Der bliver jublet højt i Ring 18. Best i racen er netop fundet hos beaglerne, og selvom man er konkurrenter i ringen, så er man også kolleger. Derfor bliver der også jublet uden for ringen, og vinderen Katrine Jeppesen og hendes beagle Alotorius Old Glory Present Perfect bliver mødt af highfives og kram, da de kommer ud af ringen.
Sammenholdet blandt beaglefolket viser sig også på en helt særlig måde. Op til udstillingen har 18 beagleejere nemlig været samlet i Storløkke Feriepark for at hygge sig om deres fælles interesse.
– Det startede i sin tid bare med os, men siden er der kommet flere og flere med, og vi ved allerede nu, at vi bliver endnu flere næste år, fortæller Mette Jeppesen og afslører, at der også var flere, der mødtes på øen sidste år til trods for, at der ikke var udstilling.
– Det er nærmest et helt kollektiv, vi har her på øen. Vi spiser sammen, går ture sammen og tager rundt til de forskellige udflugtsmål på øen sammen, fortsætter hun.
Det er ofte de samme udflugtsmål, de tager til. For selvom man har set Ekkodalen en gang, så er det værd at besøge den igen. Ikke mindst for at sætte tænderne i genlydstarteletten.
– Der må meget gerne være noget mad, de steder vi besøger. På den måde kan vi sige, at vi ligner vores hunderace. Vi er også glade for mad, siger Ole Sørensen.
Udover maden er det den fælles interesse for beaglen, der holder sammen på disse mennesker.
– Jeg tror, racen skaber et sammenhold. For det er ikke bare os, der mødes. Der er også andre beaglefolk, der mødes andre steder i forbindelse med udstillingen på Bornholm, siger Ole Sørensen.
Og det er ikke tilfældigt, at alt dette sker på netop Bornholm, for det er nemlig noget helt særligt at udstille herovre.
– Bornholm er bare noget specielt. Her er man, og man tager ikke lige hjem efter en udstillingsdag. Så det skaber bare noget andet, at man er nødt til at blive her, fortæller Mette Jeppesen.
Og så skulle man måske tro, at alt var fryd og gammen for flokken af beagleejere, men der er nu alligevel noget, der kan få konkurrencegenet op i dem. Noget, der er meget vigtigere end en international hundeudstilling.
– Vi har jo vores årlige Krøllebøllecup i minigolf, og der bliver der altså gået til den. Det er alvor, lyder det fra Mette Jeppesen.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.
Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.
For første gang står DKK bag Show of Winners, når det pompøse arrangement holdes i Brøndbyhallen på lørdag
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen i Ballerup. Her er en oversigt over, hvilke racer, der udstilles i dag
Hvad der skulle have været en fest for hunde og ejere, endte med at blive en udfordrende oplevelse grundet pladsproblemer og dårlige forhold for hundene
I torsdags startede Dansk Kennel Klubs hovedsponsor, Royal Canin, en webinarrække for opdrættere og vil gerne give opdrættere, der er medlem af DKK mulighed for at deltage - ganske gratis
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Vær med når Dansk Kennel Klub i den kommende weekend den 10.-11. februar slår dørene op for årets første hundeudstilling. Udstillingen finder sted i Messe C i Fredericia og med knap 3.000 hunde tilmeldt over de to dage bliver det en kæmpe hundefest, hvor du er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.