KLUMME: Nyt Center for Forskning i Velfærd hos Familiedyr

20-10-2020 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som sædvanlig bringer vi månedens klumme fra Magasinet HUNDEN. Denne gang er det professor ved Københavns Universitet og leder af Center for Forskning i Velfærd hos Familiedyr, Peter Sandøe, der står for klummen

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Hunde og andre familiedyr bliver for langt de flestes vedkommende holdt af mennesker, som nærer stor kærlighed til deres dyr; men kærlighed kan som bekendt gøre blind. På trods af de gode intentioner, ser vi indenfor hundeverdenen f.eks. mange adfærdsproblemer, udbredt fedme og stor forekomst af avlsbetingede sundhedsproblemer. Samtidig mangler der viden om, hvad der skal til for at forebygge problemerne.

Den hidtidige forskning på området har været spredt og har været drevet frem af nogle få ildsjæle. Gennem de seneste godt fem år har situationen dog ændret sig lidt i en positiv retning takket være en række mindre bevillinger fra Videncenter for Dyrevelfærd under Fødevarestyrelsen; og nu får forskningen et kæmpe løft takket være en bevilling til etablering og drift af Center for Forskning i Velfærd hos Familiedyr. Bevillingen kommer fra Skibsreder Per Henriksen, R. og Hustrus Fond.

Bag centret, som begyndte sit virke 1. januar 2020, står syv erfarne forskere fra Københavns og Aarhus Universitet. De tilhører alle den nævnte gruppe af ildsjæle, og de dækker fagområderne adfærdsforskning, ernæringsforskning, genetik, veterinær epidemiologi, sociologi og bioetik.

Det er en afgørende præmis for Centrets virke, at forskningen kvalitetsmæssigt skal være på et internationalt topniveau. Alle væsentlige forskningsresultater skal derfor publiceres i internationale tidsskrifter med fagfællebedømmelse. Efterfølgende er det vigtigt, at der sker en formidling af forskningens resultater til relevante fag- og interessegrupper og til en bredere offentlighed.

I sammenligning med hvad der tilflyder andre forskningsområder, har Centrets forskning stadig ret begrænsede midler, men vi tror alligevel, at vi kan opnå rigtig meget med de midler, vi har. Vi udvælger nogle få centrale projekter, som bliver fuldt finansieret; og ud over det trækker vi i høj grad på den fantastiske arbejdskraft, som udgøres af de mange interesserede dyrlæge-, husdyr- og biologistuderende, som ønsker at afslutte deres studium med et specialeprojekt indenfor familiedyr.

Der har i mange år været et rigtigt godt samarbejde mellem forskere ved Københavns Universitet og Dansk Kennel Klub om specialeprojekter, specielt indenfor hundeopdræt, hvor DKK har bidraget med økonomisk støtte, kontakter, erfaringer og andre ressourcer, og hvor forskerne til gengæld har leveret ny viden af relevans for danske hundeejere. Det er denne model, vi i Centret bygger videre på.

Her er fire eksempler på igangværende forskningsprojekter i regi af Centret, som kunne være af interesse for DKK’s medlemmer: Tre veterinære specialestuderende undersøger forekomsten af den arvelige øjensygdom Stargardt disease hos danske labrador retrievere og ser samtidig på betydningen af blindhed for ældre hundes velfærd. To veterinære specialestuderende undersøger problemer med separationsangst hos hunde, og hvad der skal til for at få ejerne til at gennemføre en effektiv behandling. Med en erfaren post.doc. i spidsen gennemfører vi en sammenlignende undersøgelse af hundelovgivning i en række vestlige lande. Og endelig vil vi i 2021 gennemføre en stor repræsentativ undersøgelse af danskernes hold af og holdninger til familiedyr, herunder hunde.

Vi er i centret interesseret i og afhængige af indspil fra alle med interesse for velfærden hos hunde og andre familiedyr. Så send mig meget gerne jeres ideer på pes@sund.ku.dk

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

Siccaro farvede byen Orange

30-10-2025 08:55, af Marin Lauritzen

Københavns centrum summede d. 25 oktober af hundeglæde, da en stor gruppe engagerede hundeejere og deres hunde deltog i Siccaro's Orange Dog Walk. En event, der dyrkede hundefællesskabet i byen og samtidig fremviste Siccaros seneste lancering af tørredragter i den nye farve Rusty Orange

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.