Der er mange myter omkring lydangst og behandlingen af det. Her får du en lille række af disse:
Myte: Angstmedicin pacificerer bare hunden, mens den stadig er bange.
Fakta: Mange nyere produkter dæmper angst, mens hunden er tilstede i nuet. Men den bliver hjulpet til at overkomme frygten bedre. Samtidig findes der en række kosttilskud, der tages over en længere periode, og som kan hjælpe hunden til at overkomme sin angst bedre.
Myte: Hvis hunden er bange, skal man bare ignorere den, så den ikke tror, der er noget galt.
Fakta: Støt din hund, hvis den er bange, ignorerer du den bare, kan dens frygt forstærkes.
Myte: Hvis hunden er bange, skal du ikke give godbidder, det forstærker frygten.
Fakta: Når man giver hunden godbidder, hvis den er bange, handler det ikke om at forstærke frygten, men om at ændre hundens følelse. Man kan ikke gøre hunden mere bange ved at give den godbidder. Man kan derimod ændre hundens følelse, så der sker noget rart, når det ubehagelige kommer.
Myte: Man skal ikke ændre noget nytårsaften, hunden vænner sig til larmen til sidst.
Fakta: Hvis hunden gentagne gange har en traumatisk oplevelse af nytårsaften, kan det accelerere. Lydangst er ikke noget, der går over af sig selv, men skal derimod forebygges eller behandles. I værste fald kan angsten sprede sig til, at hunden reagerer med angst på helt almindelige lyde og i normale situationer.
Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.
Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.
Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet