Allerede på førstedagen har udstillingen i Herning høstet stor ros. Ikke bare den smukke Store Ring men også måden hele dagen er forløbet på, har fået ros fra mange sider også fra de internationale dommere, der har takket ja til at bruge en weekend her i Herning.
Da klokken rundede 18.15 løb de ti gruppevindere ind i Store Ring, hvor de skulle bedømmes af den schweiziske dommer Barbara Müller.
Klokken 18.30 var det hele afgjort, og vinderen blev den smukke samojedhund, Cabaka's Raw Power, opdrættet af Gitte Morell.
– Det er jo dejligt. Nu har der været corona så længe, og så er det da fantastisk at komme her og vinde BIS, lyder det efterfølgende fra Gitte Morell.
– Power er den fødte showhund. Han er tre år, og han elsker bare at udstille. Jeg behøver slet ikke træne med ham. Det ligger bare så naturligt for ham.
Cabaka's Raw Power indtager nu førstepladsen i konkurrencen om at blive Årets Hund, men intet er afgjort endnu.
Power er den eneste hund, Gitte har med til Herning, da hun også har en webshop at passe, alligevel er det ikke den eneste cabakahund, der blev præmieret denne fredag.
BIS veteran gik nemlig også til en af de hunde, som Gitte har opdrættet.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
I dag fejrer vi for alvor Dansk Kennel Klub og klubbens formand
En hundeejer undrede sig over, at hendes hunde hvert år juleaften pludselig kigger mod loftet og logrer. DKK's forklaring på mysteriet er fyldt med ren julemagi.
Han gjorde det igen den hvide skønhed. Power vandt lørdagens udstilling og er nu sikker på at blive Årets Hund
Årets første udstilling er nu slut, og som sædvanlig sluttede det hele med et brag af en BIS-finale
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.