Cody er årets politihund

12-11-2022 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev Årets Politihund præsenteret i Herning i Store Ring. Årets politihund blev Cody 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Årets Politihund er netop blevet præsenteret i Store Ring, og den store ære tilfaldt Cody fra Fyns Politi. I indstillingen lød det: 

Nikolaj ansat som hundefører 01-05-2005. Nikolaj har nu sin tredje patruljehund.

Cody er gruppe 2 hund og er godkendt som vandsøgshund som en af Dansk Politis første godkendte hunde.

Nikolaj er en meget dygtig hundefører, der altid har trænet målrettet mod at få dette bedste ud af hundens evner.

Dette har medført at Nikolaj er en meget respekteret og anerkendt hundefører. Nikolaj er ud over at træne sin egen hund også træningsleder ved Fyns Politi. Nikolaj og Cody har siden godkendelsen i august 2018 deltaget i flere hundrede sager.

Heraf kan der fra 2021 nævnes: Humanitær eftersøgning efter selvmordstruet ung kvinde. Efter 1½ timers søgning fandt Cody den unge kvinde, der lå på jorden. Kvinden var i live og overlevede. Fund af druknet person i en sø på Sjælland. Hunden markerede fundet af den druknede på bunden af søen og dykkerne bjergede personen.

Efter bandeopgør blev Cody anvendt til at finde afgørende spor, der førte til identifikation af gerningsmændene.

Efter indbrud i privat beboelse blev Cody, fandt og fulgte Cody spor efter indbrudstyven, der blev anholdt efter at Cody have fulgt sporet over en længere strækning.

Efter bandeopgør blev Cody brugt til afsøgning på gerningsstedet, hvor Cody fandt 3 gevær og 2 pistoler samt en foldekniv. Efter bandeopgør blev Cody anvendt til afsøgning af gerningsstedet samt flugtruten, hvorunder der blev fundet pistol samt effekter til identifikation af gerningsmændene.

Efter slagsmål mellem flere personer fandt Cody en tildækket foldekniv, der var gemt mellem stammerne i en større bøgehæk.

Fund af druknet person i Langesø på Fyn. Cody markerede fundet af den druknede person på bunden af søen. Personen bjærget af dykkerne.

Beredskabspatrulje havde eftersat en personbil, hvorfra en person undløb. Nikolaj og Cody tilkaldt til stedet og på flugtruten fandt Cody et større mængde narkotika.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

Herning: Schæferhunden Thor er Årets Politihund

09-11-2024 17:21, af Cecilie Friis Amstrup

Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.

Bornholm bliver i den grad dansk og svensk

15-06-2023 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Helt derude i Østersøen ligger solskinsøen, der hvert år er vært for en af de hyggeligste hundeudstillinger i Danmark. I år kommer dansk/svensk gårdhund i den grad til at gøre sit indtog på den smukke klippeø

Mand sigtet efter at have skudt hund

10-01-2013 13:50, af Maja Golles
Vi har i december på hunden.dk skrevet om en hund, der blev skudt under luftetur. En mand er nu blevet sigtet i sagen. DKK kommenterer her på sagen

Kom forbi og få taget professionelt billede af din hund

12-02-2022 20:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Også søndag sidder vores fotografer klar til at tage billeder af din hund. Vi vil så gerne have, der kommer en masse forbi standen, og du kan også vinde noget

Billederne fra Roskilde er online

03-05-2017 10:41, af Kristine Ulsø Olsen
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Roskilde

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Kryb i ly i Messe C

09-02-2020 10:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er masser at opleve på hundeudstillingen i Fredericia denne søndag. Så kom endelig indenfor

NOSTALGI: Ærligt dommerreferat

15-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi bringer her et ærligt referat fra DKK’s internationale udstilling i Aalborg 18-19 oktober 1969 af dommer Alexander Krasilnikoff

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling