Ti gruppevindere blev i løbet af weekenden valgt ud til at konkurrere mod hinanden. Dog var det kun otte der valgte at stille op - vinderne af gruppe 1 og gruppe 4 sprang finalen over.
Ud af de otte gruppevindere blev det den store flotte sorte newfoundlænder Auroranewf's Caress From Norway (i daglig tale Jytte), der kunne tage den flotte titel med hjem til sine ejere, Helle og Hans Peter Percy Sinclair.
Dagens BIS blev bedømt af dommer Hans Erhard Grüttner fra Tyskland, der valgte dagens vinder grundet hendes selvtillid, flotte bevægelser og karakter. Desuden var hun den hund i konkurrencen der kom tættest racestandarden.
Jytte der kun er 2,5 år gammel, blev fremvist i ringen af Helle Højdam, der for første gang oplevede at fremvise og vinde en BIS-titel med en hund.
Både ejer og handler var tydeligt rørte over sejren, selvom Jytte allerede har et hav af titler bag sig.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.