KLUMME: DKK kreds 5 – Medlemmernes kreds

27-09-2021 12:00, af Tom Danielsen

I DKK kreds 5 vægtes det særligt, at medlemmerne skaber kredsen, og at nye udstillere bliver vejledt og vist et særligt hensyn

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Bag DKK Kreds 5 arbejder en meget engageret bestyrelse, som ønsker at skabe en ”Medlemmernes kreds”. Bag dette koncept ligger et stort ønske fra bestyrelsen om, at hvert medlem føler sig hjemme i kreds 5. En af de ting vi, i bestyrelsen vægter højt er, at der på vores skuer altid er smukke rosetter og flotte præmier. Derudover vægtes også højt, at vores information er bemandet med erfarne medlemmer og bestyrelsesmedlemmer, der alle er kompetente til at kunne besvare medlemmernes spørgsmål og som kan give nye udstillere den hjælp, de har brug for at få.

I kreds 5 tager vi ekstra godt hånd om de nye udstillere, så de føler sig godt klædt på til at skulle ind i ringen og vise deres hund frem, således at både hunden og handleren har en rigtig god oplevelse.

Med mange års erfaring på ”bagen, er DKK kreds 5 godt rustet i forhold til skuer og udstillinger.  Da COVID-19 gjorde sin entre i Danmark, var vi i bestyrelsen hurtige til at omstille os. Det, at der ikke kunne afholdes nogen arrangementer eller aktiviteter, satte kreativiteten i gang. Vi vedtog, at der skulle køres en fotokonkurrence. Konkurrencen forløb hen over adventen 2020, og hver adventssøndag blev ugens vinder offentliggjort på kredsens Facebook-side.

Der var en enorm opbakning til konkurrencen fra kredsens mange medlemmer. Der blev postet utrolig mange dejlige billeder af smukke hunde. Vinderen blev valgt således, at det billede, der fik flest ”likes”, blev ugens vinderbillede. Hver vinder fik en flot gave af kredsen.

I løbet af foråret udbød kredsen en fotosession, hvor man som hundeelsker kunne få sin hund fotograferet af en professional fotograf. Her havde bestyrelsen valgt Glud Museum, som rammerne for billederne.

Bestyrelsen i kreds 5 glæder sig over, at det ser ud til, at der bliver mulighed for i år at kunne afvikle vores årlige juleskuer, som vi for tiden arbejder på at planlægge. Vi glæder os meget til at kunne julehygge om vores medlemmer.

Derudover arbejder vi også på at afholde en Nordisk udstilling i 2022. Dette glæder vi os meget til.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Cushings – når kroppen danner for meget kortisol

01-11-2017 18:21, af Astrid Gerd Holtet

Sygdommen Cushings skyldes at hunden danner for meget af hormonet kortisol. Vi ser nærmere på hvorfor sygdommen opstår, og hvordan den viser sig!

Slanketip til hunde

29-01-2012 09:00, af Tine Luther
Fede hunde får lettere diabetes, hjerte- karsygdomme og andre lidelser – akkurat som mennesker. Det er usundt for hunden at være for tyk – og det kan hæmme den ift. dens aktiviteter. Her få du nogle slanketip til hunden.

Dit bedste vinterbillede

01-12-2021 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er første december og mange steder er sneen faldet. Lad os se dit bedste vinterbillede med hunden

KLUMME: Nyt Center for Forskning i Velfærd hos Familiedyr

20-10-2020 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som sædvanlig bringer vi månedens klumme fra Magasinet HUNDEN. Denne gang er det professor ved Københavns Universitet og leder af Center for Forskning i Velfærd hos Familiedyr, Peter Sandøe, der står for klummen

Skal hunden indånde din røg

13-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny video fra Quitline New Zealand giver et stærkt billede af, hvad der kan ske med hunde, der bliver udsat for passiv rygning

Klirrer hundetegnet?

19-10-2014 09:39, af Tine Luther
Vi kender alle irritationen over en vedvarende lyd af eksempelvis noget, der klirrer. Mon hunden har det ligesådan, hvis dens hundetegn klirrer for hver bevægelse, den foretager?

"Helte-hund" uden snude kæmper mod kræft

29-12-2012 14:27, af Maja Golles
I 2011 blev hunden "Kabang" verdenskendt efter at have reddet to børn mod at blive påkørt af en motorcykel. Hunden selv mistede snuden og øverste del af kæben, men overlevede. Nu har den verdenskendte hund været i behandling for kræft og kan inden for de nærmeste måneder forvente sig en kosmetisk operation

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet