Når du i denne uge modtager det nye nummer af HUNDEN, vil du helt sikkert blive forelsket i forsiden. Den er nemlig prydet af det sødeste billede af to labradorhvalpe. Grunden til, netop labradoren er valgt som forsidemodel, er, at denne race nok engang viste sig at være danskernes mest populære i det forgangne år.
I HUNDEN kan du læse om sidste års registreringstal og opdage, hvilke racer der har klaret sig godt og knap så godt i 2018.
Du kan også komme en tur med over sundet og opleve MyDOG, som hunden var til i starten af januar.
Derudover har vi en artikel med Anja Lovén, der er blevet verdenskendt på at redde heksebørn i Nigeria. Vi mødte hende før jul til en snak om forskellen på hunde i Nigeria og Danmark, ligesom vi fik en snak om Toby, der er Anjas Rottweiler, og som arbejder på hendes børnehjem i Nigeria.
Du kan også komme tættere på Årets Opdrætter 2018, når vi stiller skarpt på kennel Angelic Staff, der løb med den ærefulde titel i 2018.
I slutningen af 2018 holdt DKK nogle medlemsmøder rundt om i landet. De blev en stor succes, og du får naturligvis en fyldig reportage fra møderne.
Som sædvanlig i årets første nummer får du også det store galleri af 2018’s racevindere.
Derudover finder du artikler om giardia, instruktøruddannelsen, nordisk mesterskab i lydighed, tips til træning og meget andet.
Urene er stillet en time frem, og det betyder, at sommertiden officielt er her. For os mennesker er det blot et tal på en skærm, men for hunden betyder det, at hele dagens rytme pludselig rykker sig. Alt sker nu en time tidligere, end hundens biologiske ur er indstillet til, og det kan kræve lidt tilvænning.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 25. februar
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I denne uge udkommer nyeste udgave af HUNDEN. Efter en måneds pause er der nok af stof at tage fat på
Ja, det kan sagtens lade sig gøre. I vores familie er vi ikke så gode til at lægge ferieplaner flere måneder forud, så når vi nærmere os ferien, begynder vi at overveje, hvordan vi skal holde den.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.