Bjarke Kirkegaard Nielsen
Hundenapning eller hundetyveri skal fremover resultere i en tur i fængslet, hvis man bor i England. Det er et af flere forslag fra en taskforce, der har haft til opgave at finde måder at bekæmpe det stigende antal af hundetyverier i England.
Indtil nu er tyveri af hunde eller andre kæledyr blevet kategoriseret som tab af ejendele, men som noget nyt ønsker taskforcen, at man også tager hensyn til det følelsesmæssige i at miste en hund.
Sidste år blev 2000 hunde meldt stjålet i England, og det er en stigning på 20 procent i forhold til forrige år.
Desuden har undersøgelser vist, at syv ud af ti gange et kæledyr stjæles, er det en hund, der bliver stjålet.
Det vides endnu ikke, hvor lang en fængselsstraf skal være for at stjæle en hund, men i paragraffen, som denne kriminalitet kommer til at høre under, er maksimumstraffen syv år. Det er dog ikke sandsynligt, at hundetyve ender med så lange straffe, da en del af straffens længde bestemmes ud fra, hvor stor en økonomisk værdi, der er stjålet for.