Velkomst og indledning
Formand for DKK, Jørgen Hindse, bød deltagerne velkommen og lagde op til en dag med videndeling, refleksion og fælles ansvar for hundenes trivsel.
Politisk anerkendelse af DKK’s arbejde
Charlotte Vilstrup, veterinærdirektør i Fødevarestyrelsen understregede i sit oplæg, hvor vigtigt DKK’s arbejde er for hundevelfærden i Danmark. Hun fortalte selv at have to stambogsførte hunde fra DKK, og hun fremhævede den tryghed en stamtavle giver. “Det forpligter, at vi er en del af hele hundens liv,” lød det fra Vilstrup, som roste det ansvar og den kvalitet, der følger med DKK’s standarder.
Historisk perspektiv på hundelivet
Jens Glavind, DKK's direktør tog deltagerne med på et historisk tilbageblik på, hvad et godt hundeliv indebærer. Han fremhævede den danske model, hvor man samarbejder på tværs, uanset om man er medlem af DKK eller ej. ”Vi har arrangementer for alle, og sammen står vi stærkere,” understregede han.
Sund Avl Gruppen – en dansk succes
Mikkel Tranholm, DKK's dyrlæge fremhævede det unikke ved den danske tilgang til avlsarbejdet, hvor Sund Avl Gruppen spiller en central rolle. Målet er at hæve sundheden for alle danske hunde og ikke kun dem med stamtavle. ”Det er vejen frem og en stor succes for alle hunde i Danmark. Sammen er vi stærke for hundene,” sagde Tranholm og påpegede, at arbejdet også har medvirket til en lovgivning til gavn for hundene og uden forbud.
Et fælles ansvar for hundene
Afslutningsvis delte Jens Jochumsen, familiedyrschef i Dyrenes Beskyttelse erfaringer fra arbejdet med hunde, der af forskellige grunde bliver afleveret på internater. Han beskrev, hvordan det i langt de fleste tilfælde er en meget svær beslutning for hundeejerne. De hunde, der oftest indleveres, er sjældent stambogsførte, hvilket han mente, understreger vigtigheden af opdræt og ansvar. ”Vi har et fælles ansvar,” pointerede Jochumsen.
Konferencen fortsætter resten af dagen med flere oplæg, diskussioner og fokus på, hvordan vi i fællesskab kan skabe de bedste rammer for hunde i Danmark.
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen viser i en video, hvordan man giver hunden nok at drikke her i varmen
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning