Når du i denne uge modtager det nye nummer af HUNDEN, vil du helt sikkert blive forelsket i forsiden. Den er nemlig prydet af det sødeste billede af to labradorhvalpe. Grunden til, netop labradoren er valgt som forsidemodel, er, at denne race nok engang viste sig at være danskernes mest populære i det forgangne år.
I HUNDEN kan du læse om sidste års registreringstal og opdage, hvilke racer der har klaret sig godt og knap så godt i 2018.
Du kan også komme en tur med over sundet og opleve MyDOG, som hunden var til i starten af januar.
Derudover har vi en artikel med Anja Lovén, der er blevet verdenskendt på at redde heksebørn i Nigeria. Vi mødte hende før jul til en snak om forskellen på hunde i Nigeria og Danmark, ligesom vi fik en snak om Toby, der er Anjas Rottweiler, og som arbejder på hendes børnehjem i Nigeria.
Du kan også komme tættere på Årets Opdrætter 2018, når vi stiller skarpt på kennel Angelic Staff, der løb med den ærefulde titel i 2018.
I slutningen af 2018 holdt DKK nogle medlemsmøder rundt om i landet. De blev en stor succes, og du får naturligvis en fyldig reportage fra møderne.
Som sædvanlig i årets første nummer får du også det store galleri af 2018’s racevindere.
Derudover finder du artikler om giardia, instruktøruddannelsen, nordisk mesterskab i lydighed, tips til træning og meget andet.
Medlemsbladet HUNDEN inviterer nu alle hundeglade børn til en stor tegnekonkurrence. I samarbejde med Chrisco sættes der fokus på kreativitet og kærlighed til menneskets bedste ven.
Vinterferien er lige om hjørnet, og mange hundeejere planlægger at tage deres firbenede ven med på tur. Her får du de bedste tips til forberedelsen og listen over det vigtigste udstyr til bilen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Har du ikke allerede fået maj måneds udgave af Magasinet HUNDEN i postkassen i dag, kan du forvente, det kommer snarest
Efter at have været et vigtigt blad for mange hundeejere i flere år, har Nordjyske Medier valgt at lukke Vi med hund. Det sidste nummer er netop udkommet
I disse dage kommer årets andensidste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse i bladet
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I disse dage udkommer aprilnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til
Hver måned modtager vi fantastisk mange fine billeder til vores fotokonkurrence i Magasinet HUNDEN
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.