KLUMME: DKK kreds 5 – Medlemmernes kreds

27-09-2021 12:00, af Tom Danielsen

I DKK kreds 5 vægtes det særligt, at medlemmerne skaber kredsen, og at nye udstillere bliver vejledt og vist et særligt hensyn

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Bag DKK Kreds 5 arbejder en meget engageret bestyrelse, som ønsker at skabe en ”Medlemmernes kreds”. Bag dette koncept ligger et stort ønske fra bestyrelsen om, at hvert medlem føler sig hjemme i kreds 5. En af de ting vi, i bestyrelsen vægter højt er, at der på vores skuer altid er smukke rosetter og flotte præmier. Derudover vægtes også højt, at vores information er bemandet med erfarne medlemmer og bestyrelsesmedlemmer, der alle er kompetente til at kunne besvare medlemmernes spørgsmål og som kan give nye udstillere den hjælp, de har brug for at få.

I kreds 5 tager vi ekstra godt hånd om de nye udstillere, så de føler sig godt klædt på til at skulle ind i ringen og vise deres hund frem, således at både hunden og handleren har en rigtig god oplevelse.

Med mange års erfaring på ”bagen, er DKK kreds 5 godt rustet i forhold til skuer og udstillinger.  Da COVID-19 gjorde sin entre i Danmark, var vi i bestyrelsen hurtige til at omstille os. Det, at der ikke kunne afholdes nogen arrangementer eller aktiviteter, satte kreativiteten i gang. Vi vedtog, at der skulle køres en fotokonkurrence. Konkurrencen forløb hen over adventen 2020, og hver adventssøndag blev ugens vinder offentliggjort på kredsens Facebook-side.

Der var en enorm opbakning til konkurrencen fra kredsens mange medlemmer. Der blev postet utrolig mange dejlige billeder af smukke hunde. Vinderen blev valgt således, at det billede, der fik flest ”likes”, blev ugens vinderbillede. Hver vinder fik en flot gave af kredsen.

I løbet af foråret udbød kredsen en fotosession, hvor man som hundeelsker kunne få sin hund fotograferet af en professional fotograf. Her havde bestyrelsen valgt Glud Museum, som rammerne for billederne.

Bestyrelsen i kreds 5 glæder sig over, at det ser ud til, at der bliver mulighed for i år at kunne afvikle vores årlige juleskuer, som vi for tiden arbejder på at planlægge. Vi glæder os meget til at kunne julehygge om vores medlemmer.

Derudover arbejder vi også på at afholde en Nordisk udstilling i 2022. Dette glæder vi os meget til.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

5 ting der kan stimulere din hund mentalt på regnvejrsdage

08-09-2016 15:46, af Kasper Larsson
Efteråret nærmer sig med hastige skridt. Nogen vil mene, at det allerede er her. Med sig bringer efteråret skyede, grå og regnfulde dage, hvor udendørsaktiviteter med hunden ikke just er sagen – men hvad skal man så give sig til? Vi har fem gode ideer

10 gode råd, hvis du skal rejse med hunden

16-01-2018 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vejret er ikke rigtig noget i Danmark for tiden. Er man til vintervejr, er her ikke sne nok, og er man til varmegrader er her alt for koldt. Derfor kan man sagtens fristes til at tage på en ferie væk fra gråvejr, kulde og slud. Her er ti gode råd til dig, der gerne vil have din hund med på rejsen

Fredagsquiz: Hvad vejer hunden

22-05-2020 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Vi har kigget i racestandarderne og fundet vægten på 10 forskellige racer. Det er dit job at gætte, hvad racerne vejer

Dagens Læserfoto: "Jeg er kold"

09-12-2020 07:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Er man grønlandshund eller er man ikke grønlandshund? Denne hund beviser, at en smule sne ikke behøver stå i vejen for at se godt ud. Billedet er taget af Per Hammerum

Gilpa

Loui set på vildtkamera

15-12-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange har fulgt med i eftersøgningen af den sorte labrador Loui. Her til morgen kom der nyt håb om at finde hunden i live

Hunden er vel også en slags passager

17-02-2020 15:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et par fik kompensation for forsinket fly, men de mener også deres hund skal have kompensation

Brandmænd – kan også give hunden gener

09-06-2022 12:41, af Astrid Gerd Holtet

Nogle gange kan en badetur få en træls afslutning, hvis man løber ind i en brandmand – og det gælder både for hunde og mennesker

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.