Frederiksborgcentret emmede i weekenden af hund. Her havde Dogcoach og centret nemlig inviteret til dage med og om hunde. I alt mødte 3500 gæster op til arrangementet. Et tal, der glæder arrangør Linn Radsted:
– Det er altid spændende, når man gør noget for første gang. Det er jo et helt andet setting, end vi tidligere har haft. Derfor er det fantastisk, at folk tog rigtig godt imod arrangementet, siger hun.
Arrangørerne havde på forhånd haft en lille diskussion om, hvorvidt man skulle have lov at tage sin hund med. De endte med at vælge den gyldne middelvej:
– Vi valgte, at man godt måtte tage sin hund med i messeområdet, men ikke til workshops. Frederiksborgcentret havde så stillet nogle hundeparkeringer til rådighed, hvor der også var folk, der holdt hundene under opsyn, og det gik rigtig godt. Jeg var faktisk imponeret over, hvor gode folk var til at tage hensyn til hinanden og hundene, fortæller Linn Radsted.
Familiehundene
Man havde fra arrangørernes side valgt at rette arrangementet mod familiehunde.
– Det betød blandt andet, at vi skulle forberede oplægsholderne på, at de skulle tale på et niveau, hvor alle kunne være med, og det tog de faktisk godt imod, lyder det fra Linn Radsted, der selv er en af de hundeejere, der ikke tager på udstillinger med sin hund.
– Jeg syntes, der manglede noget for det segment, og det blev jeg faktisk bekræftet i under arrangementet. Det virkede som om, hundefolket var klar til en messe som denne. Det var i hvert fald det, jeg hørte, fortsætter hund.
Efter succesen med årets arrangement lover en træt Lin Radsted, at det kommer igen næste år. Eneste store forskel bliver, at det kommer til at ligge en uge tidligere end i år.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Første dag på årets første hundeudstilling er vel overstået. Mange hunde blev bedømt i ringene. En af de racer, der klarede sig godt var den nye race i Danmark, porcelaine
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Hundeudstillinger er meget mere end alvorlige bedømmelser af hunde. Der er også masser af sjove og skøre oplevelser, og vi vil rigtig gerne høre din sjoveste historie fra en udstilling
Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Så er billederne fra Bornholm på nettet
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.