KLUMME: DKK kreds 5 – Medlemmernes kreds

27-09-2021 12:00, af Tom Danielsen

I DKK kreds 5 vægtes det særligt, at medlemmerne skaber kredsen, og at nye udstillere bliver vejledt og vist et særligt hensyn

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Bag DKK Kreds 5 arbejder en meget engageret bestyrelse, som ønsker at skabe en ”Medlemmernes kreds”. Bag dette koncept ligger et stort ønske fra bestyrelsen om, at hvert medlem føler sig hjemme i kreds 5. En af de ting vi, i bestyrelsen vægter højt er, at der på vores skuer altid er smukke rosetter og flotte præmier. Derudover vægtes også højt, at vores information er bemandet med erfarne medlemmer og bestyrelsesmedlemmer, der alle er kompetente til at kunne besvare medlemmernes spørgsmål og som kan give nye udstillere den hjælp, de har brug for at få.

I kreds 5 tager vi ekstra godt hånd om de nye udstillere, så de føler sig godt klædt på til at skulle ind i ringen og vise deres hund frem, således at både hunden og handleren har en rigtig god oplevelse.

Med mange års erfaring på ”bagen, er DKK kreds 5 godt rustet i forhold til skuer og udstillinger.  Da COVID-19 gjorde sin entre i Danmark, var vi i bestyrelsen hurtige til at omstille os. Det, at der ikke kunne afholdes nogen arrangementer eller aktiviteter, satte kreativiteten i gang. Vi vedtog, at der skulle køres en fotokonkurrence. Konkurrencen forløb hen over adventen 2020, og hver adventssøndag blev ugens vinder offentliggjort på kredsens Facebook-side.

Der var en enorm opbakning til konkurrencen fra kredsens mange medlemmer. Der blev postet utrolig mange dejlige billeder af smukke hunde. Vinderen blev valgt således, at det billede, der fik flest ”likes”, blev ugens vinderbillede. Hver vinder fik en flot gave af kredsen.

I løbet af foråret udbød kredsen en fotosession, hvor man som hundeelsker kunne få sin hund fotograferet af en professional fotograf. Her havde bestyrelsen valgt Glud Museum, som rammerne for billederne.

Bestyrelsen i kreds 5 glæder sig over, at det ser ud til, at der bliver mulighed for i år at kunne afvikle vores årlige juleskuer, som vi for tiden arbejder på at planlægge. Vi glæder os meget til at kunne julehygge om vores medlemmer.

Derudover arbejder vi også på at afholde en Nordisk udstilling i 2022. Dette glæder vi os meget til.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Hunden med til udlandet eller passes hjemme

14-07-2011 09:25, af Nina Marie Villadsen
Planlæg i god tid om hunden skal med til udlandet eller om den skal passes af andre herhjemme

Dagensl Læserfoto: Majestætisk mastiff

22-12-2020 07:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Der er noget stolt og majestætisk over denne flotte bullmastiff, der er fotograferet af Finn Pedersen

Gilpa

HUNDEN TV: Spørg Dyrlægen/DÅRLIGE VANER

13-01-2016 08:26, af Tine Luther
Hunden.dk har stillet dyrlægerne Torben Lindbjerg og Line Diemer fra FAMILIEDYRLÆGERNE en række spørgsmål angående hundens daglige pasning og pleje - følg med i serien og få svar. Her handler det om dårlige vaner.

Wobbler Syndrom

26-07-2022 09:20, af Astrid Holtet

Vækstforstyrrelse, der give en ustabilitet i nakkehvirvlerne, kan skabe store problemer for hunden

Husk at få taget billede af din racevinder i Herning

07-11-2024 14:15, af Cecilie Friis Amstrup

Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid! 

Ministeren svarer på smileykritik

20-03-2018 15:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Hunden.dk for et par uger siden skrev om smileyordningen i hundeverdenen, var der flere kritiske røster fremme. Vi har bragt spørgsmålene videre til Miljø- og Fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) som her svarer på kritikken

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.