Bag DKK Kreds 5 arbejder en meget engageret bestyrelse, som ønsker at skabe en ”Medlemmernes kreds”. Bag dette koncept ligger et stort ønske fra bestyrelsen om, at hvert medlem føler sig hjemme i kreds 5. En af de ting vi, i bestyrelsen vægter højt er, at der på vores skuer altid er smukke rosetter og flotte præmier. Derudover vægtes også højt, at vores information er bemandet med erfarne medlemmer og bestyrelsesmedlemmer, der alle er kompetente til at kunne besvare medlemmernes spørgsmål og som kan give nye udstillere den hjælp, de har brug for at få.
I kreds 5 tager vi ekstra godt hånd om de nye udstillere, så de føler sig godt klædt på til at skulle ind i ringen og vise deres hund frem, således at både hunden og handleren har en rigtig god oplevelse.
Med mange års erfaring på ”bagen, er DKK kreds 5 godt rustet i forhold til skuer og udstillinger. Da COVID-19 gjorde sin entre i Danmark, var vi i bestyrelsen hurtige til at omstille os. Det, at der ikke kunne afholdes nogen arrangementer eller aktiviteter, satte kreativiteten i gang. Vi vedtog, at der skulle køres en fotokonkurrence. Konkurrencen forløb hen over adventen 2020, og hver adventssøndag blev ugens vinder offentliggjort på kredsens Facebook-side.
Der var en enorm opbakning til konkurrencen fra kredsens mange medlemmer. Der blev postet utrolig mange dejlige billeder af smukke hunde. Vinderen blev valgt således, at det billede, der fik flest ”likes”, blev ugens vinderbillede. Hver vinder fik en flot gave af kredsen.
I løbet af foråret udbød kredsen en fotosession, hvor man som hundeelsker kunne få sin hund fotograferet af en professional fotograf. Her havde bestyrelsen valgt Glud Museum, som rammerne for billederne.
Bestyrelsen i kreds 5 glæder sig over, at det ser ud til, at der bliver mulighed for i år at kunne afvikle vores årlige juleskuer, som vi for tiden arbejder på at planlægge. Vi glæder os meget til at kunne julehygge om vores medlemmer.
Derudover arbejder vi også på at afholde en Nordisk udstilling i 2022. Dette glæder vi os meget til.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
For noget tid siden bad vi jer sende jeres bedste forårsbilleder af hunden. Her får I en video med dem alle
Her får I igen et udpluk af ugens læserfotos
Diarré og opkast er hyppige årsager til, at hunden må en tur til dyrlægen i julen. Oftest skyldes det, at hunden har fået fed julemad og julegodter, da vi mennesker kan have svært ved at sige nej til et par bedende hundeøjne, der har fået øje på en saftig juleand. Få tre gode råd til, hvordan du kan undgå, at din hund bliver syg i julen
Diskusprolaps er et almindeligt problem i bevægeapparatet og kan være meget smertefuldt – vi ser på hvad der sker når hunden får en diskusprolaps og hvordan den kan hjælpes
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
HUNDEN's redaktion har besøgt Oslo Hundeskole i Norge. Over 50 børn deltog i skolens Barn og Hund-lejr i efterårsferien for at træne agility og bare have det sjovt. Se HUNDEN's video fra lejren med interview af den daglige leder af Oslo Hundeskole
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.