K9 Biathlon er en disciplin, der i den grad har taget de danske hundeejere med storm. For eksempel kan man på Vilhelmsborg 5. september melde om godt 300 deltagere til K9 Biathlon for alle indtil videre.
Den stigende popularitet i sportsgrenen, som bedst kan betegnes som et forhindringsløb for menneske og hund, har nu fået Dansk/svensk gårdhundeklub til at stifte Årets Hund i K9 biathlon for deres race.
– Jeg har igennem de sidste par år som sekretær (nu formand) i Dansk/svensk Gårdhundeklub stået for Årets hund og pointberegning. Vi har et par brugskategorier udover udstillingskategorierne. Jeg har dog hele tiden haft et ønske om at få flere aktive i klubben, men da vi ikke selv afholder prøver og deslignende, men udstillinger, eksteriørbedømmelser og enkelte medlemsarrangementer, syntes jeg at vi skulle have flere kategorier i Årets hund, som dækkede de mange medlemmer som ikke dyrker udstilling, men er aktive på anden måde, fortæller formand for Dansk/svensk gårdhundeklub Helle Priess og fortsætter:
– Vi skal som klub favne bredt, og det kan vi bl.a. gøre ved at have kategorier inden for Årets Hund som når disse medlemmer. Vi har i klubben fået et medlem, som er blevet ambassadør for sporten, og dette gjorde, at beslutningen hurtigt kunne tages i en enig bestyrelse. Vi har derfor oprettet en kategori mere i Årets Hund gældende de landsdækkende løb, og hvis resultater kan findes på en officiel side.
Faktisk gik der kun en uge fra ideen var plantet, til Helle Priess havde lavet regler og fået godkendelse fra bestyrelsen, og nu håber klubben at kunne favne de gårdhundeejere, der løber K9 biathlon.
– En gårdhund er jo en alsidig hund, fastslår Helle Priess.
På den anden side af plankeværket er man også begejstret for den nye hæder hos Dansk/svensk gårdhundeklub.
– Det har utrolig stor betydning, og vi bliver meget rørte over, at det benarbejde, der er lagt i at få sporten udbredt i Danmark, begynder at bære frugt. Sporten favner meget bredt, og man behøver ikke være det store konkurrencemenneske for at deltage. Det handler lige så meget om at komme ud og røre sig med sin hund og få en fantastisk oplevelse. Dansk/svensk gårdhundeklub viser ved deres initiativ netop, at alle uanset størrelse kan deltage, og det er fantastisk, lyder det fra arrangør af K9 Biathlon for alle, Lotte Höhrmann.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.
Den danske hunderace dansk/svensk gårdhund, er netop blevet fuldt godkendt af den amerikanske kennelklub (AKC).
Løb med forhindringer (K9 Biathlon) bliver mere og mere populære i disse år. Det er en sjov sport og kan være en skøn fælles oplevelse at få med sin hund. Men hvis det skal være en succes, er der en række ting, man bør tænke over, inden I tager afsted.
Det var mudret, det var vådt og det var hundesjovt. Sådan kan Muddy Dog i Aarhus bedst beskrives
Yasmin Bøllehuus Rasmussen og hendes hund Riley var meget tilfredse med den rute, de prøvede ved K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg
Næste weekend er der Hund i Fokus på Vilhelmsborg. Lørdagen byder blandt andet på et tilbud om en løbetur med forhindringer med sin hund, og det tilbud har mange taget imod
Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport
I morges var Lotte Höhrmann og Mark Laursen fra det virtuelle K9 Biathlonløb 31. oktober og 1. november i Radio Diablo på Sydfyn. Her kunne de afsløre en ret stor nyhed
I alt 861 tilmeldte blev det til, da K9 Biathlon for alle i den forgangende weekend afholdt deres sidste løb i 2024: Dacia Gold Cup.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet