Lørdag den 2. november og søndag den 3. november afholder Dansk Kennel Klub årets sidste hundeudstilling i Messecenter Herning. 7.630 hunde og deres ejere samles fra Danmark, Norden og store dele af Europa for dels at konkurrere om at blive dagens bedste hund og dermed vinde det eftertragtede ”Best in Show”. Der starter en ny konkurrence hver dag, men søndagens udstilling er ekstra vigtig, da årets bedste hunde skal kåres og hædres for deres kontinuerligt flotte præstationer gennem hele året.
– Årets sidste hundeudstilling er altid noget særligt og traditionen tro lidt af en fest. Humøret er ekstra højt, for selv om udstilling er en benhård konkurrence i hundesportens verden, er det samtidig en fejring af årets største hundepræstationer, fortæller Wilfred Olsen, der er formand for Dansk Kennel Klubs udstillingsudvalg.
Der er altså lagt op til en sand hundefest med masser af højt humør, høj musik til årets sidste internationale hundetopmøde, hvor du kan møde alverdens forskellige hunderacer, lige fra verdens største hunderace, den irske ulvehund, til verdens mindste, chihuahua.
Tætpakket hundeprogram
De næsten 8.000 hunde fordelt på 289 racer giver god anledning til at blive klogere på de mange forskellige hunderacer. Du kan blandt andet møde den enorme grand danois og den glade berner sennen. Og er du til knap så meget pels, får vi også besøg af de – på vore breddegrader – lidt mere sjældne ”nøgenhunde”, xoloitzcuintle.
Udstillingens to dage giver altså ingen chance for at komme til at kede sig. Indgangen åbner kl. 7.30 begge dage, og konkurrencerne starter kl. 09.00 med racebedømmelser. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der alle dage fra kl. 15.00 i "Store ring" om titlerne som dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres.
– I Herning takker Dansk Kennel Klub af med maner for året, der er ved at rinde ud – og det fejrer vi med en kæmpe fest i Store Ring i forlængelse af de afsluttende konkurrencer. Det gør vi traditionen tro ved bl.a. at hædre Årets Hunde. Vi lægger ud lørdag med kåring af Årets Politihund lørdag og fortsætter søndag med præsentation af vinderne af DKK´ års konkurrencer indenfor kategorierne: Årets Hund, Årets Opdrætter, Årets Avlshund, Årets Veteran og Årets Juniorhandler, fortæller Wilfred Olsen.
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Hos HUNDEN er vi i fuld gang med opsætningen af årets racekavalkade, som årligt vises i februarnummeret. Husk i den forbindelse at sende os dit favorit billede af din racevinder.
I morgen begynder den næstsidste internationale hundeudstilling i 2022. Men hvorfor skal du vælge at lægge vejen forbi Ballerup? Måske får du et svar i denne personlige beretning
Hvad gør man, når hunden pludselig ikke gider at udstille mere? Man tager naturligvis en pause, også selvom det er en hund i verdensklasse
Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen
Så er vi klar til årets sidste udstillingsweekend. Her får du et overblik over racer og ringe lørdag
Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.
Øv øv øv. Den internationale udstilling på Bornholm i august er nu også aflyst
Hundeudstillinger er meget mere end alvorlige bedømmelser af hunde. Der er også masser af sjove og skøre oplevelser, og vi vil rigtig gerne høre din sjoveste historie fra en udstilling
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Københavns centrum summede d. 25 oktober af hundeglæde, da en stor gruppe engagerede hundeejere og deres hunde deltog i Siccaro's Orange Dog Walk. En event, der dyrkede hundefællesskabet i byen og samtidig fremviste Siccaros seneste lancering af tørredragter i den nye farve Rusty Orange
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.