Så er det tid til at bladre rundt i Magasinet HUNDEN igen. I denne uge rammer det nemlig medlemmernes postkasser.
Du kan godt glæde dig, for der er rigtig meget god læsning i bladet.
For eksempel kan du læse en artikel om pudelhunden. For er det egentlig ”bare” en race for ældre damer, eller kan man måske også bruge racen som en vaskeægte jagthund? Det får du svaret på i bladet.
Som sædvanlig i årets første blad får du også billeder af sidste års racevindere. Hele 11 sider spækket med billeder af de dejligste hunde, er det blevet til denne gang.
Vi dykker naturligvis også ned i 2019’s registreringstal.
Du kan også læse om Lea Nor og hendes foredrag, som mange har fundet inspiration i.
Derudover er der reportager fra udstillingen i Stockholm, VM i Dogdance og DM i Dansk Polarhunde Klub.
Overvejer du, hvad du og din hund skal gå til, så kan du læse om Zenia og Cosmo, der lidt populært sagt går til sociale medier. Cosmo er en stjerne på Instagram, og den slags er der nogle fordomme imod. Dem gør det fine par fuldstændigt til skamme.
Det og meget, meget mere finder du altså i bladet, som rammer din postkasse i denne uge.
Vi håber, du vil synes om bladet
Ledsmerter er desværre blevet en alt for almindelig del af mange hundes liv. Takket være moderne dyrlægevidenskab, bedre ernæring og en øget opmærksomhed på dyrevelfærd lever hunde i dag længere end nogensinde før. Denne positive udvikling betyder dog også, at flere hunde når en alder, hvor slid og belastning af leddene bliver et reelt problem.
I disse dage udkommer aprilnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 24. marts
Torsdag aften kan du opleve tre kvinder, der i den grad ved noget om hunde, når de afholder webinar hos DKK med udgangspunkt i deres nye fælles bog
Lea Nor, Tanja Benn og Christina Berantzino startede sidste år Just Be Dog. Nu er de på banen med en ny uddannelse, Just Be Pro, som foregår online. For at forklare deres tilgang skal man forestille sig en fodboldbane. Lyder det mærkeligt? Du bliver klogere, når du læser denne artikel. Udgivet første gang 30. maj 2020
I sidste måned døde Lea Nors hund, Uma. Vi har tidligere skrevet om Uma, da hun var træner på det hundefodboldhold, vi lavede. Her får I Leas rørende afskedsbrev til den hund, hun elskede så højt
Her får du afsnit to i serien om nytår fra Tanja Benn, Lea Nor og Christina Berantzino fra hundetv.dk og Just Be Dog. Denne gang om myter
Da Lea Nor anskaffede sig en border collie var planen, at de skulle konkurrere sammen. Kiddo var dog en helt anden slags hund, og det har sat spor i Lea Nor
Tanja Benn, Lea Nor og Christina Berantzino fra Hundetv.dk og Just Be Dog har kastet et grundigt blik på nytårsaften med hunden, og de problemer denne aften kan skabe. De næste tre dage får du et afsnit af deres arbejde, som du kan bruge derhjemme med din egen hund
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse