Da Yankie, min border collie, kom til os, var jeg lidt bekymret for, hvordan Max, min jack russell, og ham ville komme ud af det. Heldigvis var det kærlighed ved første blik. Vi satte Yankie ned, og Max gik roligt hen og hilste på ham og i løbet af nogle dage begyndte de at lege sammen.
Puha!! Der var ingen tvivl om, at Yankie var Max's bedste ven og omvendt. De legede rigtig meget sammen, kyssede (slikkede hinanden) og selvom Max lå i sofaen, fik Yankie også lov til at ligge der, hvilket er ret stort for Max, fordi at han har lidt ejerfornemmelser (man er vel terrier ...). Altså han vil ikke have at andre hunde kommer i nærheden, når der er godbidder, og at andre kommer hen til/op i sofaen, når han er der. Men det gik fint. Men legen blev jo mere voldsom, som Yankie voksede. Yankie gik bare hen og tog Max i kraven, når han ville lege, for det havde Max jo før givet ham lov til, men nu var hvalpelicencen ved at være opbrugt. Det tog lidt tid at vende ham af med det, men det lykkedes.
Nu leger de kun sammen, når de begge to er med på den. Nu er Yankie så blevet teenager og prøver grænser af. De store hunde sætter ham pænt på plads, hvilket han respekterer. Med Max tror han stadig, han kan gøre med, hvad han vil, men den er Max ikke nødvendigvis med på længere og det skal Yankie lige finde ud af, hvilket ikke er helt let for ham. Men forhåbentlig bliver han snart mere voksen og fornuftig og indtil da, må de have noget timeout.
Hvad angår deres træning, går det fint. Yankie har fået mere koncentration. Han er blevet bedre på rallybanen, og er ikke langt fra en klasse 1 (lydighed). Han er også så småt begyndt på agility. Han springer over spring på det laveste og løber igennem tunneller. Bliver spændende hvad han ender op med. Max er også blevet meget bedre. Jeg er blevet bedre til at få ham ned i gear. Det har gjort, at han er blevet lettere at få rundt på en rallybane. Det sker selfølgelig, at han bliver for overgearet stadig, men sådan vil det nok altid være med ham.
I agility er han er blevet mere fremadsøgende, og han er blevet mere sikker i sine ting. Han klarer 9/10 gange slalom, og han bliver siddende i sin start. Han har gjort store fremskridt. Jubii!!
Så jeg arbejder videre med mine 2 skønne vovse. Glæder mig til Yankie kan komme til sine første stævner (bliver nok kun først i det nye år) og så glæder mig til, at jeg igen er den eneste teenager i huset igen.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted
Kimmie Wolsted fortæller her om, hvordan hun fik sin nyeste hund
Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende
Søndag den 15/12 afholdt min kreds, DKK kreds 8, rallydysten. Her havde jeg besluttet, at Yankie skulle stille op
Så er det igen blevet Kimmie Wolsteds tur til at blogge for hunden.dk, og som sædvanlig er det spændende læsning
Lørdag den 9/11 stod den på årets hund i rally. Min mor og jeg var taget afsted fredag, så vi var klar til selve dagen
Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt