Hvad er bedre end at få lov at sidde og kigge på billeder af hunde? Det skulle naturligvis være at se hundene i levende live, men flotte fotos er nu også rare.
Den glæde har vi hver eneste måned, når vi kigger de mange hundefotos igennem, som vi får ind til vores fotokonkurrence i Magasinet HUNDEN.
Opgaven er naturligvis altid vanskelig, fordi der altid bliver sendt så mange gode billeder ind. Men vi vil gerne have, at opgaven bliver endnu vanskeligere. Vi vil nemlig gerne have endnu flere billeder til konkurrencen.
Hver måned præmierer vi det bedste billede med en præmie til en værdi af 500 kroner fra Gilpa, mens det andetbedste præmieres med en gevinst til en værdi af 400 kroner fra Gilpa, og det tredjebedste modtager en præmie til en værdi af 300 kroner fra Gilpa.
Alle månedsvinderne går desuden videre til kampen om at blive Årets Hundefotograf. Her har præmierne til nummer 1,2 og 3 en værdi på henholdsvis 2000, 1500 og 1000 kroner.
Men det er selvfølgelig ikke præmierne, der er det vigtige. Det vigtigste er, at de tre bedste billeder hver måned kommer i bladet og bliver set af en masse hundeelskere fra hele landet.
Du kan læse konkurrencereglerne i Magasinet HUNDEN, og i denne måned finder du fotokonkurrencen på side 68 og 69.
Har du et billede, som du gerne vil have med i konkurrencen, skal du sende det til fotokonkurrence@hunden.dk. Skriv fotokonkurrence i emnefeltet og husk at skrive dit navn, telefonnummer, postadresse samt hundens race.
Herunder får du de tre vinderbilleder fra bladet, der netop er kommet ud.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til
I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. februar for at være med i marts måneds konkurrence.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse