I Sverige får man bøde for løs hund i bil

23-01-2020 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har talt med Riksförbundet M Sverige, der er den svenske pendant til FDM, om reglerne for hunde i biler i Sverige

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Som vi tidligere har skrevet, er der ikke konkrete regler i Danmark om fastspænding af hunde i biler. I Sverige er det dog anderledes. Vi været i kontakt med Riksförbundet M Sverige for at høre om reglerne i vores naboland mod øst.

Reglerne er indført af Sveriges Landbrugsråd, der svarer til det danske Landbrugsministerium i 2010.

Her står der, at kæledyr kun må transporteres i bagagerummet, hvis det kan foregå på en sikker måde. Vil man have hunden et andet sted i bilen, kræver det, at hunden er forsvarligt sikret, hvis man skal foretage en brat opbremsning, og her taler man først og fremmest om, at hunden skal være sikret med en sele af en eller anden slags.

Juan Colarte, der er juridisk rådgiver i Riksförbundet M Sverige, fortæller, at reglerne er svære at håndhæve, idet der ikke foretages egentlige kontroller af det, men at politiet uddeler bøder, når de standser folk i anden sammenhæng, som ikke har spændt hunden fast.

– I 2017 blev en chauffør stoppet med en løs hund i bagagerummet. Han fik en bøde på 2250 svenske kroner. (cirka 1595 danske korner). Retten lagde vægt på, at en løs hund kan forstyrre føreren så meget, at det har indflydelse på trafiksikkerheden, fortæller han og fortsætter:

– I et andet eksempel forårsagede en hund en trafikulykke, da den hoppede op på førersædet og blokerede udsynet for chaufføren, som fik dagbøder på 2000 svenske kroner (cirka 1417 danske kroner). Men ellers er det sædvanlige, at bøderne ligger på 1500 svenske kroner (cirka 1063 danske kroner) per hund.

Juan Colarte fortæller desuden, at der heller ikke i Sverige findes statistik på, hvor mange uheld, der skyldes løse hunde i biler.

Læs også

Halsbånd eller sele? Hvad er det rigtige for din hund?

21-07-2016 14:11, af Kasper Larsson
Der findes et hav af diverse halsbånd og seler, der alle reklamerer med at være det bedste for netop din hund. Nogle hundeejere mener, at det er sværere at styre hunden med sele, mens andre siger, at hundene får ondt i nakken af at bruge halsbånd. Men hvad skal man overveje, når man træffer sit valg?

Bure skal give tryghed

27-10-2010 14:15, af Anne Kristine Tollestrup
En to-åring dreng blev for nylig bidt i ansigtet af en hund der stod bundet til hundekrogen uden for Rema1000 - nu skal nye bure give bedre sikkerhed til både hunde og mennesker.

Politi befriede hund fra varm bil

14-06-2021 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Hillerød måtte en patrulje lørdag befri en hund, der var efterladt i en varm bil

Kvinde finder ni hvalpe efterladt i køletaske

27-10-2016 08:14, af Kasper Larsson
Når man kører i bil, er det ikke sikkert at man lægger specielt meget mærke til sine omgivelser. Det gjorde en kvinde fra Texas heldigvis

3 gode råd til at blive set på gåturen

04-11-2019 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Bliv set på dine gåture og undgå uheld, når du lufter hunden i mørket

 

Hund reddede mirakuløst livet

23-12-2014 09:22, af Tine Luther
En hund reddede livet i forbindelse med et sammenstød med en bil – fordi hunden sad fast i kofangeren!

Hund på forsæde førte til ulykke

20-04-2021 07:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kan være farligt at have sin hund på passagersædet. Det kan en 30-årig kvinde fra Stakroge skrive under på

Video: Derfor skal du ikke efterlade hunden i bilen

08-08-2020 10:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en fem år gammel video viser amerikansk fodboldspiller, hvad der sker, hvis man bliver lukket inde i en bil i varmt vejr

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green Damsgaard

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Hundens Dag fylder Tivoli med poter, pels og parader

21-08-2025 13:30, af Andreas Reumert

Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green Damsgaard

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende