Festlig finale i Fredericia

09-02-2020 17:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En flot udstilling i Fredericia fik sin fortjente finale med en BIS-finale, hvor mange tilskuere var blevet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

SÅDAN skal det gøres. Her på hunden.dk har vi længe opfordret tilskuerne til at blive til BIS-finalen og i søndagens finale i Fredericia gjorde publikum netop dette. 

Der blev jublet, hver gang en ny hund kom ind i ringen, og salen eksploderede næsten da Vibe Borregaard Madsen løb ind i ringen med den engelske springer spaniel Sieger's Never Walk Alone, som vandt i Fredericia sidste år. Det var der også rigtig god grund til, for netop de engelske springer spaniels havde en vild søndag. Nummer to i dagens bedste baby, nummer et i dagens bedste hvalp, nummer et i opdrætsklassen og altså nummer et i gruppe otte. Og som et lille kuriosum bør det nævnes, at dagens bedste hvalp er datter af Sieger's Never Walk Alone. 

De andre hunde i finalen var australian shepherd, bullmastiff, australsk silky terrier, ruhåret gravhund, pharao hound, porcelaine, bracco italiano, lhasa apso og azawakh. De fordelte sig sådan, at der var syv danske hunde, to svenske og en italiensk. 

Australian shepherd, australsk silky terrier, pharaoh hound og engelsk springer spaniel blev udtaget til de fire placeringer, to danskere og to svenskere.

Nummer fire blev australsk silky terrier, nummer tre blev faraoh hound, hvilket gav to danske hunde i den endelige finale.

Vinderen blev Sieger's Never Walk Alone for andet år i træk.

- Sikke en dag og sikke mange BIS'er, lød det efterfølgende fra Vibe Borregaard Madsen. 

Det er Dorte Jensen fra Viborg, der ejer Sieger's Never Walk Alone, og hun var da også mere end tilfreds med dagen. 

- Man må sige, jeg er glad for Fredericia. Tænk sig, at hun bliver BIS sidste år, får et kuld hvalpe, hvor den ene bliver bedste hvalp, og så tager hun selv BIS igen. Det er helt vildt, udbrød Dorte Jensen. 

Tak for endnu en flot udstilling og for en flot finale. Vi ses i Roskilde.

Læs også

Roskilde: Ny stjerne i søndagens Store ring

11-05-2025 20:32, af Cecilie Friis Amstrup

Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.

Roskilde: Cairn terrier gentog bedriften og blev Best in Show igen

10-05-2025 21:04, af Cecilie Friis Amstrup

SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Fredericia: Årets første BIS-vinder blev engelsk springer spaniel

09-02-2025 18:30, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.

Se billederne: Lørdag i Fredericia

09-02-2019 20:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det har været en dejlig hundedag i Fredericia. Her får du en pose blandede billeder fra dagen

Fuld fart i Fredericia!

11-02-2017 13:05, af Kasper Larsson
Så er DKK’s store hundeudstilling i Fredericia for alvor i gang, med alt hvad det indebærer af festivitas

Disse racer kan du opleve i Fredericia lørdag

12-02-2022 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Fredericia er delt over to dage. Derfor er det forskellige racer, man kan opleve de to dage. Her får du en oversigt over racerne lørdag

Stort øjeblik: Første sorte spidser udstillet i DKK

12-02-2022 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag klokken 14.15 gik racen sort spids for første gang ind i til en officiel udstilling i Dansk Kennel Klub, og det var glade ejere og en glad dommer, der efterfølgende kunne gøre status

Mathilde Bekker vandt årets første konkurrence i juniorhandling

11-02-2023 16:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter en lettere kaotisk  start med forsinkelse og to dommerændringer endte dagens juniorhandling med sejr til Mathilde Bekker og hendes samojed

Weekend i hundens tegn

10-02-2011 14:45, af Anne Kristine Tollestrup
Denne weekend slår Fredericia Messecenter dørene op for årets første udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

WebTV: Nyt på hunden.dk

17-02-2011 11:34, af Anne Kristine Tollestrup
Nu kan du se eller gense Best in Show-konkurrencen fra weekendens udstilling i Fredericia. Her afholdt Dansk Kennel Klub årets første internationale udstilling.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?