Fem tips til løbetræning med hunden

17-09-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ud af fem danske hunde er overvægtige, men efterårets orienteringsløb, hvor både hund og ejer kan motionere sammen, skal være med til at styrke helbredet. Få fem råd til løbetræning med din firbenede ven

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Danmark anslås det, at næsten en halv million familier har hund, men en femtedel af de firbenede følgesvende bliver overvægtige. Det viser et studie fra Københavns Universitet. Løb, hvor hunde deltager på lige fod med deres ejere, er derfor en god måde at komme i form efter en doven sommer med for mange godbidder og for lidt motion. Det skriver Virbac i en pressemeddelelse. 

– Hver femte danske hund vejer for meget, og vi ser desværre, at tallet er stigende, og langt de fleste tilfælde skyldes en kombination af for meget mad og for lidt motion. Vi vender derfor i år tilbage med vores velgørenhedsløb for både hundepoter og hundeejere, der ud over samværet også støtter udsatte børn og unge, fortæller Sarah Appel, marketingschef hos Virbac Danmark, som står bag arrangementet.

Fem gode råd før du tager hunden med på løbetur
Om man deltager i forskellige løb med sin hund eller ej, gælder det både for hund og ejer, at det er vigtigt at komme godt fra start, når man snører løbeskoene. Som opvarmning til motionsløb giver Sarah Appel fem råd til en god oplevelse, hvis man planlægger at gøre menneskets bedste ven til en del af løbetræningen.

  1. Besøg dyrlægen: Vi anbefaler et helbredstjek hos dyrlægen som det første. Her bliver hunden tjekket for at sikre sig, at alt er optimalt, før I går i gang med løbeturene og sætter tempoet i vejret.
  2. Husk lydighedstræning: Alle hunde elsker som udgangspunkt at løbe, men lydighedstræning kan være et godt fundamentet for at minimere stress og opnå en positiv løbeoplevelse for din hund.
  3. Spis korrekt: De fleste hunde kan fortsætte på den samme kost, hvis de blot løber en eller to korte ture om ugen. Har I flere løbepas end det, er et fodertjek en god idé. Du kan altid spørge din dyrlæge til råds om optimal ernæring.
  4. Følg et løbeprogram: At starte med at løbe uden at følge et løbeprogram er en af de mest klassiske begynderfejl, som mange hundeejere begår. Konsekvensen er typisk fibersprængning i lårene og ødelagte korsbånd.
  5. Køl ned: Afslut gerne løbeturen med at gå lidt, fordi det fremmer restitutionen. Fordelen er også, at din hund langsomt sænker sit adrenalinniveau. Udstrækning er også en god måde at køle ned på, både for dig og din hund.

Læs også

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

K9 Biathlon for alle inviterer til forårsfornemmelser i Bevtoft

Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

HERNING: Husk du kan se udstillingen online

12-11-2021 08:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Om en lille en time starter udstillingen i Herning, og når det hele går løs i Store Ring, kan du følge med hjemme fra sofaen

Alle store dyreinteresseorganisationer vil sammen løfte sundheden og velfærden for danske hunde

15-04-2024 12:21, af Anne Cecilie Sohl

For at sikre, at vi i Danmark avler de sundeste hunde med det bedst mulige udgangspunkt for et godt liv, er de største dyreinteresseorganisationer nu gået sammen i et historisk samarbejde.

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

Roskilde: Bracco Italiano løb med sejren på sidste udstillingsdag

22-09-2024 18:41, af Cecilie Friis Amstrup

Bracco italiano imponerede og sikrede sig titlen som Best in Show på sidste udstillingsdag i Roskilde. Hundens elegante fremtoning og stærke bevægelser gjorde den til en klar vinder.

Tillykke Svend

15-02-2021 15:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag fylder Svend Løvenkjær 70 år. Svend er et kendt ansigt på hundeudstillingerne i Danmark, hvor han har haft rigtig mange hunde gennem sine kyndige hænder

Lars Løkke inviterer til hundetræf ved Rold Gl. Kro

05-11-2025 13:12, af Ida Pedersen

Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro

Må min hund spise hyben?

02-08-2017 13:20, af Anne Ekenberg

Mine hunde går i disse dage og gnasker løs af hyben, når vi dagligt er ved stranden. Og jeg når hver gang at tænke, om det nu er godt for dem, for de spiser dem med hud og hård – og altså også frøene inden i. Så det satte jeg mig for at finde ud af.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse