Coccidiose er en form for mave-tarm infektion med en gruppe af små encellede parasitter, der har fællesbetegnelsen coccidier. Der findes flere forskellige typer af coccidier.
Coccidierne smitter via afføring, og hunden optager den lille parasit via munden. Når hunden har slugt den, finder parasitten hurtigt vej til hundens tarm. Her invaderer den tarmvæggens celler, og ødelægger dem. Parasitten passerer derefter igennem hundens tarm, og udskilles i dens afføring – og kan herfra smitte til andre hunde.
Symptomer på coccidiose hos hund
Infektioner med coccidier giver ikke altid anledning til sygdom. Det er især unge hvalpe under fire måneder, og hunde med et dårligt immunforsvar, der bliver syge.
Det er ødelæggelsen af tarmvæggens celler, der er årsag til de problemer, der ses ved sygdommen. Når cellerne går i stykker, kan de ikke længere optage vand og næringsstoffer effektivt, og hunden udvikler diarré og bliver træt og utrivelig. Som følgende af manglende vandoptag, kan hunden blive dehydreret, på trods af adgang til vand. Da hunden ikke kan optage næringen så godt som den plejer, vil den også begynde at tabe sig.
Blandt de mest almindelige symptomer er:
Fremtiden for en hund med coccidiose
Heldigvis kan coccidiose hos hunde let behandles med en medicin, der dræber parasitten. Er hunden dehydreret, kan det være nødvendigt at supplere med noget væskebehandling.
Da smitten sker via afføring, kan sygdommen forebygges eller begrænses ved god hygiejne. Er hunden blevet smittet, er det vigtigt at omgivelserne gøres grundigt rene, for at forhindre at hunden bliver syg igen, eller giver smitten videre til andre hunde.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Måske har du allerede set videoen af hvalpen med en hale i panden. Nu er der måske en forklaring på, hvordan halen kan være endt der
Når det er mørkt og koldt udenfor kommer vi ofte ikke så meget ud som vi plejer - og det gør vores hunde heller ikke. Derfor ser man at mange hunde tager på i vægt i løbet af vinterhalvåret, og når de ekstra kilo så skal smides, kan det i mange tilfælde være en god idé at kigge lidt på hvad hunden får at spise
I dag fylder vores dronning 80 år, og det fejrer hun blandt andet med nye portrætter med hund
Lørdag var vi på besøg i det fantastiske indendørs hundetræningscenter ved Sindal. Her er lidt billeder fra dagen
Den hund, der for godt en måned siden bed en mand i Skive, har nu bidt igen. Denne gang gik det ud over to betjente
Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid!
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.