Hundeejer har meldt sig

03-05-2018 14:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går skrev vi om en hund, der havde angrebet en hest ved Esbjerg. Nu har ejeren af hunden meldt sig

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Regitta Hyldtoft fra Esbjerg og Omegns Rideklub faldt af hesten tirsdag eftermiddag, da hendes hest blev overfaldet af en løs hund. 

Hundeejeren meldte sig selv til politiet efter den mediedækning, der har været på sagen. Han er chokeret og undskylder. Han fortæller, at hunden er 2 år og aldrig tidligere har udvist aggressiv adfærd. Politiet er på sagen, og det samme er forsikringsselskaberne.

Da hunden angreb hesten, faldt Regitta af, hendes ridehjelm knækkede, og hendes ridetøj blev revet itu af grene. Hunden skræmte hesten til at løbe ind mellem nogle træer. Sadlen blev fyldt med ridser, da hesten maste sig gennem træerne og efterfølgende løb ned mod stranden, hvor den blev indfanget. Regitta er fortsat noget chokeret og forslået med blå mærker, og hesten er hævet på bringen, som følge af de bidsår hunden nåede at påføre hesten.

Rent fysisk er hestens sår og skrammer ikke et problem, de heler fint under tilsyn af dyrlæge, men rytteren er selvsagt bekymret for hestens fremtidige reaktioner i forhold til mødet med hunde.

Hesten er et flugtdyr, som reagerer pr. instinkt, og det er på nuværende tidspunkt ikke til at vide, hvilke mentale "ar", det ubehagelige møde med den løse hund, har påført hesten. 

 

Læs også

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Daisy døde efter overfald

23-03-2022 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien

Anklage: Betjent angreb kollega med hund

18-06-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En betjent i Københavns Politi er under mistanke for at have udsat en kollega for et hundebid, viser aktindsigt fra Rigspolitiet

Hold hunden i snor

19-04-2017 15:26, af Kasper Larsson
Snart skærper Naturstyrelsen tilsynet med hundeejere, der ikke holder deres hund i snor

Vigtigt at holde hunden i snor

20-04-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skovfoged Sven Norup fra Naturstyrelsen Hovedstaden fortæller i Berlingske, at for mange hundeejere glemmer at tage hensyn til ynglende vilde dyr

Ræv dræber hunde i villaområde

11-03-2020 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den sidste tid har en ræv været på rov i villahaver i Holbæk, hvor den har dræbt flere hunde

Ny podcast går tæt på livet med hund

Hvordan håndterer man egentlig de små og store dilemmaer, der følger med livet som hundeejer? Det er omdrejningspunktet i den nye podcast HundOpolet – dilemmaer i snor.

Aggressive hunde skudt ned af svensk politi

02-10-2012 14:05, af Tine Luther
Politiet skød to hunde i Hjorthagen i Stockholm i går. Hundene angreb politibetjente, da de forsøgte at nå frem til livløs mand.

Er din hund også vild med at havbade

30-09-2021 12:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er der godt nyt, for fra 1. oktober må hunden igen løbe frit på stranden. Hvis din hund endnu ikke er blevet introduceret til det våde element , kan den godt lære det, hvis I kommer godt fra start

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.