1. juni afholdt Lilleskov Slot for første gang “K9 Biathlon for alle” i forbindelse med HUNDEDAGENE på Rosenholm Slot. 114 løbere begav sig ud på 3-6 eller 12 km og løbet blev et kæmpe hit.
– Vi blev væltet i ønsker om et løb mere og derfor fik vi hurtigt stablet endnu et løb på benene, denne gang på Stevninghus i Sønderjylland, fortæller Lotte Höhrmann.
Fantastisk opbakning
Både ARION og Virbac var med på ideen med det samme og vi er utrolig stolte over den store opbakning vi har fået. Intet mindre end 156 løbere er pt tilmeldt til løbet d 5 okt.
– Løbet på Stevninghus afvikles i samarbejde med Stevninghus og deres frivillige, samt vores hold af hundetosser. Overskud fra løbet går bla til Stevninghus og alle de frivillige klubber, der er med til at stable dagen på benene, siger Lotte Höhrmann og fortsætter:
– Vores sponsorer har været utrolig gavmilde og der er masser af flotte præmier, pokaler og rosetter. Vi placerer bedste mand og kvinde på alle ruter- 1-2-3 og har selvfølgelig også præmier til evt “uheldige helte”
Desuden trækker vi lod om fede præmier på løbsnumre og afholder også et lotteri for alle både tilskuere og løbere.
Ruterne skulle efter sigende være yderst publikumsvenlige, så flest muligt får mulighed for at se hvad sporten går ud på. Mon ikke det giver nogle gode grin undervejs
– Så vi vil gerne opfordre alle til at deltage i løbet d. 5. okt. om det er som deltager eller løber til at komme og opleve denne fantastiske sport, hvor samarbejde, tillid, udholdenhed og tålmodighed mellem hund og ejer sættes på prøve. Gå, løb, kravl, hop jer gennem ruterne, vigtigst af alt nyd en sjov dag med din hund i skønne omgivelser og omgivet af glade hundehoveder i alle størrelser, opfordrer hun og fortsætter:
– Vi glæder os vuffilitastisk til at se en masse hundehoveder d 5/10 på Stevninghus
Tilmelding foregår på sportstiming frem til onsdag d. 2/10 kl. 12.00
Glæd dig til 2020
Allerede nu kan Lotte Höhrmann afsløre nyt om Hundedage 2020, som traditionen tro bliver større, vildere og sjovere end nogensinde før.
- Samarbejde, samarbejde, samarbejde, vi tror på at samarbejde på tværs er vejen frem og vi tror på at sammen når vi længere. Derfor er vi også utrolig stolte over at kunne fortælle at vores sponsorer og samarbejdspartnere også tror på os, det betyder nemlig at vi i 2020 til ARION Hundedagene bl.a. går efter at lave Nordens største, sjoveste og sejeste “K9 Biathlon for alle” på Vilhelmsborg i pinsen 2020, garanterer Lotte Höhrmann.
Hele 5 løb vil blive præsenteret hen over de 3 dage med Virbac som hovedsponsor og arrangørerne garanterer, at der bliver noget for alle aldre, uanset niveau, erfaring og ambitioner, både hvad angår mennesker og hunde.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Torsdag mødtes Winnie Vestergaard med BT, der gerne ville lave en artikel om hende og hendes store udfordring med at gennemføre et K9 Biathlon på 12km som blind. Vi var med
Som sædvanlig lægges der op til noget stort, når Hundedagene løber af stablen i pinsedagene på Vilhelmsborg
Der er på mange måder gang i gryderne hos arrangørerne af Lilleskov Slots hundedage på Rosenholm Slot
Fredag blev hundedagene på Rosenholm Slot gøet i gang. Rigtig mange mennesker valgte at lægge vejen forbi og alt tyder på en dejlig hundeweekend
Winnie Vestergaard har været blind det meste af sit liv. Alligevel hopper hun gang på gang ud i nye sportsgrene og udfordringer med sine hunde. Begrænsningerne skal udfordres, siger hun
Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.