Kreds 2 afholdt lørdag den 15. maj vores anden mentalbeskrivelse på vores træningsplads, Tuse Næs, i Holbæk. Den første blev afholdt i 2019.
Nogle af de spørgsmål, vi har fået, er:
Hvorfor afholder kredsen sådan noget? Hvad kan det bruges til? Hvem kan deltage? Og mange andre gode og interessante spørgsmål.
Først og fremmest vil vi gerne takke de hundeførere og dygtige mentalbeskrivere, der brugte en hel lørdag hos os. Det er helt fantastisk. Tusind tak.
For at starte fra en ende af, så er der spørgsmålet, hvorfor?
Dette er et godt spørgsmål, idet det ofte er specialklubber, der afholder mentalbeskrivelser. Det, vi har fundet ud af, er, at der ofte er stor ”trængsel” for at komme til, når arrangementet bliver lagt på hundeweb. Mange specielklubber afholder naturligvis for egne racer først. Derfor kan det være svært at komme ”til fadet”, når der skal tilmeldes. Når vi afholder i kredsregi, er det åbent for alle racer med ønskeprofil. Det er ”først til mølle-princip”, hvilket betyder, at alle 10 pladser er udsolgt på kort tid. Det fortæller os, at der er et stort og stigende ønske om mentalbeskrivelser.
Vi fik hurtigt besat alle 10 pladser, med 10 forskellige racer fordelt på hele Sjælland og enkelte fra Fyn og Jylland.
Hvad kan jeg/vi bruge en mentalbeskrivelse til?
En mentalbeskrivelse er ikke en konkurrence, men en beskrivelse af den enkelte hunds reaktioner, når den bliver udsat for otte momenter lige efter hinanden.
Man kan bruge en beskrivelse til flere ting. Den ene er, at vi som hundeejer/-fører kan få et godt billede af, hvordan vores hund reagerer på de forskellige ting, den bliver udsat for. En mentalbeskrivelse omfatter følgende funktioner eller adfærdsformer: social funktion, legeadfærd, jagtadfærd, stress, flugtadfærd, trueadfærd, nysgerrighed, evnen til at glemme ubehag (skræk), territorieforsvar og reaktion på skarp lyd (skudfølsomhed). Når man kender sin hunds reaktioner, kan man også se, hvor man kan hjælpe og støtte sin hund.
En mentalbeskrivelse er også et fantastisk redskab for opdrættere. Mange specialklubber har udarbejdet en ønskeprofil, som fortæller, hvordan man som specialklub ønsker racen skal være. Denne ønskeprofil kan opdrætteren sætte op imod hundens mentalbeskrivelse for dermed at kunne se, om der er noget, man som opdrætter skal arbejde på at forbedre og styrke. Det er et super værktøj, når der skal tænkes på de næste mange års avlsarbejde.
For nogle racer er det et krav, at der aflægges beskrivelse.
Hvem kan deltage?
Det kan alle hunde, der har stambog, og hvor deres specialklub har udarbejdet en ønskeprofil. DKK afholder dog også til tider beskrivelser for hunde uden ønskeprofil.
Efter en mentalbeskrivelse registrerer DKK ”resultatet” på hundeweb. For at beskrivelsen kan indgå i racens statistik/gennemsnit, skal hunden være mellem 10-24 mdr. Den kan også sagtens beskrives senere, hvor den så vil indgå i hundedatabasen, men ikke indgå i raceprofilen.
I Kreds 2 vil vi fortsætte med at tilbyde mentalbeskrivelser til vores medlemmer. Vi vil medvirke til, at så mange hunde som muligt bliver beskrevet i Danmark.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
I dag og i morgen udkommer det nyeste nummer af HUNDEN, som også er årets første
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I disse dage kommer årets andensidste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse i bladet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show