Allerede på førstedagen har udstillingen i Herning høstet stor ros. Ikke bare den smukke Store Ring men også måden hele dagen er forløbet på, har fået ros fra mange sider også fra de internationale dommere, der har takket ja til at bruge en weekend her i Herning.
Da klokken rundede 18.15 løb de ti gruppevindere ind i Store Ring, hvor de skulle bedømmes af den schweiziske dommer Barbara Müller.
Klokken 18.30 var det hele afgjort, og vinderen blev den smukke samojedhund, Cabaka's Raw Power, opdrættet af Gitte Morell.
– Det er jo dejligt. Nu har der været corona så længe, og så er det da fantastisk at komme her og vinde BIS, lyder det efterfølgende fra Gitte Morell.
– Power er den fødte showhund. Han er tre år, og han elsker bare at udstille. Jeg behøver slet ikke træne med ham. Det ligger bare så naturligt for ham.
Cabaka's Raw Power indtager nu førstepladsen i konkurrencen om at blive Årets Hund, men intet er afgjort endnu.
Power er den eneste hund, Gitte har med til Herning, da hun også har en webshop at passe, alligevel er det ikke den eneste cabakahund, der blev præmieret denne fredag.
BIS veteran gik nemlig også til en af de hunde, som Gitte har opdrættet.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Her er et indblik i hvor du finder racerne i dag
Så er der billeder fra Hund i Fokus på Vilhelmsborg
I weekenden var 133 DKK’s instruktører samlet på Askov Højskole til et par lærerige dage med workshops og foredrag, så de kunne vende endnu klogere hjem til deres hundetræning
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.