Kom med James til terminsprøver og konfirmation

06-06-2024 10:46, af Anne Cecilie Sohl

Foråret er gået med mange nye og spændende ting - her i blandt terminsprøver og konfirmation. Når situationerne er nye for både James og jeg, er alt hvad vi laver, med forbehold for at han kan have brug for en pause, mere tid, eller at han måske ikke er klar til den givne opgave endnu. 

Copyright Ridehesten.com
James giver Magnus en ægte krammer som støtte under terminsprøverne.

Personligt er jeg typen, som gerne kaster mig ud i hvad som helst - og i ægte Pipi Langstrømpe-stil (jeg har jo også rødt hår), så er min tankegang altid: ”Det har jeg aldrig prøvet før, så det kan jeg sikkert godt!”. Med det i mente så ved jeg også, at hundene ofte kræver lidt mere forberedelse og træning, før vi tager springet. Det hele skal naturligvis afstemmes.

Terminsprøver
Da James allerede havde været støtte til en national test samt været med til møder, var jeg klar over, at scenariet med en terminsprøve var ganske realistisk.

Før vi kastede os ud i det, havde vi en samtale med både elev og lærer, hvor vi forventningsafstemte. For mig var det vigtigt, at alle var indforståede med, at jeg kunne trække James fra opgaven, hvis jeg fornemmede, at han ikke havde roen eller var klar til det.

James var med til prøverne hele ugen, som foregik sådan, at vi var med til introduktionen med hele klassen, og derefter koblede os på den enkelte elev, Magnus, som havde ønsket James med som støtte. Efter der var gået en time af prøven fik James fri, og Magnus skulle arbejde videre selv, indtil prøven var slut.

At arbejde på denne måde med James, er en stærk og bekræftende oplevelse hver eneste gang. Vi ved at hunde kan lugte sig frem til, hvordan vi har det, ud fra de hormoner vi udskiller, og derudover læser de også vores kropssprog.

At se James arbejde med Magnus, aflæse ham under prøven, og gøre lige netop dét som han har brug for, er helt unikt. James vidste helt instinktivt, hvornår Magnus havde brug for ro, et skub med snuden eller en krammer - og med kram der mener jeg, at James får sin frihed til at hoppe halvt op til Magnus, lægge poterne på hans skuldre, og give en ægte krammer. Det lyder måske lidt voldsomt, men den tyngde og nærhed James kan tilbyde i sådan en situation, kan sammenlignes med et kram fra et andet menneske, eller for eksempel effekten som vi kender af tyngdedyner.

Efter ugen med prøverne evaluerede vi forløbet med Magnus som blandt andet sagde:

– Jeg synes det var godt, roen var der og det gav mere fokus på opgaven. Det var godt han kom fra morgenstunden, det var lettere at køre hjemmefra om morgenen, når jeg vidste James var der. Det gav motivation.

Jeg håber James har været med til at give Magnus en god og tryg opstart med terminsprøver, så han er mere klar til de kommende eksaminer næste skoleår.

Næste skridt..
Her begav vi os ud i noget helt nyt. Det tætteste vi kommer på noget tilsvarende, var da James var med indskolingen til operakoncert. Så før jeg kunne sige endeligt ’’ja’’ til at tage med, havde jeg brug for, at vi tog til en almindelig gudstjente i kirken, så jeg havde en lille ide om, hvordan jeg skulle tackle det på dagen.

Derfor besøgte vi (efter aftale med præsten) en gospel-gudstjeneste en søndag aften.

Ved vores ankomst var James meget nysgerrig, så vi placerede os ved indgangen, så vi kunne finde ro og fokus, samtidig med at de andre besøgende havde en chance for at stille spørgsmål. Det var en god øvelse for James i at sidde stille, og en god øvelse for mig i at snakke, mens jeg skulle have styr på ham.

Skæbnen ville, at vi mødte en kvinde, som faktisk selv var ved at søge efter en psyk. service hund. Jeg tilbød hende - hvis det var en hjælp for hende - at vi kunne sidde sammen i kirken, hvilket hun takkede ja til.

Gudstjeneste forløb fint, James var på arbejde, både med at finde sig til rette i miljøet og være opmærksom på sin sidekammerat. En del af gudstjenesten sad han op ad hendes ben. Da gudstjenesten var slut, mødtes vi med hende på p-pladsen, hvor hun kunne hilse rigtigt på James. Hun satte her ord på, at han havde givet hende ro, og hele oplevelsen også bekræftede hende i, at en servicehund uden tvivl ville hjælpe hende igennem hverdagen.

Da jeg kørte hjem i bilen, blev jeg næsten selv helt rørt, da jeg også selv blev bekræftet i, hvor meningsfuldt arbejdet med James (og dyr i det hele taget) er for os mennesker. Hvilken gave de er til os, med deres umiddelbare måde at være til stede i nuet, og den unikke støtte de kan give os.

Konfirmationen
Den store dag kom, hvor eleverne skulle konfirmeres. Vi ankom i god tid, så vi lige kunne nå at lande og få ro på, mens konfirmanderne skulle have taget billeder. Herefter fulgte vi konfirmanderne over i konfirmandhuset, hvor de fik et glas vand og præsten gennemgik gudstjenesten med dem.

James sad her, med et par af de elever han har hjulpet i skolen. Han var helt rolig, og det smittede uden tvivl af på konfirmanderne, som sikkert havde været spændte på hvad der skulle ske, og på den store dag i det hele taget.

Da tiden var inde, gik vi sammen over til kirken, hvor James og jeg listede os ind, og satte os lige før det blev konfirmandernes tur. Under selve gudstjenesten tog James sig en god lur. Det var som om, han vidste, at han lige skulle lade op til næste etape udenfor, hvor der igen skulle bruges energi.

– Det var rigtig godt at han var med til konfirmationen. Det gav ro, især inden vi blev samlet i konfirmandhuset. Jeg har også sagt hjemme, at det bare var godt, lød det fra én af konfirmanderne. 

Copyright Ridehesten.com
James i kirken til konfirmation.

Evaluering
Jeg bliver altid så glad når folk er gode til at spørge om de må hilse på ham, for så kan jeg nå, at tage stilling til om han er klar, og give ham lov. Ellers er han jo på arbejde og skal være fokuseret på sin opgave. James elsker alle mennesker og han vil, hvis han selv kunne bestemme, altid hilse på alle. Men i forhold til hans job, så bliver han nødt til at lære, at afvente og kunne hilse med nogenlunde ro på. Vi kan nemlig sagtens havne i situationer med elever som kan reagere, hvis han er for ivrig eller målrettet, og her er det ikke hensigtsmæssigt.

Læs også

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Sådan lærer skolehunden James eleverne at være gode venner

10-10-2025 11:00, af Yasmin Bøllehuus

Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Skolehund

27-09-2012 15:27, af Tine Luther
En norsk skole har som den første i landet ansat en ”skolehund”.

Skolehunden, helt præcist

04-12-2023 10:26, af Anne Cecilie Sohl

I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.

Blogindlæg: Hvad laver James når han ikke er i skole?

07-05-2024 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

BLOG: Skolehund, er det bare en hund som går i skole?

11-04-2023 08:33, af Yasmin Bøllehuus

Nej, for helt så enkelt er det ikke…
En skolehund er en hund som arbejder på en skole og er særligt trænet hertil. En mere meningsgivende betegnelse kunne være terapi- og skolehund, da mange af de jobfunktionerne hunden vil have er terapeutiske. I dette blogindlæg vil du kunne blive lidt klogere på, hvad en skolehund er men også hvordan min motivation for hele det her projekt startede.
En skolehund kan nemlig gøre en enorm forskel for de børn og unge den er sammen med!

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.