Det er jo ikke nogen hemmelighed, at hunde er væsentligt bedre tingfindere end vi mennesker. Det beviste vores firbenede venner igen i søndags, da en gruppe jægere var på jagt i skovene omkring Aarhus Lufthavn på Djursland.
- Vi kunne høre en af hundene halse i et stykke skov lidt derfra. Ejeren af hunden blev nervøs, da det kom fra et sted, der er militær grund og derfor indhegnet af pigtråd, så han var bange for pigtråden. Han gik gennem området for at finde hunden, og så så han noget, der lå på jorden, som han først synes lignede en fodbold, fortæller skovfoged Søren Stilling til stiften.dk.
Den fodboldlignende tingest viste sig dog at være et kranium.
Det menes, at kraniet stammer fra Lisbet Nielsen, der forsvandt fra sin bopæl i Risskov i 2009.
Torsdag morgen meddeler Østjyllands Politi, at der rent faktisk var tale om Lisbet Nielsen.
I sidste sekund blev Vitus reddet fra den sorte skabning, men faren er langt fra ovre. Sammen med en kirkerotte og en modig jagthund søger han mod kirketårnets mørke for at finde sløruglen… og opdager, at noget skjuler sig déroppe i mørket
Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Uhyggeligt fund af politiet
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.