Nogle skoler har bamser som maskotter, men det rækker ikke for ungdomsskolen Haugjordet i Ski Kommune, Norge. Skolen har nemlig efter en prøveperiode valgt at ansætte den 3-årige rottweilertæve Saga. – En skolehund er en god idé, for er fin at være sammen med, når man er lidt nede. Man bliver i godt humør af at være sammen med Saga, mener Martin Englund, 14 år, medlem af elevrådet. – Ja, andre skoler bør også få sig en skolehund, siger Ane Gjerstad, 14. Mange argumenter for skolehund Eleverne mener, at der er mange argumenter for at anskaffe en skolehund: Det bedste er, at den bare er der som en ven. Sage er en maskot for alle – aller ved hvem hun er. Nogle er bange for hunde, men Saga er en god til at lære eleverne, at hunde kan være et godt bekendtskab. Og en hund dømmer dig ikke. Det er lettere at snakke med en hund end et menneske – det er faktisk lidt som at skrive et brev. Hjælper når det er svært Sagas ejer, Mona Herjuaune, er konsulent på ungdomsskkolen og uddannet hundeinstruktør og dyreassistend terapeut. Hun har haft Saga med sig på skolen gennem de sidste år, og det har altså fungeret så godt, at skolen nu har indvilliget i at ansætte hunden permanent. Et eksempel på Sagas påvirkning er en elev, der ikke formåede gå ind og deltage i et prøveprojekt. Når eleven havde det svært, fik vedkommende log at gå tur med Saga, og så gik det bedre. Saga er mentaltestet, specialtrænet til at omgås mennesker og under uddannelse som redningshund. Sagas funktioner Grundet allergi hos nogle af eleverne kan Saga ikke deltage i klasseundervisning. Hun får dog lov at være med i sløjdlokalet, eftersom der er så meget støv i forvejen. I frikvarterer og udetimer kommer hunden derimod til sin ret – men altid med Mona Herjuaune i nærheden. Eleverne leger med Saga, laver tricks med hende og går tur med hende. Desuden skal nogle af dem gå spor med hende i løbet af efteråret. Om Sagas funktion siger skolens inspektør Katti Anker Teisberg, at det ikke er hensigten, hun skal bruges i specialundervisning, men skal være på skolen som alles ven. Bonussen ved skolehunden er, at den har en positv miljøskabende effekt. På sigt tænker man at bruge Saga som brobygge rmellem elever, der ikke går så godt i spænd, for på den måde at forebygge mobning. Kilde: dagsavisen.no
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.