Kreds 2 afholdt lørdag den 15. maj vores anden mentalbeskrivelse på vores træningsplads, Tuse Næs, i Holbæk. Den første blev afholdt i 2019.
Nogle af de spørgsmål, vi har fået, er:
Hvorfor afholder kredsen sådan noget? Hvad kan det bruges til? Hvem kan deltage? Og mange andre gode og interessante spørgsmål.
Først og fremmest vil vi gerne takke de hundeførere og dygtige mentalbeskrivere, der brugte en hel lørdag hos os. Det er helt fantastisk. Tusind tak.
For at starte fra en ende af, så er der spørgsmålet, hvorfor?
Dette er et godt spørgsmål, idet det ofte er specialklubber, der afholder mentalbeskrivelser. Det, vi har fundet ud af, er, at der ofte er stor ”trængsel” for at komme til, når arrangementet bliver lagt på hundeweb. Mange specielklubber afholder naturligvis for egne racer først. Derfor kan det være svært at komme ”til fadet”, når der skal tilmeldes. Når vi afholder i kredsregi, er det åbent for alle racer med ønskeprofil. Det er ”først til mølle-princip”, hvilket betyder, at alle 10 pladser er udsolgt på kort tid. Det fortæller os, at der er et stort og stigende ønske om mentalbeskrivelser.
Vi fik hurtigt besat alle 10 pladser, med 10 forskellige racer fordelt på hele Sjælland og enkelte fra Fyn og Jylland.
Hvad kan jeg/vi bruge en mentalbeskrivelse til?
En mentalbeskrivelse er ikke en konkurrence, men en beskrivelse af den enkelte hunds reaktioner, når den bliver udsat for otte momenter lige efter hinanden.
Man kan bruge en beskrivelse til flere ting. Den ene er, at vi som hundeejer/-fører kan få et godt billede af, hvordan vores hund reagerer på de forskellige ting, den bliver udsat for. En mentalbeskrivelse omfatter følgende funktioner eller adfærdsformer: social funktion, legeadfærd, jagtadfærd, stress, flugtadfærd, trueadfærd, nysgerrighed, evnen til at glemme ubehag (skræk), territorieforsvar og reaktion på skarp lyd (skudfølsomhed). Når man kender sin hunds reaktioner, kan man også se, hvor man kan hjælpe og støtte sin hund.
En mentalbeskrivelse er også et fantastisk redskab for opdrættere. Mange specialklubber har udarbejdet en ønskeprofil, som fortæller, hvordan man som specialklub ønsker racen skal være. Denne ønskeprofil kan opdrætteren sætte op imod hundens mentalbeskrivelse for dermed at kunne se, om der er noget, man som opdrætter skal arbejde på at forbedre og styrke. Det er et super værktøj, når der skal tænkes på de næste mange års avlsarbejde.
For nogle racer er det et krav, at der aflægges beskrivelse.
Hvem kan deltage?
Det kan alle hunde, der har stambog, og hvor deres specialklub har udarbejdet en ønskeprofil. DKK afholder dog også til tider beskrivelser for hunde uden ønskeprofil.
Efter en mentalbeskrivelse registrerer DKK ”resultatet” på hundeweb. For at beskrivelsen kan indgå i racens statistik/gennemsnit, skal hunden være mellem 10-24 mdr. Den kan også sagtens beskrives senere, hvor den så vil indgå i hundedatabasen, men ikke indgå i raceprofilen.
I Kreds 2 vil vi fortsætte med at tilbyde mentalbeskrivelser til vores medlemmer. Vi vil medvirke til, at så mange hunde som muligt bliver beskrevet i Danmark.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
I disse dage udkommer martsnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Så er det tid til årets juniudgave af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du kan glæde dig til
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Hver måned modtager vi fantastisk mange fine billeder til vores fotokonkurrence i Magasinet HUNDEN
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?