For mange vil denne mandag morgen bare være endnu en mandag i den endeløse række af kampe for at komme ud af dynen og ind i hverdagen.
Men for hundeelskere, Dansk Kennel Klub, Dansk/svensk gårdhundeklub og mange andre vil denne mandag morgen være helt speciel. Det er nemlig dagen, hvor vores lille charmerende dansk/svenske gårdhund endelig er godkendt af FCI.
Godkendelsen er et resultat af 20 års hårdt og flot arbejde af gårdhundefolket, og selvom det mest var en formalitet at få den endelige godkendelse, er dette en dag, det er værd at kippe med flaget på.
Tilbage i november måned indstillede Jørgen Hindse og svenske Karl Erik Johansson dansk/svensk gårdhund til endelig godkendelse hos FCI. Det skete, da den danske og svenske gårdhundeklub i smuk forening viste dansk/svensk gårdhund frem i hallerne i Herning. Dengang var det med flag, balloner og poppende champagneflasker, og som Jørgen Hindse sagde ved sin tale i Store Ring:
– Vi indstiller hermed dansk/svensk gårdhund til endelig godkendelse hos FCI, og når vi gør det, så plejer man at lytte.
Det havde DKK’s bestyrelsesformand altså ret i, og vi kan i dag fejre, at endnu en af vore nationale racer har fået international anerkendelse.
Stort tillykke fra hunden.dk og al muligt held og lykke fremover til den lille charmetrold og dens fantastiske ejere.
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.
Denne uge er fredagsquizzen lidt anderledes. Du får billedet af en hund og skal svare på, hvilken FCI-gruppe den tilhører. God fornøjelse
I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her
DKK har her til aften gengivet indholdet af det brev, DKK har sendt til FCI som reaktion på den frygtelige sag fra forrige uge med den radmagre sloughi på en udstilling i Rusland.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by