Grusomt: Raska en af de misbrugte norske hunde

06-10-2020 15:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den enorme sag om sexmisbrug af hunde bliver ved med at chokere. Her får I historien om Raska, der er en af de misbrugte hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Det er svært at forstå, at nogle mennesker vil udsætte uskyldige hunde for overgreb af den ene eller den anden slags. Men utallige eksempler viser desværre, at det er der nogen, der vil. Sjældent har sagerne dog været så grumme som sagen om omfattende sexmisbrug af hunde, der kom frem i slutningen af sidste måned.

Norsk TV2 har mødt en kvinde, som i dag ejer en af de hunde, der blev udsat for misbruget. Det er 62-årige Moy Kleffegården, som ejer hunden Raska på ni, og mellem de to er der et særligt bånd.

Moy havde nemlig også Raska, da den vart hvalp. Desværre fik hun nogle sundhedsmæssige problemer, og derfor kunne hun ikke beholde Raska, som hun solgte.

Som om det ikke er hårdt nok at sælge en toårig hund, man elsker, så solgte hun altså hunden til den helt forkerte person.

Raska blev nemlig solgt til en af bagmændene i den forfærdelige sag om misbrug af hunde i Norge, og Raska var en af de hunde, der blev lånt ud til misbruget.

Moy Kleffegården fandt gennem nogle venner ud af, at hendes tidligere hund havde været en del af denne sag, og herfra startede et arbejde på at få hunden hjem.

– Jeg ringede dag og nat for at få hunden tilbage til mig, og heldigvis lykkedes det, siger hun til TV2 Norge.

En af de andre misbrugte hunde har en lignede historie. Den blev også solgt som ung til en af bagmændene, og også her er hunden kommet hjem til sin gamle ejer.

Du kan læse mere om hundene her

Læs også

Inka skrev historie som Danmarks første hund med titlen NOVFCH

18-12-2024 14:21, af Cecilie Friis Amstrup

En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.

Rekordmange deltog i digitalt velgørenhedsevent for hunde

06-05-2024 09:31, af Anne Cecilie Sohl

I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Cavalierklubben i Danmark udtaler sig

31-10-2023 08:03, af Anne Cecilie Sohl

Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel. 

Dokumentar om dyresex i Danmark

26-08-2014 13:39, af Tine Luther
Dokumentaren ”Animal Fuckers” om dyresex omhandler bl.a. det faktum, at dyresex er tilladt i Danmark. Vi møder også dyreværnsaktivister, som arbejder på at få dyresex forbudt. Se dokumentaren via link i denne nyhed.

Kan hundeallergikere tåle hunde?

30-01-2020 09:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sikke et åndssvagt spørgsmål at starte en artikel med, men faktisk er det slet ikke så dumt. Læge fortæller nemlig, at mange allergikere faktisk godt kan tåle hunhunde

Norsk hundesag: Alt for lav strafferamme

28-09-2020 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste uge fortalte vi om den store sexmisbrugssag fra Norge. Strafferammen er tre år. Det er NOAH, der arbejder for dyrs rettigheder meget utilfredse med

Seksuelle overgreb går ofte ud over hunde

26-10-2011 11:51, af Tine Luther
En undersøgelse fra Justitsministeriet om dyresex viser, at størstedelen af de forulempede dyr er hunde.

Forbud mod dyresex på vej

13-10-2014 12:50, af Tine Luther
Fødevareminister Dan Jørgensen vil nu ændre dyreværnsloven, så sex med dyr bliver ulovligt.

Chok: Svært at straffe sexforbryderne

26-10-2018 13:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I programmet Jagten på sexkrænkerne blev to mænd afsløret i, at de dyrkede dyresex. Nina Amdi fra Dyreværnet fortæller nu, at hun desværre tvivler på, de nogensinde bliver dømt

 

Velgørenhedsdag til støtte for kampen mod sex med dyr og mod dyremishandling

20-06-2012 13:31, af Tine Luther
Den 4. august afholdes ”Hundens Dag - 100% velgørenhed”, hvor du kan deltage i en lang række aktiviteter. Arrangementet afholdes på Fyn, og billetsalget er i gang.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.