Bjarke Kirkegaard Nielsen
For mange vil denne mandag morgen bare være endnu en mandag i den endeløse række af kampe for at komme ud af dynen og ind i hverdagen.
Men for hundeelskere, Dansk Kennel Klub, Dansk/svensk gårdhundeklub og mange andre vil denne mandag morgen være helt speciel. Det er nemlig dagen, hvor vores lille charmerende dansk/svenske gårdhund endelig er godkendt af FCI.
Godkendelsen er et resultat af 20 års hårdt og flot arbejde af gårdhundefolket, og selvom det mest var en formalitet at få den endelige godkendelse, er dette en dag, det er værd at kippe med flaget på.
Tilbage i november måned indstillede Jørgen Hindse og svenske Karl Erik Johansson dansk/svensk gårdhund til endelig godkendelse hos FCI. Det skete, da den danske og svenske gårdhundeklub i smuk forening viste dansk/svensk gårdhund frem i hallerne i Herning. Dengang var det med flag, balloner og poppende champagneflasker, og som Jørgen Hindse sagde ved sin tale i Store Ring:
– Vi indstiller hermed dansk/svensk gårdhund til endelig godkendelse hos FCI, og når vi gør det, så plejer man at lytte.
Det havde DKK’s bestyrelsesformand altså ret i, og vi kan i dag fejre, at endnu en af vore nationale racer har fået international anerkendelse.
Stort tillykke fra hunden.dk og al muligt held og lykke fremover til den lille charmetrold og dens fantastiske ejere.