50 år med sankt bernhard hunde

16-01-2024 10:10, af Anne Cecilie Sohl

Dansk Sankt Bernhard Klub blev stiftet den 25. marts 1973. Derfor kunne klubben i 2023 fejre deres 50-års jubilæum.

Copyright Ridehesten.com
I 2023 afholdt Dansk Sankt Bernhard Klub 50-års jubilæum og kunne i den forbindelse invitere til WUSB arrangement og udstilling. Her ses gaver til dommerne for deres deltagelse.

Klubben startede jubilæumsåret ud med at afholde generalforsamling den 25. marts i DKK's nye lokaler i Ringsted, da det var præcis på dagen hvor devar blevet stiftet for 50 år siden. Det blev fejret med lagkage, som selvfølgelig havde 50 flag sat i. 

Selve jubilæumsfejringen foregik dog over 4 dage fra den 11.-14. maj på Tornby Campingplads. Her havde Dansk Sankt Bernhard klub æren af at afholde årets WUSB og deres 50-års jubilæumsudstilling.

WUSB står for World Union of St Bernard Clubs der er grundlagt i 1967 af Tyskland, Italien, Holland, Schweiz og USA, som i dag også er godkendt af FCI.

WUSB har 23 medlemslande, hvoraf Danmark blev medlem af i 1976, som det første land efter de 5 stiftende lande. WUSB afholder 1 gang årligt en udstilling eller et skue i et af medlemslandene. Man skal ansøge flere år i forvejen for at få lov til at afholde arrangementet, da mange lande gerne vil afholde det.

I de 50 år klubben har eksisteret, har de fået lov til at afholde det årlig WUSB-træf 6 gange, 1978, 1983, 1990 1998, 2013, 2023. WUSB-arrangementet består af et dommermøde den første dag og et delegerende møde næste dag, hvor der også om aftenen er gallamiddag med god mad og levende musik. Denne aften fik klubben nogle flotte jubilæumsgaver fra nogle af medlemslandene. På tredjedagen er der WUSB-skue, hvor Dansk Sankt Bernhard Klub havde arrangeret en hyggelig grisefest om aftenen, hvor alle sad i store telte på udstillingspladsen og spiste sammen - det sociale er nemlig også en stor del af sammenholdet, og der kan gå lang tid imellem at man mødes. Dem sidste og fjerde dag i år afholdt klubben deres 50-års jubilæumsudstilling, og alt i alt var de meget tilfredse med afholdelsen af deres jubilæum, sammen med 67 sankt bernhard-hunde fra 12 forskellige lande, med deres ejere og andre tilskuere.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.