KLUMME: Det svære 2020

24-02-2021 12:06, af Maria Bonde Vinther, formand for DKK Kreds 12, Færøerne.

Som vanligt får I her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Denne gang er klummen skrevet af DKK's kreds på Færøerne

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Kalenderen var pakket med spændende aktiviteter. Vi lagde stærkt ud med to groomingkurser i starten af januar. Og til marts skulle vi have endnu to fuldt bookede groomingkurser, handlerkursus og en match, men så kom corona, og alt blev lukket ned.

Udstillingen i april blev udsat til en juleudstilling, men desværre kunne denne heller ikke afholdes. Men det, vi har arbejdet hårdest for i 2020, var ikke i kalenderen. Vi fik nemlig et meget uventet brev fra myndighederne. Myndighederne gjorde os bekendte med, at de ville lave en ny bekendtgørelse, der skulle forbyde rejse med kæledyr. Årsagen var risikoen for smitsomme sygdomme. Den havde vi ikke set komme. Vi havde regnet med, at når en ny bekendtgørelse skulle laves, så ville de måske gøre det lidt lettere at rejse med hunden, og vi forventede en lempelse i forhold til de strenge krav, som i forvejen gælder på Færøerne. Men budskabet fra myndighederne var det stik modsatte. Heldigvis havde vi mulighed for at komme med et høringssvar.

Vi kunne risikere, at alt det, kredsen har arbejdet for, ville gå tabt. Hvis bekendtgørelsen blev til virkelighed, så ville vi ikke kunne rejse til udlandet for at få lavet diverse sundhedsundersøgelser, mulighed for specialdyrlæge, parringer, udstillinger, prøver m.m.

På Færøerne har der altid været arbejdshunde, men det er først efter, kreds 12 blev etableret, at folk har fået øjnene op for, at der er andre racer, der passer bedre til familiens behov, eller familien bedre kan dække hundens behov.

Nu er vi faktisk nået så langt, at flere og flere tænker grundigt over evt. parringer. De rejser for at finde den rigtige hanhund, de laver diverse sundhedsundersøgelser og spørger om hjælp hellere en gang for meget end en gang for lidt. Det er fantastisk, da vi meget hurtigt kan ende med en del indavl, da Færøerne er meget lille i den sammenhæng. Og nu midt i corona er der fare for, at det bliver fortid. Vi allierede os med Føroya Hundaførarafelag (hundeforening), for sammen står man stærkere. Sammen med Føroya Hundaførarafelag har vi lavet små videoklip, hvor vi snakker med hundeejere, om hvorfor de har behov for at rejse med hunden. Disse videoklip er blevet delt flittigt på de sociale medier. Der har været indslag i medierne, og der er blevet indsamlet underskrifter. Vi har også udarbejdet et udførligt høringssvar, hvor vi kommer med flere forslag til, hvordan man kan mindske smitterisikoen med primært fokus på hårdere kontrol.

Det har været nogle nervepirrende måneder, men lige før jul fik vi den bedste julegave; myndighederne har valgt, at forbuddet ikke bliver til noget. Der kommer stadig en ny bekendtgørelse engang i 2021, så det er med forsigtig optimisme, at vi glædes over denne udmelding. Det er stadig kun muligt for hunde/ejere, der er bosiddende på Færøerne, at rejse til udlandet. Udenlandske hunde har stadig ikke mulighed for at rejse til Færøerne på ferie.

I 2020 var det myndighederne, der sendte os et brev, men vi har valgt at starte 2021 med et brev til dem. Det er dog ikke et brev, der vedrører rejse med kæledyr, men som vedrører fyrværkeri. På Færøerne er der ingen tidsbegrænsning for, hvornår der må skydes med fyrværkeri. Dette vil vi rigtig gerne have lavet om på. Vi har derfor sendt dem et brev med forslag til ændringer i bekendtgørelsen. Vi har også fået dyrlægerne og andre foreninger med interesse for dyr til at tilslutte sig brevet i håbet om, at dette vil skabe en debat, der når hele vejen til lagtinget, så vi kan få en ny bekendtgørelse på området. Vi håber 2021 bliver mere aktivitetsvenligt, så vi kan afholde alle vores planlagte aktiviteter.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

HUNDEN er på vej

16-03-2020 12:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer det nye nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

Nu udkommer årets sidste nummer af HUNDEN

16-12-2021 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage modtager alle medlemmer af Dansk Kennel Klub årets sidste udgave af HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan læse om i bladet

Hvordan skal ferien med hunden foregå?

14-07-2012 14:55, af Maja Golles
Mangler du og hunden ferieplaner? Har I overvejet telt- og cykelferie?

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Større huse til vores elskede kræ

05-08-2017 13:35, af Anne Ekenberg

Alt hvad der sker i USA, kommer før eller siden til Danmark.  Det er en mere eller mindre etableret sandhed. Dog er ikke alt, der sker i USA, lige rart – tænk bare på fedmeepidemien blandt hunde – men lige denne nyhed, som blev bragt på den amerikanske kennelklubs hjemmeside, er Hunden.dk nu helt med på.

BLOG: Er det okay at lade hunden flytte hjemmefra?

09-08-2021 08:27, af Susanne Møller Randeris

Min holdning har altid været lidt firkantet på dette punkt. Når man anskaffer sig en hund, så beholder man den, til man desværre må sige farvel til den pga alderdom

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.