Nu har vi brug for din hjælp. Har du en god historie, som ville egne sig til en klumme bagerst i Magasinet HUNDEN, så skal du kontakte os.
Det skal du gøre:
Send en mail til bkn@wiegaarden.dk, hvor du fortæller lidt om, hvem du er, og hvilken historie du gerne vil fortælle.
Vi vil meget gerne have positive og glade historier, som andre måske kan lære noget af. Det er naturligvis vigtigt, at du er medlem af DKK.
Send os dit forslag og så kigger vi på det.
Det kan også være, at du går og drømmer om at læse en klumme fra en bestemt person. Så er du også meget velkommen til at kontakte os.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Urene er stillet en time frem, og det betyder, at sommertiden officielt er her. For os mennesker er det blot et tal på en skærm, men for hunden betyder det, at hele dagens rytme pludselig rykker sig. Alt sker nu en time tidligere, end hundens biologiske ur er indstillet til, og det kan kræve lidt tilvænning.
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
Søndag formiddag var det tid til det årlige kredsmøde, hvor kredsudvalget gjorde rede for året, der er gået og hørte på input fra DKK's kredse
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen på Bornholm. Her får du et galleri af nogle af vores billeder fra lørdagen
I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om
Årets første BIS blev svensk, da sejren gik til gravhunden Örnbergets Eagle Eye, der aldrig har deltaget i en udstilling før
18 beagleejere har i forbindelse med udstillingen på Bornholm holdt ferie sammen i Storløkke Feriepark. Det er blevet en tradition, der vokser år for år
Dansk Hunderegister gør det muligt at foretage ejerskifte online, så registreringen bliver hurtigere og mere enkel, når man sælger sin hund
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.