Bring Your Dog To Work Day

09-06-2014 11:44, af Tine Luther
England: Medarbejdere kan tage hunden med på arbejde den sidste fredag i juni – og være med til at samle penge ind til tre forskellige dyrevelfærdsorganisationer, der arbejder for hundenes ve og vel.
Copyright Ridehesten.com
Englændere har fundet på et nyt tiltag: Bring Your Dog To Work Day, som skal støtte godgørende formål. (Modelfoto: Shutterstock)

En række engelske virksomheder har med ”Bring Your Dog To Work Day” indgået aftale om, at medarbejderne må medbringe deres hund på arbejdspladsen fredag den 27. juni. Både hundeejerne og virksomhederne kan i den forbindelse donere penge online til All Dogs Matter, Animals Asia and Pup Aid. Det er alle organisationer, der gør et stort arbejde for hunde. Udover at støtte dyrevelfærdsorganisationerne vil Bring Your Dog To Work Day også kunne bidrage positivt på arbejdspladserne. Mange undersøgelser viser den positive effekt af at have hunde i virksomheden. Det kan være stressreducerende og give mere velvære på arbejdspladsen, hvilket jo både kommer medarbejdere og virksomheder til gode. Om de deltagende organisationer • Pup Aid arbejder mod puppy farming i Storbritannien. • All Dogs Matter redder og omplacerer flere en d 300 hunde årligt I London, Norfolk og de omkringliggende områder. • Animals Asia Foundation (AAF) arbejder bl.a. for at forbedre hundevelfærden I Kina og Vietnam. SE MERE VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE.

Links

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

MISSION SUND – To ben & fire poter på fælles vægttabsrejse

08-09-2025 09:09, af Redaktionen

Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene