Endelig international champion

15-08-2021 11:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig

Copyright Ridehesten.com
Diana Jensby Bentsen (tv) er stolt over sin smukke tæve. Swedish Pride Caliandro, ejet af svenske Marie Naumann Carpenter blev nummer to. Foto: Wiegaarden/Susanne Slot

 

Diana Jensby Bentsen har måttet væbne sig med nogen tålmodighed den seneste tid. For mens vi for to åpr siden var helt uvidende om, hvordan samfundet ville komme til at se ud, tog hendes doberman, Dobergaarden Forever Emiko den ene CACIB efter den anden.

For at blive international champion skal hunden have fire CACIB’er i mindst tre forskellige lande under mindst tre forskellige dommere, og der skal mindst gå et år og en dag mellem det første og det sidste CACIB.

Den smukke Dobermann tog sit fjerde CACIB i Norge, men desværre var det cirka en måned før, der var gået et år og en dag fra første CACIB. Og så ramte corona.

– Pludselig stod vi der med en rigtig god tæve, som havde alle chancer for at blive international champion, men det krævede jo, at der blev afholdt udstillinger, lyder det fra Diana Jensby Bentsen.

I mellemtiden har Dobergaarden Forever Emiko fået et kuld hvalpe på hele ti, og derfor var Diana Jensby Bentsen lidt spændt på, hvordan hunden ville blive vurderet i dag på Bornholm.

– Hun er jo også blevet en smule ældre, og min mand går med en hanhund, der er lidt yngre end hende, så der har vi haft lidt kampe, fortæller hun.

Men det var ikke hendes mand, hun endte med at dyste imod. Det var derimod en dygtig svensk opdrætter, som Diana kendte på forhånd.

– Jeg havde en del nerver på, da jeg så, det var hende, jeg skulle op i mod i BIR. Jeg kender hendes hunde, og de er altså rigtig gode, siger hun.

Men det endte med, at dommer Jørgen Hindse valgte Dobergaarden Forever Emiko som bedst i racen. Dermed fik hun sit sidste CACIB til stor glæde for Diana.

– Jeg er simpelthen så glad. Det er en lettelse, og jeg er bare så stolt af hende, siger hun.

Diana Jensby Bentsen har haft dobermann siden hun var 14 år, og det er en race, som hun næsten ikke kan rose nok.

– Der er ingen pelsvedligehold. Den er aktiv og intelligent, og så vil den familien og er i det hele taget meget social. Det er bare en dejlig race, siger hun.

Stort tillykke til Diana og Dobergaarden Forever Emiko.

Læs også

Hundens Dag fejres over hele landet på lørdag

02-06-2025 16:35, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Glædestårer på førstedagen i Vejen

10-06-2016 20:02, af Kasper Larsson
DKKs internationale udstilling i Vejen er skudt i gang. Fredagens vinder blev whippeten Twyborn Isabelle Riviére, ejet af Sylvia og Bengt Widén fra Sverige.

Så er der stemningsbilleder og video fra Bornholm

19-08-2018 07:00, af Marie Helene Rigård Rohleder

Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm er i fuld gang. Se flotte stemningsbilleder og video her!

Roskilde 2019: Første danske CACIB til dansk/svensk gårdhund blev norsk

09-05-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Pudel vandt Crufts - dansk hund blev nr. to i sin gruppe

10-03-2014 10:29, af Tine Luther
Det blev storpudlen Afterglow Maverick Sabre, der vandt den gigantiske og meget prestigefulde engelske udstilling Crufts, der blev afviklet den forgangne weekend i Birmingham. En danskejet golden retriever blev nummer to i sin gruppe.

Vinderen af Hunden.dk's konkurrence i Herning

09-11-2011 09:57, af Vibe Madsen
Så er den heldige vinder af Hunden.dk's konkurrence i forbindelse med årets traditionelle udstilling i Herning fundet.

2 dage med vuf i Hillerød

28-05-2018 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk

Show of Winners samler smukke hunde

21-02-2025 08:03, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.