Cody er årets politihund

12-11-2022 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev Årets Politihund præsenteret i Herning i Store Ring. Årets politihund blev Cody 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Årets Politihund er netop blevet præsenteret i Store Ring, og den store ære tilfaldt Cody fra Fyns Politi. I indstillingen lød det: 

Nikolaj ansat som hundefører 01-05-2005. Nikolaj har nu sin tredje patruljehund.

Cody er gruppe 2 hund og er godkendt som vandsøgshund som en af Dansk Politis første godkendte hunde.

Nikolaj er en meget dygtig hundefører, der altid har trænet målrettet mod at få dette bedste ud af hundens evner.

Dette har medført at Nikolaj er en meget respekteret og anerkendt hundefører. Nikolaj er ud over at træne sin egen hund også træningsleder ved Fyns Politi. Nikolaj og Cody har siden godkendelsen i august 2018 deltaget i flere hundrede sager.

Heraf kan der fra 2021 nævnes: Humanitær eftersøgning efter selvmordstruet ung kvinde. Efter 1½ timers søgning fandt Cody den unge kvinde, der lå på jorden. Kvinden var i live og overlevede. Fund af druknet person i en sø på Sjælland. Hunden markerede fundet af den druknede på bunden af søen og dykkerne bjergede personen.

Efter bandeopgør blev Cody anvendt til at finde afgørende spor, der førte til identifikation af gerningsmændene.

Efter indbrud i privat beboelse blev Cody, fandt og fulgte Cody spor efter indbrudstyven, der blev anholdt efter at Cody have fulgt sporet over en længere strækning.

Efter bandeopgør blev Cody brugt til afsøgning på gerningsstedet, hvor Cody fandt 3 gevær og 2 pistoler samt en foldekniv. Efter bandeopgør blev Cody anvendt til afsøgning af gerningsstedet samt flugtruten, hvorunder der blev fundet pistol samt effekter til identifikation af gerningsmændene.

Efter slagsmål mellem flere personer fandt Cody en tildækket foldekniv, der var gemt mellem stammerne i en større bøgehæk.

Fund af druknet person i Langesø på Fyn. Cody markerede fundet af den druknede person på bunden af søen. Personen bjærget af dykkerne.

Beredskabspatrulje havde eftersat en personbil, hvorfra en person undløb. Nikolaj og Cody tilkaldt til stedet og på flugtruten fandt Cody et større mængde narkotika.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

Herning: Schæferhunden Thor er Årets Politihund

09-11-2024 17:21, af Cecilie Friis Amstrup

Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.

Årets politihund hedder Mai Tuk Trucker

03-11-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning

Hvordan er det at blive bidt af en hund

13-06-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sebastian Klein har i et tv-program for børn undersøgt, hvordan det føles at blive bidt af en hund. Kennelklubben har hjulpet med at føre ideen ud i livet

 

Årets Hund: Spændingen udeblev

05-11-2018 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished

Stor emotionel sejr i Ballerup

19-09-2021 17:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så blev udstillingen I Ballerup afgjort, og det blev en flot finale med en fortjent og fuldstændig vild vinder

Rally styrker samarbejdet mellem dig og din hund

27-11-2017 10:15, af Susanne Bagger

Rally er en hyggelig og sjov hundesport for stort set alle typer hunde og mennesker. Det er en form for orienteringsløb for hunde, hvor hund og ejer/fører går rundt på en bane opbygget af skilte, der hver symboliserer en øvelse

Lørdagens vinder blev ham man ikke glemmer

13-11-2021 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en stor dag i Herning er slut. Dagen kulminerede med en Best in Show finale, hvor Forget Me Not  løb med sejren

Folkemøde – nu med hund

13-08-2014 08:31, af Tine Luther
Bornholm er de sidste par år blevet kendt for det store Folkemøde. Men hundefolket har i årevis holdt sit eget ”folkemøde”, når de mødes til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. I den kommende weekend den 16. og 17. august går det løs igen. Her mødes knap 1.600 hunde og ejere fra hele 17 lande. Flest fra Danmark og Sverige, men også så langt væk fra som USA og Angola.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dog Run DK kickstarter landsdækkende løbsserie

05-10-2025 10:00, af Carina Bak Dinesen

Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sådan lærer skolehunden James eleverne at være gode venner

10-10-2025 11:00, af Yasmin Bøllehuus

Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet