Grusomt: Raska en af de misbrugte norske hunde

06-10-2020 15:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den enorme sag om sexmisbrug af hunde bliver ved med at chokere. Her får I historien om Raska, der er en af de misbrugte hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Det er svært at forstå, at nogle mennesker vil udsætte uskyldige hunde for overgreb af den ene eller den anden slags. Men utallige eksempler viser desværre, at det er der nogen, der vil. Sjældent har sagerne dog været så grumme som sagen om omfattende sexmisbrug af hunde, der kom frem i slutningen af sidste måned.

Norsk TV2 har mødt en kvinde, som i dag ejer en af de hunde, der blev udsat for misbruget. Det er 62-årige Moy Kleffegården, som ejer hunden Raska på ni, og mellem de to er der et særligt bånd.

Moy havde nemlig også Raska, da den vart hvalp. Desværre fik hun nogle sundhedsmæssige problemer, og derfor kunne hun ikke beholde Raska, som hun solgte.

Som om det ikke er hårdt nok at sælge en toårig hund, man elsker, så solgte hun altså hunden til den helt forkerte person.

Raska blev nemlig solgt til en af bagmændene i den forfærdelige sag om misbrug af hunde i Norge, og Raska var en af de hunde, der blev lånt ud til misbruget.

Moy Kleffegården fandt gennem nogle venner ud af, at hendes tidligere hund havde været en del af denne sag, og herfra startede et arbejde på at få hunden hjem.

– Jeg ringede dag og nat for at få hunden tilbage til mig, og heldigvis lykkedes det, siger hun til TV2 Norge.

En af de andre misbrugte hunde har en lignede historie. Den blev også solgt som ung til en af bagmændene, og også her er hunden kommet hjem til sin gamle ejer.

Du kan læse mere om hundene her

Læs også

Inka skrev historie som Danmarks første hund med titlen NOVFCH

18-12-2024 14:21, af Cecilie Friis Amstrup

En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.

Rekordmange deltog i digitalt velgørenhedsevent for hunde

06-05-2024 09:31, af Anne Cecilie Sohl

I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Cavalierklubben i Danmark udtaler sig

31-10-2023 08:03, af Anne Cecilie Sohl

Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel. 

Forbud mod dyresex på vej

13-10-2014 12:50, af Tine Luther
Fødevareminister Dan Jørgensen vil nu ændre dyreværnsloven, så sex med dyr bliver ulovligt.

Chok: Svært at straffe sexforbryderne

26-10-2018 13:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I programmet Jagten på sexkrænkerne blev to mænd afsløret i, at de dyrkede dyresex. Nina Amdi fra Dyreværnet fortæller nu, at hun desværre tvivler på, de nogensinde bliver dømt

 

Norsk hundesag: Alt for lav strafferamme

28-09-2020 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste uge fortalte vi om den store sexmisbrugssag fra Norge. Strafferammen er tre år. Det er NOAH, der arbejder for dyrs rettigheder meget utilfredse med

Dyreværnet og Kanal 5 jagter dyresexforbrydere

23-10-2018 08:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag aften bliver det rigtig ubehageligt at tænde for kanal 5. Klokken 21.00 kommer første afsnit af Sexkrænkere, som denne gang handler om dyresex

Kan hundeallergikere tåle hunde?

30-01-2020 09:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sikke et åndssvagt spørgsmål at starte en artikel med, men faktisk er det slet ikke så dumt. Læge fortæller nemlig, at mange allergikere faktisk godt kan tåle hunhunde

Velgørenhedsdag til støtte for kampen mod sex med dyr og mod dyremishandling

20-06-2012 13:31, af Tine Luther
Den 4. august afholdes ”Hundens Dag - 100% velgørenhed”, hvor du kan deltage i en lang række aktiviteter. Arrangementet afholdes på Fyn, og billetsalget er i gang.

De danske dyreværnsforeninger står sammen: Nu skal det forbydes at have sex med dyr

24-09-2014 14:57, af Tine Luther
I Danmark er det stadig lovligt for mennesker at dyrke sex med dyr, at lave dyreporno og tjene penge på dyrebordeller og lign. – men mange arbejder på at få det forbudt, bl.a. er der en underskriftindsamling i gang, som du finder link til via denne nyhed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Petlux åbner dørene i Aarhus

28-04-2022 14:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by