Var du med til Show of Winners i weekenden, og vil du gerne opleve showet igen, så kan du bladre igennem vores mange billeder fra showet. Det kan også være, at vores fotograf har fanget lige netop dig og din hund i en flot situation.
Det kan også være, du ikke var med til showet, men gerne ville have været der. Så kan du opleve stemningen gennem de finde billeder.
Det er også muligt at købe billederne, hvis man gerne vil have dem hjem på væggen eller som pauseskærm på telefonen.
Bladr gennem billederne og genoplev Show of Winners lige her.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Lørdag var der atter engang Show Of Winners for de bedste, de smukkeste og de fineste hunde. Vi har fået et par øjenvidnefortællinger fra den flotte dag
Siden Ulf Fjelsted Jørgensen afslørede, at han trækker sig fra Show of Winners har Anne Birgitte Schilling og andre samlet ind til en hyldest for hans store arbejde. Lørdag klokken 14.00 blev han hyldet i Ring M34
Show of winners hedder det helt store gallashow for hunde i Danmark. Lørdag er det igen tid til at fejre de hunde, der har vundet gennem det sidste år. Arrangør Ulf Fjeldsted Jørgensen glæder sig
22. februar er det igen tid til Show of Winners. Et show som har formået at trække folk i gallatøjet, når de mest vindende hunde skal kåres
Det er i år 20 år siden Show of Winners flyttede ud af København - fra K.B.Hallen på Frederiksberg til Frederiksborg Hallen i Hillerød. Inden da havde vi startet i Frederiksværk Hallen i 1981, og de efterfølgende år besøgt Cirkusbygningen, Falkoner Teatret og Østre Gasværk, men det er stadig med den samme glæde og forventning, vi byder velkommen til en spændende dag og aften i selskab med Danmarks smukkeste hunde, deres glade ejere og et feststemt publikum. Det er endnu en udgave af Show of Winners der ruller over scenen, og det sker for 39. gang.
I weekenden var der for første gang Dogdays i Frederiksborgcentret. Arrangør Linn Radsted fra Dogcoach er ikke i tvivl om, hvordan det gik
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.