Hundeejer har meldt sig

03-05-2018 14:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går skrev vi om en hund, der havde angrebet en hest ved Esbjerg. Nu har ejeren af hunden meldt sig

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Regitta Hyldtoft fra Esbjerg og Omegns Rideklub faldt af hesten tirsdag eftermiddag, da hendes hest blev overfaldet af en løs hund. 

Hundeejeren meldte sig selv til politiet efter den mediedækning, der har været på sagen. Han er chokeret og undskylder. Han fortæller, at hunden er 2 år og aldrig tidligere har udvist aggressiv adfærd. Politiet er på sagen, og det samme er forsikringsselskaberne.

Da hunden angreb hesten, faldt Regitta af, hendes ridehjelm knækkede, og hendes ridetøj blev revet itu af grene. Hunden skræmte hesten til at løbe ind mellem nogle træer. Sadlen blev fyldt med ridser, da hesten maste sig gennem træerne og efterfølgende løb ned mod stranden, hvor den blev indfanget. Regitta er fortsat noget chokeret og forslået med blå mærker, og hesten er hævet på bringen, som følge af de bidsår hunden nåede at påføre hesten.

Rent fysisk er hestens sår og skrammer ikke et problem, de heler fint under tilsyn af dyrlæge, men rytteren er selvsagt bekymret for hestens fremtidige reaktioner i forhold til mødet med hunde.

Hesten er et flugtdyr, som reagerer pr. instinkt, og det er på nuværende tidspunkt ikke til at vide, hvilke mentale "ar", det ubehagelige møde med den løse hund, har påført hesten. 

 

Læs også

Daisy døde efter overfald

23-03-2022 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien

Hund i Skive bider igen

16-09-2021 12:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den hund, der for godt en måned siden bed en mand i Skive, har nu bidt igen. Denne gang gik det ud over to betjente

Mand bidt i armen af aggressiv hund

10-08-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag blev en mand blidt i armen af en hund i Skive, da han ville beskytte sin egen hund. Siden er der gået mange historier om den angribende hund. Historier som det lokale politi ikke kan genkende

Rishi Sunak annoncerer forbud mod American XL Bully-hunde i Storbritannien

21-09-2023 18:06, af Louise Trabjerg

Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.

Fra 1. april - 1. oktober: Hunden skal i snor på stranden

26-03-2021 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark har fået mange nye hundeejere i 2020, der måske ikke er så bekendte med reglerne for hunde ved vand og i skov: Hunde skal generelt være i snor i naturen, men der er undtagelser, f.eks. i de efterhånden mange hundeskove

Hold hundeforsikringen i kort snor

19-03-2012 11:18, af Tine Luther
Foråret er lig med logrende hunde i skove og parker. Men hvordan er det nu med forsikringen og erstatningsmulighederne, hvis din hund laver skader, eller du møder en hund, der ikke var helt så venlig, som den så ud til?

Slip hunden løs på stranden

02-10-2019 15:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har rundet 1. oktober, og så kan man igen have hunden med på stranden uden snor

Lille hund på bagsædet kan ramme som en hest

30-05-2021 10:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke et lovkrav i Danmark, at hunde skal være fastspændt eller i bur under bilkørsel. Men kolliderer du med 90 km/t kan en lille hund på 6 kg ramme de foransiddende med en vægt svarende til 700 kg.

Hold hunden i snor

19-04-2017 15:26, af Kasper Larsson
Snart skærper Naturstyrelsen tilsynet med hundeejere, der ikke holder deres hund i snor

Hund angreb kvæg – og blev skudt

06-08-2015 09:46, af Tine Luther
En svensker tog haglbøssen i brug, da naboens to hunde gik til angreb på hans kvæg. Den ene hund blev dræbt.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny bog sætter fokus på hundens lyst til samarbejde

23-04-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Lad din hund forbedre din livskvalitet

19-04-2025 07:21, af Cecilie Friis Amstrup

Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?