Katrine Jeppesen har netop vundet bedste veteran hos beaglerne med sin Ob-La-Di's Light of Xaphaniat "Iben". Senere på dagen opnår samme hund BIS 4 for veteraner i Store Ring, men vejen dertil har været mere udfordrende, end familien Jeppesen bryder sig om.
Torsdag satte de kurs mod Herning fra deres hjem i Slangerup. I bilen var de tre voksne, et barn og tre hunde. På Fyn blev de involveret i et harmonikasammenstød. Deres bil var nummer tre i rækken, og bag dem var et par biler mere. Alle var forskrækkede men i god behold. Katrines datter havde dog fået et blåt mærke i panden, fordi hun havde siddet med en tablet, der ramte hende i panden på grund af opbremsningen.
Bilen kunne som den eneste af de implicerede køretøjer ikke køre videre. Anhængertrækket på bilen foran havde ramt ind i køleren, og så var gode råd dyre.
Der blev ringet til Falck, som kom ret hurtigt og tog bil, mennesker og hunde med til Fredericia, hvor der ville stå en lånebil.
- Vi havde sagt, at vi var tre voksne, et barn og tre hunde, så det skulle være en forholdsvis stor bil. Vi blev forsikret om, at det ikke var noget problem, fortæller Katrine Jeppesen.
Fremme i Fredericia åbnede de den nøgleboks, hvor de havde fået at vide, at nøglen til deres rummelige lejebil skulle være. Men det viste sig, at der var blevet lagt en nøgle til en lille bil, hvor der ikke engang var plads til det mindste hundebur.
- Så jeg måtte sidde med tre hunde på bagsædet, og så måtte vi ellers efterlade min mor i Fredericia, fortæller Katrine.
Katrines mor blev heldigvis samlet op af nogle bekendte, og til sidst nåede de alle frem til hotellet.
Nå ja her var der også lidt forviklinger med antallet af opredninger, men det blev løst.
- Vi er enige om, at weekenden da kun kan blive bedre, lyder det fra Katrine Jeppesen, der med en BIS veteran 4 fik ret i sin spådom.
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Lørdagens BIG gik til ruhåret standard gravhund, Hodja's Darwin.
Efter søndagens flotte juniorhandling konkurrence vandt danske Naya Kühne Andersen.
Siden Ulf Fjelsted Jørgensen afslørede, at han trækker sig fra Show of Winners har Anne Birgitte Schilling og andre samlet ind til en hyldest for hans store arbejde. Lørdag klokken 14.00 blev han hyldet i Ring M34
Så er vi ved at være klar igen
Mike og Gina glemmer aldrig dette års hundeudstilling i Herning. Til søndagens racebedømmelse af boxer gik Mike på knæ til præmieoverrækkelsen, og Gina sagde ja
Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished
Så er vi i gang med den sidste internationale udstillingsweekend i år. Traditionen tro foregår det i Herning, og her er alt lige en smule større end ved andre udstillinger. Derfor denne guide
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?