K9 Biathlon er en disciplin, der i den grad har taget de danske hundeejere med storm. For eksempel kan man på Vilhelmsborg 5. september melde om godt 300 deltagere til K9 Biathlon for alle indtil videre.
Den stigende popularitet i sportsgrenen, som bedst kan betegnes som et forhindringsløb for menneske og hund, har nu fået Dansk/svensk gårdhundeklub til at stifte Årets Hund i K9 biathlon for deres race.
– Jeg har igennem de sidste par år som sekretær (nu formand) i Dansk/svensk Gårdhundeklub stået for Årets hund og pointberegning. Vi har et par brugskategorier udover udstillingskategorierne. Jeg har dog hele tiden haft et ønske om at få flere aktive i klubben, men da vi ikke selv afholder prøver og deslignende, men udstillinger, eksteriørbedømmelser og enkelte medlemsarrangementer, syntes jeg at vi skulle have flere kategorier i Årets hund, som dækkede de mange medlemmer som ikke dyrker udstilling, men er aktive på anden måde, fortæller formand for Dansk/svensk gårdhundeklub Helle Priess og fortsætter:
– Vi skal som klub favne bredt, og det kan vi bl.a. gøre ved at have kategorier inden for Årets Hund som når disse medlemmer. Vi har i klubben fået et medlem, som er blevet ambassadør for sporten, og dette gjorde, at beslutningen hurtigt kunne tages i en enig bestyrelse. Vi har derfor oprettet en kategori mere i Årets Hund gældende de landsdækkende løb, og hvis resultater kan findes på en officiel side.
Faktisk gik der kun en uge fra ideen var plantet, til Helle Priess havde lavet regler og fået godkendelse fra bestyrelsen, og nu håber klubben at kunne favne de gårdhundeejere, der løber K9 biathlon.
– En gårdhund er jo en alsidig hund, fastslår Helle Priess.
På den anden side af plankeværket er man også begejstret for den nye hæder hos Dansk/svensk gårdhundeklub.
– Det har utrolig stor betydning, og vi bliver meget rørte over, at det benarbejde, der er lagt i at få sporten udbredt i Danmark, begynder at bære frugt. Sporten favner meget bredt, og man behøver ikke være det store konkurrencemenneske for at deltage. Det handler lige så meget om at komme ud og røre sig med sin hund og få en fantastisk oplevelse. Dansk/svensk gårdhundeklub viser ved deres initiativ netop, at alle uanset størrelse kan deltage, og det er fantastisk, lyder det fra arrangør af K9 Biathlon for alle, Lotte Höhrmann.
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.
Torsdag mødtes Winnie Vestergaard med BT, der gerne ville lave en artikel om hende og hendes store udfordring med at gennemføre et K9 Biathlon på 12km som blind. Vi var med
K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa
Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport
Man kunne godt tro, at et virtuelt K9 Biathlon ville være en smule ensomt. Men det behøver det slet ikke være
Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.
Flere end 378 løbere og hunde kommer denne weekend til at kaste sig ud i et fantastisk K9 Biathlon for alle løb på Vilhelmsborg i weekenden. Du kan stadig nå at tilmelde dig
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene