Blogindlæg: Hvad laver James når han ikke er i skole?

07-05-2024 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse. 

Copyright Ridehesten.com
Riley og James øver at sidde på vippe sammen.

Både træning og fritid skal være sjovt, så når vi kan kombinere de to ting giver det hele bare ekstra mening. Som skolehund er det vigtig med en god solid miljøtræning og socialisering, så James kan holde til at være i mange forskellige situationer på sit arbejde, selv samme træning gavner ham også hjemme med tilværelsen som familiehund.

Når James holder fri, nyder han at lave ting sammen med sin familie. Vi bor på en landejendom, så det er en naturlig del af hverdagen for James, at han f.eks. hjælper med at fodre heste og æsler. Vi har også lavet en indhegning på den ene mark, som vi kalder hunde-folden. Her må der graves, rulles, løbes og tumles.. Alt hvad hundene kunne have lyst til! På denne fold bygger vi også forhindringer, som kan bruges til miljøtræning eller forberedende træning til K9 biathlon. For netop K9 biathlon er ved at gå hen og blive James’ nye hobby!

K9 biathlon er for James noget helt nyt, men vi håber hans solide miljøtræning vil give ham et lille forspring, nu hvor vi begynder træningen. Hans første deltagelse sammen med mig, vil være til løbet i Give på Lilleskov slot søndag den 2. juni, hvor vi er tilmeldt 3 km walk.

Som træning op til har vi besøgt flere forskellige trænings- og legepladser til hunde, men også af den slags til børn. K9 biathlon kan nemlig trænes alle mulige steder. Til nogle af vores træninger har vi haft Riley (min anden hund) med, da hun har prøvet det en del gange før, og gerne lige viser James hvordan man sidder på en vippe, går over bildæk eller springer over en forhindring. Men én ting er forhindringerne til sådan et event, der er også ALT det andet: Miljøet på pladsen, ventetiden før og efter ruten, og kommandoerne vi får brug for i løbet af hele dagen og ude på selve ruten. Derfor handler en del af vores træning også om, at kunne gå pænt i snor, tage imod kommandoerne: plads, vent, frem og bliv. Noget som egentlig er helt basis-lydighed for os, men som jeg ved af erfaring, vil komme os til gode når vi skal afsted. Og når ja, så er James jo stadig en lidt blank teenager, der indimellem har glemt hjernen hjemme i hundekurven..

Vi glæder os meget til at komme afsted og prøve kræfter med en, for James, ny sport!

Næste blogindlæg: Terminsprøver og konfirmation, kom med James på arbejde.

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

BLOG: Skolehund, er det bare en hund som går i skole?

11-04-2023 08:33, af Yasmin Bøllehuus

Nej, for helt så enkelt er det ikke…
En skolehund er en hund som arbejder på en skole og er særligt trænet hertil. En mere meningsgivende betegnelse kunne være terapi- og skolehund, da mange af de jobfunktionerne hunden vil have er terapeutiske. I dette blogindlæg vil du kunne blive lidt klogere på, hvad en skolehund er men også hvordan min motivation for hele det her projekt startede.
En skolehund kan nemlig gøre en enorm forskel for de børn og unge den er sammen med!

 

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering

Molly er den gode læsestøtte

05-01-2018 10:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly er en 11-årig finsk lapphund. Hendes rolige væsen og blide udtryk giver børn med læsevanskeligheder tryghed. Derfor er hun en god læsehund

Podcast: Yasmin, Riley og weightpull

21-12-2022 16:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dette nye podcastafsnit kan du høre Yasmin Bøllehuus fortælle om weightpull og om hvordan man dyrker sporten på en sund måde for hunden

BLOG: En god skolehund er også en god familiehund

16-06-2023 13:32, af Yasmin Bøllehuus

Når James ikke er på arbejde som skolehund, er han familiehund. Han bor sammen med mig, min mand, vores datter (på 2 år) og vores anden hund Riley. Min mand Mads går på jagt og drømmer også om, at James kan komme lidt med en gang imellem og hente en and eller gås, hvis han skyder sådan en

Skolehunden – en uundværlig bedste ven og kollega

07-05-2019 09:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når skolehunden er på job i klassen, er der mere ro og koncentration blandt eleverne – indlæringseffekten er højere og elevernes evne til at vise følelser får også et løft

Skolehunden, helt præcist

04-12-2023 10:26, af Anne Cecilie Sohl

I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg