Vi kan hurtigt blive enige om, at et Danmark uden hundelorte på gader og stræder vil være at foretrække både for hundenes sundhed, og fordi det ikke er så lækkert at komme i nærkontakt med en hundelort. Derudover sætter de efterladte lorte også hundeejere i et dårligt lys. For som Hanne Mølgaard Plaschke skriver i en kommentar til vores artikel fra sidste uge, så ser man kun de hundelorte, der ikke bliver samlet op.
Flere indlæg i debatten, om hvordan vi får flere til at samle lorte op, argumenterede for, at der skal flere skraldespande op i naturen, og at der skal være flere stativer med gratis hundeposer. Annette Dall Nielsen satte argumentet ind i hendes hverdag. Hendes indlæg lød således:
– Kan tydeligt se at det ene sted hvor jeg lufter min hund og hvor der er en skraldespand i hver ende af arealet, der ligger der få efterladte hundelorte (det optimale ville være 0 men det er vist ønsketænkning), det andet sted hvor jeg lufter hende og hvor der også er legeplads og fodboldmål flyder det bogstavlig talt med lort og der er der ingen affaldsspand i miles omkreds så folk skal bære på lorten hjem, min teori er at flere let tilgængelige skraldespande med et pænt skilt hvor der fx står Ryd op efter din hund- Tak, så folk er opmærksom på, at de meget gerne må smide lorteposer i disse skraldespande.
Men vil flere skraldespande løse problemet?
Lykke Due Nielsen skrev et indlæg, hvor hun nævnte, at problemet også fandtes på deres lokale hundetræningsplads. Her havde et skilt i en lidt negativ tone haft en vis effekt, men fremover vil der også findes gratis hundeposer og et skilt med info om sygdomme, der kan overføres via hundelort på pladsen.
Og hvad skal vi gøre, når vi ser en hundeejer, der ikke samler op efter sin hund? Skal vi konfrontere personen, skal vi samle op for ham eller hende, eller skal vi bare lade lorten ligge?
Theresa Kjær skrev i en kommentar, at hun var blevet truet for at opfordre en mand til at samle op efter sin hund.
Man kunne også bare gøre som Vibeke Riberdal, der fortæller, at hun har sat små flag i efterladte hundelorte. Det er da en festlig måde at gøre opmærksom på problemet på.
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Nu er vi igen stødt på en historie om manglende opsamling af hundelort. Derfor spørger vi nu igen. Hvordan får vi flere til at samle op efter deres hunde
Mange mennesker irriteres over hundelort på gader og stræder, hvilket er forståeligt. Britisk kunstner har ideen til en konstruktiv måde at bruge hundens efterladenskaber på
Mens København fortsat er det område med flest udbrud af hjerte- og lungeorm, så tager Odsherred en overraskende andenplads, hvad angår hotspots for de farlige parasitter
En ulykkelig hundeejer har fået konstateret, at hendes hund har fået hjertelungeorm. Derfor advarer hun nu andre hundeejere
Hoste hos hunde kan skyldes alt fra en harmløs luftvejsinfektion til alvorlige hjerteproblemer – vi ser lidt nærmere på de sygdomme, der kan give anledning til hosten
Mange hundeejere vil opleve at skulle aflevere en afføringsprøve fra deres hund – men hvorfor bruger man afføringsprøver og hvordan gør man, når prøven skal indleveres?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.