Jagthund fandt skelet i Kolind

22-11-2018 08:23

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var en gruppe jægere og en jagthund, der søndag fandt et skelet i skovene omkring Aarhus Lufthavn. Det skriver Stiften.dk

 

Copyright Hunden.dk
Foto: Shutterstock
Nyheden fortsætter efter annoncen

Det er jo ikke nogen hemmelighed, at hunde er væsentligt bedre tingfindere end vi mennesker. Det beviste vores firbenede venner igen i søndags, da en gruppe jægere var på jagt i skovene omkring Aarhus Lufthavn på Djursland.

- Vi kunne høre en af hundene halse i et stykke skov lidt derfra. Ejeren af hunden blev nervøs, da det kom fra et sted, der er militær grund og derfor indhegnet af pigtråd, så han var bange for pigtråden. Han gik gennem området for at finde hunden, og så så han noget, der lå på jorden, som han først synes lignede en fodbold, fortæller skovfoged Søren Stilling til stiften.dk.

Den fodboldlignende tingest viste sig dog at være et kranium.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Det menes, at kraniet stammer fra Lisbet Nielsen, der forsvandt fra sin bopæl i Risskov i 2009.

Torsdag morgen meddeler Østjyllands Politi, at der rent faktisk var tale om Lisbet Nielsen.

Læs mere om fundet på stiftens hjemmeside

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout