Regitta Hyldtoft fra Esbjerg og Omegns Rideklub faldt af hesten tirsdag eftermiddag, da hendes hest blev overfaldet af en løs hund.
Hundeejeren meldte sig selv til politiet efter den mediedækning, der har været på sagen. Han er chokeret og undskylder. Han fortæller, at hunden er 2 år og aldrig tidligere har udvist aggressiv adfærd. Politiet er på sagen, og det samme er forsikringsselskaberne.
Da hunden angreb hesten, faldt Regitta af, hendes ridehjelm knækkede, og hendes ridetøj blev revet itu af grene. Hunden skræmte hesten til at løbe ind mellem nogle træer. Sadlen blev fyldt med ridser, da hesten maste sig gennem træerne og efterfølgende løb ned mod stranden, hvor den blev indfanget. Regitta er fortsat noget chokeret og forslået med blå mærker, og hesten er hævet på bringen, som følge af de bidsår hunden nåede at påføre hesten.
Rent fysisk er hestens sår og skrammer ikke et problem, de heler fint under tilsyn af dyrlæge, men rytteren er selvsagt bekymret for hestens fremtidige reaktioner i forhold til mødet med hunde.
Hesten er et flugtdyr, som reagerer pr. instinkt, og det er på nuværende tidspunkt ikke til at vide, hvilke mentale "ar", det ubehagelige møde med den løse hund, har påført hesten.
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
Den hund, der for godt en måned siden bed en mand i Skive, har nu bidt igen. Denne gang gik det ud over to betjente
Fredag blev en mand blidt i armen af en hund i Skive, da han ville beskytte sin egen hund. Siden er der gået mange historier om den angribende hund. Historier som det lokale politi ikke kan genkende
Det er ikke et lovkrav i Danmark, at hunde skal være fastspændt eller i bur under bilkørsel. Men kolliderer du med 90 km/t kan en lille hund på 6 kg ramme de foransiddende med en vægt svarende til 700 kg.
En hest og dens kvindelige rytter rytter havde tirsdag en meget ubehagelig oplevelse i Gulebjerg ved Esbjerg. Hendes hest blev nemlig angrebet af en løs hund
Torsdag morgen kl. 08.38 ringede en skovfoged til Bornholms Politi og anmeldte en 52-årig hundeejer, som nægtede at tage sin hund i snor i et naturbeskyttet område i Aakirkeby.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.