Nogle skoler har bamser som maskotter, men det rækker ikke for ungdomsskolen Haugjordet i Ski Kommune, Norge. Skolen har nemlig efter en prøveperiode valgt at ansætte den 3-årige rottweilertæve Saga. – En skolehund er en god idé, for er fin at være sammen med, når man er lidt nede. Man bliver i godt humør af at være sammen med Saga, mener Martin Englund, 14 år, medlem af elevrådet. – Ja, andre skoler bør også få sig en skolehund, siger Ane Gjerstad, 14. Mange argumenter for skolehund Eleverne mener, at der er mange argumenter for at anskaffe en skolehund: Det bedste er, at den bare er der som en ven. Sage er en maskot for alle – aller ved hvem hun er. Nogle er bange for hunde, men Saga er en god til at lære eleverne, at hunde kan være et godt bekendtskab. Og en hund dømmer dig ikke. Det er lettere at snakke med en hund end et menneske – det er faktisk lidt som at skrive et brev. Hjælper når det er svært Sagas ejer, Mona Herjuaune, er konsulent på ungdomsskkolen og uddannet hundeinstruktør og dyreassistend terapeut. Hun har haft Saga med sig på skolen gennem de sidste år, og det har altså fungeret så godt, at skolen nu har indvilliget i at ansætte hunden permanent. Et eksempel på Sagas påvirkning er en elev, der ikke formåede gå ind og deltage i et prøveprojekt. Når eleven havde det svært, fik vedkommende log at gå tur med Saga, og så gik det bedre. Saga er mentaltestet, specialtrænet til at omgås mennesker og under uddannelse som redningshund. Sagas funktioner Grundet allergi hos nogle af eleverne kan Saga ikke deltage i klasseundervisning. Hun får dog lov at være med i sløjdlokalet, eftersom der er så meget støv i forvejen. I frikvarterer og udetimer kommer hunden derimod til sin ret – men altid med Mona Herjuaune i nærheden. Eleverne leger med Saga, laver tricks med hende og går tur med hende. Desuden skal nogle af dem gå spor med hende i løbet af efteråret. Om Sagas funktion siger skolens inspektør Katti Anker Teisberg, at det ikke er hensigten, hun skal bruges i specialundervisning, men skal være på skolen som alles ven. Bonussen ved skolehunden er, at den har en positv miljøskabende effekt. På sigt tænker man at bruge Saga som brobygge rmellem elever, der ikke går så godt i spænd, for på den måde at forebygge mobning. Kilde: dagsavisen.no
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt