Hunde skal spise råt som ulve

22-01-2018 09:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste uge havde vi historien om, at raw food til hunde ikke var godt for dem på grund af diverse bakterier. Engelsk ekspert går nu i rette med den opfattelse. Hendes hunde har spist raw food de sidste ti år

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hundefoder er blevet lidt af en varm kartoffel og netop varmen er et af de store stridspunkter. For hvad er egentlig bedst for vore firbenede venner, råt eller forarbejdet foder?

I sidste uge bragte vi nyheden om, at ny forskning viste, at raw food kunne indeholde e. colibakterier, listeria og salmonella. Derfor anbefalede forskningen, at man ikke indfører raw food til sin hund.

Der er dog ikke enighed om, hvorvidt raw food er godt eller skidt for hunden. Det kunne vi også konstatere ved at kigge ned gennem de mange kommentarer til vores historie sidste mandag.

Nu får de mange kritiske røster opbakning fra en engelsk ekspert. Vicky Marshall har skrevet bogen, The Lucky Dog Weight Loss Plan, og hun begyndte at give sine hunde raw food for ti år siden.

– Forskning har vist, at hunden vil føle sig mere mæt og være mindre tilbøjelig til at kigge på dig med bedende øjne i håb om mere mad, hvis den bliver fodret med sin naturlige kost, udtaler hun til Daily Mirror og fortsætter:

– For det første elsker hundene teksturen i den rå kost, men jeg tror også kosten kan hjælpe på problemer som for eksempel hudsygdomme, allergier og fordøjelsesproblemer.

God hygiejne
Vicky Marshall er ikke i tvivl om gevinsterne ved råt foder. Hendes egne hunde har tabt sig og opnået en sund vægt efter overgangen til den nye typer foder. Noget som mange hunde kunne trænge til, mener hun, idet hun påstår, at omkring halvdelen af de britiske hunde er overvægtige.

Kosten, som hun giver sine hunde, består af både råt kød, frugt og grøntsager. Hun mener, at størstedelen af kosten skal bestå af kød.

Hunde er nemlig, ifølge Vicky Marshall, så nært beslægtede med ulve, at deres foder først og fremmest skal består af bytte, hvilket i naturen betyder mus, kaniner, får og rådyr. Så radikalt går hun dog ikke selv til værks, idet hun fodrer hundene med oksekød, kylling, lam eller rå ben udover frugt og grøntsager.

Hun opfordrer til, at alle hundeejere, der overvejer at fodre med råt foder, holder en god hygiejne, og konsulterer en dyrlæge, hvis hunden for nyligt har gennemgået en operation eller har haft andre sundhedsmæssige problemer. 

Læs også

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Sådan påvirker foderet din hunds sundhed

27-09-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Foder handler ikke kun om at give hunden energi og næringsstoffer. Hver gang du hælder foder i skålen, fodrer du også de milliarder af mikroorganismer, som lever i hundens tarme. Disse små beboere spiller en langt større rolle, end man tidligere har troet både for hundens fordøjelse, immunforsvar og endda adfærd

Kan min hund få allergi?

15-06-2025 07:58, af Cecilie Friis Amstrup

Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.

Hunde fylder DR2 lørdag aften

29-01-2021 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Gider du ikke X-Factor eller Versus lørdag aften, så kan du slå over på DR2 og se hele tre udsendelser om hunde

Hunde mindsker stress hos studerende

15-03-2018 15:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny canadisk forskning slår fast, at hundeterapi hjælper mod stress og eksamensangst hos studerende

Er hunde særligt kloge?

04-06-2021 12:21, af Astrid Gerd Holtet

En gennemgang af forskningen inden for hundes intelligens peger på, at vi måske har en tendens til at overvurdere vores firbenede familiemedlemmer

Hunde er fra Kina

04-09-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at hunde oprindeligt stammer fra Kina. Det skriver Videnskab.dk

 

Hunde skaber af billede ud fra lugte

25-10-2021 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundens lugtesans er meget veludviklet, men indtil nu har man ikke vidst, om hunden rent faktisk ved, hvad der har afgivet den lugt, som den finder. Det svarer nyt studie på

Så vigtig er belønningsbaseret træning

07-05-2022 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Studie viser, at strafbaseret træning giver hundene psykiske udfordringer lang tid efter træningen

 

Forklaring på hundes ansigtsudtryk

07-04-2022 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning peger på, at hundens søde ansigtsudtryk måske er avlet frem af mennesket, der har ønsket et udtryk, der minder om menneskets eget

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde