De næste tre dage fejrer Basset Klubben sit 50 års jubilæum, og hver dag har mere end 100 hunde, fra ind- og udland, meldt deres ankomst.
Festlighederne begynder fredag d. Basset Klubbens sporudvalg har arrangeret schweissprøve for alle bassetracer i det naturskønne Rønhøj Plantage. Har du lyst til at opleve, hvordan hund og fører samarbejder om at løse en vanskelig opgave, f.eks. at følge et 20 timers gammelt spor, er du meget velkommen. Foruden at se hundene arbejde er der selvfølgelig mulighed for at få en snak med de dygtige hundeførere og hilse på en eller flere af de seks bassetracer.
Tid og sted: 8-17, Rønhøj Plantage, Hedegardsvej 26, 9670 Løgstør.
Vindere afsløres lørdag d. 30. 6. 2018 på Kokkedal Slot.
Kl. 13.00, på plænen ved Kokkedal Slot, begynder den første af tre dages certifikatudstilling. Lørdag d. 30.6 og søndag d. 1.7. starter udstillingen kl. 10. Søndag er titlen som Very Special Jubilæumsvinder på spil – en titel, der kan registreres hos DKK. Søndag er også dagen, hvor fire dommere i fællesskab skal finde Very Special Cup vinderen.
Alle dage, efter bedømmelserne, er der Barn & Hund og BEST IN SHOW konkurrencer. Udstillingen slutter ca. kl. 17 alle dage, og finder sted på Kokkedal Slot, Kokkeldalsvej 17, 9460 Brovst.
Der er fri entre, så stik snuden i sporet og find vej til Rønhøj Plantage og det smukke Kokkedal Slot, som danner rammerne om en enestående mulighed for at hilse på Basset Artesien Normand, Basset Fauve De Bretagne, Grand Basset Griffon Vendeen, Petit Basset Griffon Vendeen og Basset Hound.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Da Benjamin Thorsen fredag skulle ud at nyde solen i skoven, blev det en skovtur han sent kommer til at glemme. Det skyldes især en flot indsats af hans hund, Malte
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
I morgen er der Show of Winners, som kan fejre 40-års jubilæum
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Forlaget Trofast holder åbent hus i anledning af deres 20-års jubilæum. Det bliver en dag med spændende foredrag
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Vi har mange gode og gamle billeder i vores arkiv. Her får du lidt fotos som en fejring af DKK's 125 års jubilæum
Næste år holder Show of Winners jubilæum, men det bliver ikke en vinterudstilling, som det plejer at være
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.