på hunde. Den er dog ret sjælden.
Når en hund får lopper, er det relativt let at opdage. Den klør sig nemlig voldsomt i pelsen. Har man både hund og kat, er det faktisk ofte katten, der slæber lopperne med hjem, og man opdager dem ikke, fordi katte ikke lader sig genere af lopperne. Derfor opdager man først lopperne, når de er hoppet over på hunden, som ikke er så god til at skjule loppeangrebet.
Selvom man ikke kan se lopperne i pelsen, skal man aldrig konstaterer, at de ikke er der. Det kan nemlig være yderst vanskeligt at finde de små krapyler.
Har man konstateret, at hunden har fået lopper, er der flere måder at behandle det på:
Spot-on midler
Disse midler er dråber, der omhyggeligt påføres dyrets hud ved at skille pelsen flere steder på ryg og nakke. Midlet fordeler sig herefter i hudfedtet, hvorfra det afgives over de næste 4 uger, herefter gentages behandlingen. Det varer ca. et døgn, inden lopperne begynder at dø og da der hele tiden kan hoppe nye på fra omgivelserne, kan det se ud som om, midlet ikke virker.
Det skal man ikke lade sig snyde af, det vigtigste tegn på effekten er, at dyret holder op med at klø sig. Lopperne dør inden, de når at bide, midlerne er derfor egnede til loppeallergikere.
Tyggetabletter
Der findes to typer tabletter med hhv. lang og kort virkningstid. I begge tilfælde skal lopperne suge blod for at optage midlet. Ved brug af de langtidsvirkende, der er effektive i adskillige uger, optager lopperne et stof, der slår dem ihjel indenfor max. et halvt døgn. Dette gælder også de nyudklækkede lopper, der måtte hoppe på. Disse tabletter er derfor velegnede til en langsigtet bekæmpelse.
Den korttidsvirkende tablet virker indenfor en halv time. Man kan rent faktisk se de døde lopper drysse af dyret. Effekten ophører dog allerede indenfor et døgn.
Da lopperne skal bide først, vil hunde og katte med loppeallergi, stadig blive udsat for loppespyt og dermed intens kløe.
Loppehalsbånd
En effektiv beskyttelse mod lopper kan opnåes ved at påsætte et loppehalsbånd, der afgiver insektdræbende stoffer over lang tid. Stofferne afgives fra det specialdesignede halsbånd langsomt og kontinuerligt i lave doser i 7-8 måneder. Da lopperne dør inden, de bider, er halsbåndene også velegnede til loppeallergikere.
Disse halsbånd har ikke noget at gøre med de halsbånd, der var på markedet for år tilbage.
Udover at behandle dyrene – og det er meget vigtigt, at alle katte og hunde i husholdningen behandles – kan en grundig støvsugning fjerne en del umodne loppestadier og nedbringe smittepresset. Vær særlig omhyggelig med dyrenes liggepladser samt alle paneler, sprækker og hjørner. Vask alle løse tæpper, puder og betræk i maskine.
Vil du vide mere om lopper, kan du tjekke netdyredoktor.dk
Foråret bringer lysere dage og flere udendørs eventyr for din hund. Men årstiden rummer også risici som flåter, giftige planter og hugorme.
Nye studier i laboratoriedyr viser, at hjælpestoffet NMP, som findes i visse typer loppemidler, kan påvirke fosterudviklingen hos drægtige laboratoriedyr. Derfor skal indlægssedlerne til disse loppemidler opdateres med en advarsel imod, at gravide kvinder håndterer produktet
Lopper er aldrig sjove at få besøg af, men nogle hunde udvikler en allergi over for de små parasitter – og så kan kløen blive meget voldsom.Lopper er aldrig sjove at få besøg af, men nogle hunde udvikler en allergi over for de små parasitter – og så kan kløen blive meget voldsom
Hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie giver her et tip til, hvordan man med zoneterapi kan hjælpe hunden af med kløe og lignende
Hårtab kan forekomme hvis hunden kløer sig meget, men andre sygdomme i kroppen kan også få hårene til at falde af
Har din hund allergi? Det kan du måske få svaret på ved at kigge på listen i denne artikel
Ringorm er, trods sit navn, ikke en orm, men en hudsvamp, der kan give kløe og hudinfektion hos både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis du får ringorm ind i hjemmet.
Forleden bragte Hunden.dk en artikel om utøjsmidlet Bravecto. Denne artikel affødte en masse gode spørgsmål, og ét af dem gik på, hvorfor vi oplever så store problemer med flåter og borrelia. Hvorfor det er så meget oppe i tiden.
For både mennesker og hunde kan brændenælder være ganske ubehagelige at komme i kontakt med. Ofte giver de en kortvarig, men ubehagelig, smerte og kløe, men ikke alle hunde har lige stor tendens til at blive generet af de giftige planter
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund