I Norfolk i England løber en glad hund rundt og hyrder får sammen med to andre hunde. Det er der såmænd ikke noget overraskende i, men den glade hund, som hedder Peggy og er 10 år, er faktisk døv og arbejder nu kun med håndsignaler.
I julen 2018 blev Peggy overleveret til RSPCA af sin daværende ejer, da hun ikke længere kunne hyrde efter at have mistet hørelsen.
Men på internatet var der ekstra travlhed på grund af julen, og der var derfor ikke plads til den arbejdsomme hund på internatet.
Medarbejderen Chloe Shorten kastede sin kærlighed på den dengang otte år gamle hund, og hun valgte at adoptere hende.
– Vi vidste, at hun gerne ville arbejde. Derfor begyndte vi at træne hende op til at hyrde uden at være afhængig af at kunne høre vores stemmer, fortæller hun til bbc.com.
– Vi begyndte med at lære hende at kigge efter os for at opdage håndsignalerne, og vi brugte masser af gentagelser i vores træning af hende. Det tog rigtig lang tid, men nu er hun så vidt, at hun faktisk kan hyrde ved hjælp af håndsignaler, fortsætter Chloe Shorten.
På grund af sin fremskredne alder arbejder Peggy ikke fuld tid på marken, men får lov til at arbejde så meget, som hun orker.
Og heldigvis er hun rigtig glad for igen at kunne gøre nytte i marken.
– Hun er et levende bevis på, at man faktisk godt kan lære en gammel hund nye tricks, slår Chloe Shorten fast.
Som om vi ikke havde nok at se til med hundene og bondegårdsrenovering, så har jeg også købt hest igen, efter min gamle pludseligt blev aflivet pga. en skade. Jeg er forholdsvis ny i hesteverdenen, men efter nogle år med “traditionnel” ridning, er jeg hoppet på en træningsform, som er 100% videnskabeligt funderet, og hvor der er meget fokus på hesteadfærd, deres signaler, stress og hvordan forståelsen af alt det bruges i den praktiske træning
Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus arbejder hundeadfærdsinstruktører målrettet med træning, der styrker hundenes selvtillid og giver dem de bedste forudsætninger for en ny start
I mange hjem møder hunden ikke én samlet måde at blive forstået på, men flere. Børn, unge og voksne kommunikerer forskelligt, og det påvirker hundens hverdag mere, end man måske forestiller sig.
Johanna Allanach har i samarbejde med Hurtta kreeret en julekalender, som nok skal få hundefolket til at glæde sig
I aften kan man komme til et spændende arrangement i det sydlige Jylland. Her vil man blandt andet kunne opleve Irene Jarnved
Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære snudetarget, som blev udgivet i bladet i juni 2019
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?