Dansk/svensk gårdhundeklub indfører ny Årets Hund

12-08-2020 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med de mange nye aktiviteter, der findes rundt omkring i det danske hundeland, er det også blevet muligt at indføre Årets Hund i nye discipliner. Nu kan dansk/svenske gårdhunde blive Årets Hund i K9 biathlon

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

K9 Biathlon er en disciplin, der i den grad har taget de danske hundeejere med storm. For eksempel kan man på Vilhelmsborg 5. september melde om godt 300 deltagere til K9 Biathlon for alle indtil videre.

Den stigende popularitet i sportsgrenen, som bedst kan betegnes som et forhindringsløb for menneske og hund, har nu fået Dansk/svensk gårdhundeklub til at stifte Årets Hund i K9 biathlon for deres race.

– Jeg har igennem de sidste par år som sekretær (nu formand) i Dansk/svensk Gårdhundeklub stået for Årets hund og pointberegning. Vi har et par brugskategorier udover udstillingskategorierne. Jeg har dog hele tiden haft et ønske om at få flere aktive i klubben, men da vi ikke selv afholder prøver og deslignende, men udstillinger, eksteriørbedømmelser og enkelte medlemsarrangementer, syntes jeg at vi skulle have flere kategorier i Årets hund, som dækkede de mange medlemmer som ikke dyrker udstilling, men er aktive på anden måde, fortæller formand for Dansk/svensk gårdhundeklub Helle Priess og fortsætter:

– Vi skal som klub favne bredt, og det kan vi bl.a. gøre ved at have kategorier inden for Årets Hund som når disse medlemmer. Vi har i klubben fået et medlem, som er blevet ambassadør for sporten, og dette gjorde, at beslutningen hurtigt kunne tages i en enig bestyrelse. Vi har derfor oprettet en kategori mere i Årets Hund gældende de landsdækkende løb, og hvis resultater kan findes på en officiel side.

Faktisk gik der kun en uge fra ideen var plantet, til Helle Priess havde lavet regler og fået godkendelse fra bestyrelsen, og nu håber klubben at kunne favne de gårdhundeejere, der løber K9 biathlon.

– En gårdhund er jo en alsidig hund, fastslår Helle Priess.

På den anden side af plankeværket er man også begejstret for den nye hæder hos Dansk/svensk gårdhundeklub.

– Det har utrolig stor betydning, og vi bliver meget rørte over, at det benarbejde, der er lagt i at få sporten udbredt i Danmark, begynder at bære frugt. Sporten favner meget bredt, og man behøver ikke være det store konkurrencemenneske for at deltage. Det handler lige så meget om at komme ud og røre sig med sin hund og få en fantastisk oplevelse. Dansk/svensk gårdhundeklub viser ved deres initiativ netop, at alle uanset størrelse kan deltage, og det er fantastisk, lyder det fra arrangør af K9 Biathlon for alle, Lotte Höhrmann.

Læs også

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

K9 Biathlon: Ros til den korte rute

05-09-2020 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Yasmin Bøllehuus Rasmussen og hendes hund Riley var meget tilfredse med den rute, de prøvede ved K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg

Så er der billeder fra K9 Biathlon

07-06-2023 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel

BLOG: Efterårs-hundefest på Vilhelmsborg

16-08-2022 12:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden d. 3.-4. september holder DKK Hund i Fokus på Vilhelmsborg. En weekend med en masse hundeaktiviteter. Frida og jeg har særligt én ting, vi ikke går glip af: Det fantastiske forhindringsløb om lørdagen for hund og ejer: K9-biathlon FOR ALLE

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

Forberedelserne til stort hundeløb er i fuld gang i Mariager

25-06-2024 09:18, af Anne Cecilie Sohl

Allerede nu har over 550 tilmeldt sig stort terrænløb med hund i Mariager i midten af august og ikke mindst nordjyderne har taget godt imod det nye initiativ.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

HUND I FOKUS: Se de sjove billeder af hunde på vandrutchebanen

03-09-2022 12:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

En af de populære forhindringer i K9 Biathlon for alle er vandrutchebanen. Her er der også god mulighed for sjove billeder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund