Dansk svensk gårdhund endeligt godkendt

29-04-2019 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 6.00 mandag morgen slog Wilfred Olsen et opslag op på Facebook. Dansk/svensk gårdhund er definitivt godkendt på FCI’s generalforsamling

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

For mange vil denne mandag morgen bare være endnu en mandag i den endeløse række af kampe for at komme ud af dynen og ind i hverdagen.

Men for hundeelskere, Dansk Kennel Klub, Dansk/svensk gårdhundeklub og mange andre vil denne mandag morgen være helt speciel. Det er nemlig dagen, hvor vores lille charmerende dansk/svenske gårdhund endelig er godkendt af FCI.

Godkendelsen er et resultat af 20 års hårdt og flot arbejde af gårdhundefolket, og selvom det mest var en formalitet at få den endelige godkendelse, er dette en dag, det er værd at kippe med flaget på.

Tilbage i november måned indstillede Jørgen Hindse og svenske Karl Erik Johansson dansk/svensk gårdhund til endelig godkendelse hos FCI. Det skete, da den danske og svenske gårdhundeklub i smuk forening viste dansk/svensk gårdhund frem i hallerne i Herning. Dengang var det med flag, balloner og poppende champagneflasker, og som Jørgen Hindse sagde ved sin tale i Store Ring:

– Vi indstiller hermed dansk/svensk gårdhund til endelig godkendelse hos FCI, og når vi gør det, så plejer man at lytte.

Det havde DKK’s bestyrelsesformand altså ret i, og vi kan i dag fejre, at endnu en af vore nationale racer har fået international anerkendelse.

Stort tillykke fra hunden.dk og al muligt held og lykke fremover til den lille charmetrold og dens fantastiske ejere.

 

Læs også

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Fødseldag og 40-års jubilæum for formanden

12-09-2017 17:31, af Marie Helene Rigård Rohleder

Fredag den 15. september 2017 fejrer DKK’s formand, Jørgen Hindses, 75-års fødselsdag og 40 år som formand for Dansk Kennel Klub. Derfor er der åbent hus og frokost hos DKK i Solrød Strand den 15. september kl. 12.00 – 15.00

Veloverstået repræsentantskabsmøde

23-10-2021 11:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Inspirationsweekenden blev sparket i gang med et veldrevet repræsentantskabsmøde med godt humør

Ingen FCI-arrangementer i Rusland

28-02-2022 10:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

FCI har på et ekstraordinært møde i går besluttet, at der ikke kan afholdes arrangementer med FCI-præmieringer i Rusland fra 1. marts 2022

Danmarks bedste sporhunde indtager Skørping

10-10-2024 07:36, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev Danmarks skarpeste sporhunde i aktion denne weekend i Skørping, hvor de bedste hunde og førere kæmper om en plads på landsholdet til VM i Østrig 2025.

VM for sporhunde afholdes i Danmark

05-04-2013 11:17, af Tine Luther
De bedste sporhunde fra Europa, Mellemøsten og USA er med, når ”FCI FH WM 2013 World Championship for Tracking Dogs” afvikles på Djursland - Danmarks naturskønne næse - i dagene 10–14/04 2013.

Lær mere om de 10 grupper af hunderacer

30-10-2024 15:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk. 

Glavind: En cadeau til DKK og Wilfred Olsen

03-02-2020 11:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At Wilfred Olsen lørdag blev en forholdsvis suveræn vinder af afstemningen om at blive præsident for FCI’s Show Commission er et bevis på, at Wilfred og DKK har en stor stjerne i FCI

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse