”Kærlighed giver pote” er en sjov og rørende romantisk komedie-kortfilm, om dyreinternatsmedarbejderen Hans-Erik, som har mistet troen på kærligheden og søger trøst hos internatets dyr.
Og “Bella” er hovedkarakterens bedste ven.
I juni måned år søgte Filmskolen Super16 efter en mynde til en kortfilm, hvor hunden "Bella" havde hovedrollen.
Optagelserne skulle foregå på et hundepensionat, hvor der til daglig er flere hundegæster til pasning. Filmholdet søgte derfor efter en skøn mynde, som er vant til mange mennesker og andre hunde.
Mynden skulle kunne stå stille, sidde stille, ligge stille - og kigge i bestemte retninger på kommando. Desuden skulle den være rolig og kunne håndtere mange gentagelser - hen over tre dage.
Held og lykke med det! - var der nok mange myndeejere, der tænkte. Men Jonna Sørensen ejer af ”Fie” (Sea Leopard’s Silent Saphire) tænkte: det er lige noget for min whippet!
Der går rygter om, at mynder ikke er så trænbare, men dem har ”Fie” ikke hørt. Hun ganske trænbar - og nyder, når vi laver alverdens sjove/skøre ting. Det handler om at gøre det interessant nok og sætte sig selv lidt i spil.
Som hovedkarakterens bedste ven skulle “Bella” lave en del scener sammen med Hans-Erik og det indebar blandt andet, at hun skulle reagere og kigge på ham. Det var ingen sag for Fie, da hun er lidt af en multikunstner. Hun ses derfor ofte på udstillinger og til Lure Coursing. Hun løb dog sit sidste konkurrenceløb for et par uger siden til EM i Holland. Det udløste en flot 6. plads og dermed en plads på podiet. Det er der kun én anden dansk whippet, der også har formået. Så det blev en flot afslutning på den karriere.
Hjemme i Horsens bestod Fie for nogle år siden optagelsesprøven i den lokale Politihundeforening – sikkert som eneste Whippet i Danmark. Træningsformen er meget positiv og baseret på hundens præmisser. Hjemme hos os fungerer det bedst med små sekvenser af træning – så hellere 5x10 minutter i løbet af dagen end 50 minutter på én gang. Det handler om, at få hunden til at synes, at du er den fedeste at være sammen med – så opnår man mest. På det mere private område kan nævnes, at Fie (og hendes ven Luna) er tilmeldt som besøgshunde i Tryg Fonden. Der besøger de plejehjem for ældre og hjem for hjerneskadede.
Ejer Jonna Sørensen synes, det har været en kæmpe oplevelse at være med - og er lidt stolt af indspilningerne, når det hele lykkes og hunden gjorde det den skulle, samtidigt med den syntes, det er sjovt.
Premieren foregik i Empire Bio den 17. november, hvor den røde løber var lagt ud. Kortfilmen blev vist i en fyldt biografsal. Det var meget festligt.
Nåede man ikke Premieren, vises kortfilmen også i Valby den 29/11-2021 kl. 20.00.
Det er helt gratis.
Instruktør: Albert Morel Producere: Asta Stuhr & Julie Carla Mortensen Manuskriptforfattere: Albert Morel, Kasper Schlüter og Andrea Winding Produktionsselskab: Tall and Small
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Efter nyheden fra England om, at hundevæddeløb sidste år kostede 1000 hunde livet, og at flere derfor ønsker sporten forbudt, tog vi en snak med en dansk repræsentant for sporten
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.