Ny test for fransk hjerteorm

20-10-2013 08:17, af Tine Luther
En ny test gør det muligt at undersøge hunden for fransk hjerteorm via en blodprøve.
Copyright Ridehesten.com
Smitte med fransk hjerteorm sker fra snegle til hunde. (Foto: Shutterstock)

Lige nu og de næste måneder frem er det højsæson fra fransk hjerteorm (Angiostrongylus vasorum) , og hundeejere over hele landet opfordres til at være opmærksomme på eventuelle symptomer på parasitten hos deres hunde, for parasitten breder sig til nye områder i disse år. Smitten overføres fra snegle, som hunden slikker på eller sluger. Den franske hjerteorm sætter sig på hjertet og de store blodkar, der løber fra hjertet til lunger. Den kan være farlig for hunde – angreb kan endda i nogle tilfælde få dødelig udgang. Har man mistanke om, at ens hund er inficeret, skal dyrlægen kontaktes, så hunden kan komme i behandling. Det det vigtigt at få diagnosen stillet i en fart. Det kan man med den nye test. Bare 15 minutter efter prøven er taget, har man testsvaret. Her findes smitte Den franske hjerteorm har huseret i Danmark i mange år. Især hovedstadsområdet og Nordsjælland er kendt for hyppig infektion, men andre dele af landet er også ved at være godt med, hvad smitte angår. Eksempelvis er der fundet adskillige tilfælde i Aalborg-området i 2013. VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE KAN DU SE ET KORT OVER DE OMRÅDER, HVOR SMITTEN FOREKOMMER. Symptomer Symptomerne på fransk hjerteorm kan variere meget og optræder sjældent på en gang. De viser sig et par måneder, efter hunden er smittet. Typisk ses f.eks. vedvarende hoste, nedsat præstation, træthed, pusten, generel mistrivsel, ændret adfærd samt røde pletter på tandkød eller i øjne.. Kilder: netdyredoktor.dk og www.hjertelungeorm.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.