For første gang nogensinde er en dansker blevet præsident for FCI’s Show Commission. Det skete, da Wilfred Olsen lørdag aften blev valgt til posten.
Der var tre kandidater til formandsposten: Leif Hermann Wilberg (Sverige), Show Commission´s tidligere næstformand, Luis Catalan (Portugal) og altså Wilfred Olsen.
De tre kandidater skulle præsentere sig selv og da Luis Catalan og Wilfred Olsen havde præsenteret sig, valgte svenske Leif Hermann Wilberg at trække sig.
31 lande kunne stemme, og valget endte med 21 stemmer til Wilfred Olsen og 10 stemmer til Catalan.
Wilfred er som formand for vort udstillingsudvalg kendt i udstillingsverdenen, og det er en cadeau til DKK og Wilfred og et bevis på den store respekt, der står omkring DKK`s udstillinger rundt om i verden, at han er blevet valgt til præsidentposten, lyder det fra DKK’s direktør Jens Glavind.
Show Commision er en af FCI`s store, frivillige kommissioner, som drøfter udstillingsregler i bredeste forstand, men den har ingen besluttende myndighed. Kommissionen laver indstillinger til FCI`s bestyrelse, der træffer beslutningerne.
– Med Jørgen Hindse i bestyrelsen og Wilfred som President for denne vigtige kommission, så er DKK godt placeret, fastslår Jens Glavind.
Formanden for DKK’s Udstillingsudvalg Wilfred Olsen glæder sig over en fornem start i Vejen
Et stort skulderklap til DKK og udstillingsafdelingens store arbejde
Klokken 6.00 mandag morgen slog Wilfred Olsen et opslag op på Facebook. Dansk/svensk gårdhund er definitivt godkendt på FCI’s generalforsamling
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.
I dag var der danske racer i den udstilling, der kører sideløbende for de racer, der ikke er FCI-godkendt
I Holland er man netop nu ved at indføre skrappe regler for fladnæsede racer. Regler som kun rammer opdræt og ikke import af hunde. I reglerne opfordres der også til kryds af racer, hvilket på ingen måde støttes af FCI
I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her
FCI har på et ekstraordinært møde i går besluttet, at der ikke kan afholdes arrangementer med FCI-præmieringer i Rusland fra 1. marts 2022
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.