Da Nicole Grimes var ti år, var hendes største ønske at få sig en hundehvalp. På den måde adskilte hun sig ikke fra størstedelen af børn på hendes alder.
En dag valgte Nicoles bedstemor at overraske hende.
– Min mor hentede mig fra skole, og da vi kom hjem, sad min bedstemor med den sødeste lille hundehvalp med en lyserød sløjfe i håret, fortæller Nicole Grimes til CBS Pittsburgh.
Nicole Grimes faldt øjeblikkeligt for den charmerende hvalp, Chloe, som var et mix af en pomeranian og en puddel. Glæden varede dog kun fire år.
– Min far havde fået et nyt arbejde, hvor han skulle arbejde hjemme, og Chloe larmede meget, da den var mindre, fortæller Nicole Grimes.
Derfor blev den smukke hund afleveret på Washington Area Humane Society, som er et center for hjemløse og misrøgtede dyr. Håbet var, at Chloe ville finde sig et nyt og kærligt hjem inden længe.
Den dengang 14-årige Nicole var naturligvis knust over at skulle sige farvel til sin elskede hund, som dog fyldte mindre og mindre i bevidstheden, som årene gik.
Gensynet
Otte år senere dukkede hunden igen op i Nicoles bevidsthed, da hun ser et opslag på Facebook fra en af hendes venner.
– Hun forsøgte at finde et hjem til en ældre hund. Jeg kiggede på billedet og syntes hunden lignede Chloe. Jeg opdagede, at denne hund også hed Chloe, og tænte, at det var da mærkeligt, lyder det fra Nicole Grimes.
Nicole endte med at få hunden, og den klikkede med det samme med familien. Nicoles far, Mark Bush, bemærkede det også.
– Vi tog den med ud på badeværelset, hvor den begyndte at gå i cirkler. Det gjorde den gamle Chloe også, fortæller han.
Tegnene blev flere og flere, men familien ville gerne være helt sikre på, om hunden nu virkelig også var gode gamle Chloe.
Derfor fik de scannet hendes mikrochip.
– Det var hende. Det var simpelthen hunden, jeg havde haft som lille pige, fortæller Nicole Grimes, som er blevet helt overtroisk af oplevelsen.
For hvad var oddsene lige for, at de to skulle blive genforenet?
– Vi tror, det er et tegn fra min bedstemor, der gav mig Chloe, da jeg var lille. Min bedstemor døde for tre år siden, og jeg er sikker på, det er hende, der har været på spil, siger Nicole Grimes.
En undersøgelse viser, at danskere er det folkefærd, som har haft størst glæde af at vokse op med et kæledyr sammenlignet med befolkninger i seks andre lande. Her giver Agria Dyreforsikring forældre fem gode grunde til at lade deres børn vokse op med et firbenet familiemedlem
Hver femte hundeejer har stiftet nye venskaber pga. deres hunde, viser en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring. Måske mere overraskende viser undersøgelsen desuden, at den selvstændige kat lige så ofte som flokdyret hunden er årsag til, at danskerne har mødt deres livs kærlighed.
Pynt, pjat eller nødvendigt. Mennesker har brug for overtøj, men gælder det samme for hunde, eller er al overtøjet blot et udtryk for hundeejeres kærlighed til dyremode?
I Mads og Monopolet på P4 blev det i lørdags diskuteret, hvornår hunde fylder for meget. Du kan høre udsendelsen i denne artikel
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Katja Zweidorff har altid elsket dyr og i særdeleshed hunde. Det var hendes store kærlighed til de firbenede venner, der i foråret fik hende til at kaste sig ud i et nyt eventyr som dansk importør af Hugo & Celine – Ice Cream for Dogs.
Hvis du ikke allerede har lagt planer for Kristi Himmelfartsdagene, så læg vejen forbi Roskilde Dyrskueplads. Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 8.500 hunde blive bedømt og Dyrskuepladsen vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.