Blogindlæg: Hvad laver James når han ikke er i skole?

07-05-2024 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse. 

Copyright Ridehesten.com
Riley og James øver at sidde på vippe sammen.

Både træning og fritid skal være sjovt, så når vi kan kombinere de to ting giver det hele bare ekstra mening. Som skolehund er det vigtig med en god solid miljøtræning og socialisering, så James kan holde til at være i mange forskellige situationer på sit arbejde, selv samme træning gavner ham også hjemme med tilværelsen som familiehund.

Når James holder fri, nyder han at lave ting sammen med sin familie. Vi bor på en landejendom, så det er en naturlig del af hverdagen for James, at han f.eks. hjælper med at fodre heste og æsler. Vi har også lavet en indhegning på den ene mark, som vi kalder hunde-folden. Her må der graves, rulles, løbes og tumles.. Alt hvad hundene kunne have lyst til! På denne fold bygger vi også forhindringer, som kan bruges til miljøtræning eller forberedende træning til K9 biathlon. For netop K9 biathlon er ved at gå hen og blive James’ nye hobby!

K9 biathlon er for James noget helt nyt, men vi håber hans solide miljøtræning vil give ham et lille forspring, nu hvor vi begynder træningen. Hans første deltagelse sammen med mig, vil være til løbet i Give på Lilleskov slot søndag den 2. juni, hvor vi er tilmeldt 3 km walk.

Som træning op til har vi besøgt flere forskellige trænings- og legepladser til hunde, men også af den slags til børn. K9 biathlon kan nemlig trænes alle mulige steder. Til nogle af vores træninger har vi haft Riley (min anden hund) med, da hun har prøvet det en del gange før, og gerne lige viser James hvordan man sidder på en vippe, går over bildæk eller springer over en forhindring. Men én ting er forhindringerne til sådan et event, der er også ALT det andet: Miljøet på pladsen, ventetiden før og efter ruten, og kommandoerne vi får brug for i løbet af hele dagen og ude på selve ruten. Derfor handler en del af vores træning også om, at kunne gå pænt i snor, tage imod kommandoerne: plads, vent, frem og bliv. Noget som egentlig er helt basis-lydighed for os, men som jeg ved af erfaring, vil komme os til gode når vi skal afsted. Og når ja, så er James jo stadig en lidt blank teenager, der indimellem har glemt hjernen hjemme i hundekurven..

Vi glæder os meget til at komme afsted og prøve kræfter med en, for James, ny sport!

Næste blogindlæg: Terminsprøver og konfirmation, kom med James på arbejde.

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Læsehunden der ændrede børns liv

27-04-2025 07:06, af Cecilie Friis Amstrup

Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.

Skolehunden, helt præcist

04-12-2023 10:26, af Anne Cecilie Sohl

I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.

Nye hunderegler på Christiansborg

10-01-2022 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Må politikerne tage deres hunde med på arbejde? Ja det må de gerne, men hundene må ikke længere løbe uden snor på gangene

Kom med en tur i HUNDENs familiehjørne

I næste nummer af HUNDEN har fået besøg af en helt særlig firbenet medarbejder. Mød James, en glad hund med et meget vigtigt job: Han er nemlig skolehund!

Skolehund

27-09-2012 15:27, af Tine Luther
En norsk skole har som den første i landet ansat en ”skolehund”.

Lad din hund forbedre din livskvalitet

19-04-2025 07:21, af Cecilie Friis Amstrup

Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær. 

Molly er den gode læsestøtte

05-01-2018 10:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly er en 11-årig finsk lapphund. Hendes rolige væsen og blide udtryk giver børn med læsevanskeligheder tryghed. Derfor er hun en god læsehund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende